TOP 5 skrytých zpráv, které filmaři ukryli do svých filmů
25.05.2019
Každý film znamená pro každého diváka něco jiného. Někdo se na něj jednou podívá a do týdne na něj úplně zapomene. Jiný o tom samém filmu bude ještě dlouho přemýšlet a přemítat, co se jím filmaři snažili sdělit. Existují však i tací, co se na tento snímek podívají hned několikrát, budou ho záměrně zastavovat a analyzovat ho hezky snímek po snímku, jen aby odhalili každičký detail filmařské práce.
Právě poslední skupinku diváků se filmový tvůrci často snaží odměnit různými náznaky a odkazy, kterých si běžný divák nemá šanci všimnout. Někteří filmaři totiž do svých filmů skrývají tajné zprávy, které odhalí jen ti nejpozornější. My vám proto dnes představíme pětici těch nejzajímavějších z nich.
5. Tylerova zjevení – Klub rváčů
Snímek režiséra Davida Finchera (56) s názvem Klub rváčů je jedním z nejnedoceňovanějších filmů historie. Tento neotřelý snímek nezískal žádné filmové ocenění a byl nominován na jediného Oscara, kterého navíc ani nevyhrál. Přesto je to film, který si vybudoval kultovní status a například na tuzemském filmovém hodnotícím serveru ČSFD se může chlubit pozicí 13. nejoblíbenějšího filmu historie.
Film si tak vysoká hodnocení rozhodně zaslouží, jelikož je jeho příběh vyprávěn skutečně netradičním způsobem a zvrat v závěru filmu překvapí většinu diváků. Pokud jste však už při prvním sledování Klubu rváčů věnovali filmu svou naprostou pozornost, mohli jste onen zvrat předem vytušit. Sám snímek jej totiž několikrát naznačuje.
Tyler Durden divákům prozradí, že v minulosti pracoval v kině, kde měl za úkol vyměňovat pásky filmů, aby si diváci užili plynulý zážitek bez pauz. Při napojování jednotlivých pásků však mezi snímky často vkládal obrázky mužských genitálií, které však většina diváků vnímala je jen podprahově. Stejně pracoval i David Fincher, který však místo genitálií do svého filmu vložil nepatřičné snímky, na kterých se objevoval Tyler. Pozorným divákům tak už z kraje filmu mohlo dojít, že to s postavou Brada Pitta (55) bude možná trochu komplikovanější, než se na první pohled může zdát.
4. Morseovka – King Kong
Pokud filmy v některých scénách využívají Morseovu abecedu, kódovaná zpráva většinou znamená přesně to, co je později divákům prozrazeno. Druhou variantou, ke které se filmaři často uchylují je ignorování veškerých pravidel tohoto kódu a všechny tečky a čárky tak postrádají jakýkoliv smysl. Někteří však k tomuto druhu komunikace přistupují trochu jinak a zprávy podávané skrze Morseovku mají ve skutečnosti jiný význam než ten, který je ve filmu popsán.
Příkladem tohoto postupu je i King Kong z roku 2005, ve kterém je Morseova abeceda využívána pro námořní komunikaci. Ke klíčovému momentu dojde, když totiž kapitán Englehorn dostává zprávu, která jej vyzívá k zatčení dokumentaristy Carla Denhama. Ve skutečnosti však kódovaná zpráva o zatčení nic neříká a namísto toho jednoduše prohlašuje: „Ukažte mi tu opici!“
3. Stále žije! – Monstrum
Když už jsme zmínili King Konga, nesmíme zapomenout na film z roku 2008, který vzdává poctu všem filmovým monstrům. Snímek s názvem Cloverfield, jehož název je do češtiny překládán jednoduše jako Monstrum, totiž obsahuje celou řadu odkazů na dřívější filmy o obrovských příšerách, které terorizují lidská města.
Po vzoru Klubu rváčů i zde diváci naleznou vložené snímky, které však tentokrát pocházejí z jiných filmů. Najdete zde hned tři snímky ze starších filmů, konkrétně jde o Them!, The Beast from 20,000 Fathoms a původního King Konga. Vložené záběry však nejsou jedinou tajnou zprávou pro pozorné diváky, které Monstrum obsahuje.
Film totiž končí leteckým útokem na New York, který pohřbí hrdiny filmu a zdánlivě zlikviduje i ono titulní monstrum. Pokud si však počkáte až na konec závěrečných titulků, můžete zaslechnout zvláštní zvuk, který zní jako zpráva z vysílačky. Tato zpráva na první poslech nedává smysl, ale pokud si ji pustíte pozpátku, můžete zřetelně zaslechnout slova: „Stále žije!“
2. Pliveme vám do jídel – Zprávař: Příběh Rona Burgundyho
Snímek s názvem Zprávař: Příběh Rona Burgundyho je projektem mnoha komediálních hvězd, jako je Will Ferrell (51), Steve Carell (56) a nespočet dalších. Stačí si vzpomenout na scénu boje mezi jednotlivými zpravodajskými stanicemi filmu a hned je vám jasné, kolik komediálního talentu se na filmu podílelo.
Právě proto není fakt, že je jeden z nejlepších vtipů filmu před většinou diváků ukrytý, zase takovým překvapením. Když totiž hrdinové navštíví mexickou restauraci, je divákům ukázán i reklamní poutač s názvem této restaurace. Jméno restaurace zní „Escupimos en su alimento“, což by se ze španělštiny dalo přeložit jako „Pliveme vám do jídel“. Tato scéna navíc není opatřena titulky, a tak je pravděpodobné, že většině běžných diváků tento skrytý vtípek uniknul.
1. Náboženské odkazy – Matrix Reloaded
Většina filmařů nad poznávacími značkami automobilů ve svých filmech vůbec nepřemýšlí a využívají tak naprosto náhodné kombinace. Filmová série sester Wachovských s názvem Matrix je však plná různých filozofických a náboženských odkazů a poznávací značky nejsou žádnou výjimkou.
Mnoho vozidel z tohoto filmu je opatřeno značkami, které například odkazují na různé části bible. Začátek Matrixu Reloaded obsahuje scénu, ve které agent Smith přijíždí autem s poznávací značkou IS 5416, která odkazuje na Izajáše 54,16. „Hle, stvořil jsem kováře, jenž rozdmychuje uhlí v oheň a zhotovuje zbraně k užívání. A já jsem stvořil zkázy, aby hubil.“ Aby byl tento odkaz ještě jasněji vázán k agentu Smithovi, je potřeba dodat, že kovář se do angličtiny překládá jako „smith“.
Během honičky na dálnici zase Trinity řídí Cadillac, na jehož poznávací značce stojí DA 203, což odkazuje k dalšímu textu bible – Daniel 2,3: „Měl jsem sen a jsem rozrušen; chci ten sen znát.“ Takových odkazů je v Matrixu celá řada a na odhalení všech bychom potřebovali celý článek.
(tod)
David Fincher, Will Ferrell, Brad Pitt
Filmy:
Klub rváčů, Matrix Reloaded, King Kong, Zprávař: Příběh Rona Burgundyho, Monstrum
Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,
Tagy:
americké celebrity, komedie, hollywoodske filmy, američtí herci, Brad Pitt filmy, americké filmy, Matrix film, Brad Pitt role, sci-fi filmy, hollywoodské trháky, Morseovka, film Monstrum, apokalyptické filmy, Ron Burgundy, plivání do jídla, Matrix odkazy, Matrix zajímavosti