TOP 5 šílených událostí, které potopily připravované filmy

27.03.2023

Sabotáž. Jen tak by se daly popsat události, které vedly k propadnutí, či dokonce celkovému zrušení následujících filmů. Občas k nim došlo v dobré víře, ale až překvapivě často herci, režiséři a další tvůrci podkopou možné úspěchy svých připravovaných filmů záměrně.

V dnešním článku se zaměříme jak na neúmyslné, tak na ty naprosto kalkulované sabotáže, které zničily svým filmům jakékoliv naděje na komerční úspěch.

„Únik“ scénáře – The Sandman

Seriálový Sandman, kterého Netflix uvedl v loňském roce, sklízí jeden úspěch za druhým a stal se jedním z nejlépe hodnocených seriálových projektů roku 2022. Pokud by se ale splnily plány slavného producenta Jona Peterse (77), mohlo být všechno úplně jinak.

Během devadesátých let se totiž rozhodl adaptovat slavný komiks Neila Gaimana (62) pro vlastní film a v roce 1998 měl sepsaný už i scénář. Stál před ním ale jeden drobný problém. Sám autor původní předlohy. Gaiman nový scénář naprosto nenáviděl, a to z dobrých důvodů. Skoro nic totiž neodpovídalo jeho původním myšlenkám a za zmínku stojí například to, že se jeho ústřední hrdina měl v novém filmu stát hlavním padouchem.

Devadesátkový Sandman se nakonec nenatočil, a to především díky zákroku Gaimana. Ten se totiž rozhodl, že scénář ukradne a pošle médiím. „Poslal jsem to anonymně do časopisu Ain’t It Cool News, kde scénář úplně strhali. Dokonce napsali, že je to nejhorší scénář, který kdy četli. Peters pak nechal Sandmana být a místo něj natočil Wild Wild West,“ svěřil se Gaiman v nedávném rozhovoru.

Plánované „zaříznutí“ – Fantastická čtyřka

I když Marvel v minulosti dokázal, že zvládne na stříbrné plátno adaptovat sebezvláštnější superhrdiny, jeden komiksový tým mu stále dělá problémy. Zatímco Avengers se stali okamžitým hitem, Fantastickou čtyřku se do kin nikdy nepodařilo úspěšně přenést.

Ano, dočkali jsme se několika filmových verzí tohoto čtyřčlenného superhrdinského týmu, ale žádné z nich se nepodařilo získat respekt ani u diváků, natož u kritiky. Nikdy z toho ale nebyl velký problém a o několik let později to vždy zkusili znovu. Natáčení filmů o Fantastické čtyřce je totiž jednou z podmínek, které muselo studio 20th Century Fox plnit, aby si na ni mohlo ponechat práva.

Jen proto vznikl v roce 1994 devadesátiminutový snímek, který hned na první pohled vypadá jako nízkorozpočtový studentský film. Tehdejší Fantastickou čtyřku se podařilo natočit s rozpočtem jediného milionu během tří týdnů. Kromě několika „vyvolených“ nikdo z natáčecího týmu netušil, že se podílí na filmu, který nikdo neplánuje vydat. Jakousi „útěchou“ pro ně mohl být fakt, že se neoficiální kopie jejich filmu dostala mezi širokou veřejnost, která tak mohla na vlastní oči posoudit, o jak otřesný snímek šlo.

Nový režisér, nový film – Vymítač ďábla: Zrození

Jen s velkými obtížemi byste hledali slavnější horor, než je původní Vymítač ďábla Williama Friedkina (87) z roku 1973. Tenhle snímek byl skutečně revolučním počinem a řada filmových tvůrců z něj vychází dodnes. Nelze se proto divit, že se ziskuchtivá filmová studia snaží z tohoto filmového úspěchu těžit, co to jde.

Právě proto měl na začátku nového tisíciletí vzniknout prequelový film s názvem Dominion, kterého se měl ujmout další legendární scénárista a režisér – Paul Schrader (76), který natočil například Taxikáře nebo Zuřícího býka. Poté, co se jeho verze nového Vymítače natočila, dostal Schrader vyhazov a na jeho místo studio Morgan Creek dosadilo nového režiséra Rennyho Harlina (64).

Ten se rozhodl změnit úplně všechno. Nechal si sepsat nový scénář a až na Stellana Skarsgårda (71) povyházel i všechny herce. Dal tak vzniknout novému filmu s názvem Vymítač ďábla: Zrození, ale pochopitelně tak zdvojnásobil původní náklady. Nejzajímavější je na celé téhle události fakt, že studio s ročním rozestupem nakonec vydalo obě verze prequelu k Vymítači ďábla, ale komerční úspěch neslavila ani jedna z nich.

„Krádež“ dat – Foodfight!

Natáčení animovaných filmů na přelomu tisíciletí bylo pro filmová studia opravdovou výzvou. Animační technologie byly ještě poměrně v plenkách, a tak tvorba každého takového filmu často trvala i několik let. „Nejlepším“ příkladem tohoto fenoménu je snímek s názvem Foodfight, který se začal připravovat kolem roku 2002, ale premiéry se dočkal až o deset let později.

Takové zpoždění ale způsobilo hned několik různých faktorů, mezi kterými byla podle tvůrců i „průmyslová špionáž“. Někdo měl údajně ukrást pevné disky, které obsahovaly již vytvořené animace a tvůrci tak museli začínat nanovo. Ani tam ale trable animáku Foodfight! neskončily, protože se filmařům zkrátka nedařilo plnit své úkoly včas.

V roce 2011 byl rozpracovaný film vydražen za pouhých 2,5 milionu dolarů, přestože jeho příprava stála 65 milionů. A kolik, že se filmu podařilo utržit v kinech? Celosvětově pouhých 73 706 $, a to i přesto, že ve filmu zaznívají hlasy Charlieho Sheena (57), Hilary Duff (35) nebo Christophera Lloyda (84).

Daňový odpis – Batgirl

Na konec dnešního článku jsme si nechali zrušený projekt, který komiksové nadšence zabolel teprve vloni. Připravovaný sólový snímek o Batgirl sliboval skvělou podívanou, která by ukázala superhrdinský příběh Batmanovy svěřenkyně a dcery policejního komisaře Jima Gordona.

Barbaru Gordon alias Batgirl si v něm měla zahrát Leslie Grace (28), která se pro roli mladé superhrdinky zdánlivě naprosto nadchla. Celý film byl již natočen, když v tom přišlo studio Warner Bros. s oznámením, že dokončený projekt ruší a nejenže ho nevydá v kinech, ale ani na platformě HBO Max, kam také mířil.

Vedení filmového studia si totiž vyhodnotilo, že se mu víc vyplatí, když snímek zruší a odepíše z daní, než aby muselo film promovat a dál podporovat. V současnosti ani ti nejoptimističtější fanoušci nevěří, že se někdy dočkají vydání Batgirl, protože by to znamenalo, že musí Warneři ušetřené peníze vrátit. A přes to zkrátka batmobil nejede.

(tod)

Fandím
14 fanoušků
Nesnáším
1 antifanoušek
Celebrity:
Paul Schrader, Hilary Duff, William Friedkin, Charlie Sheen

Filmy:
Vymítač ďábla, Fantastická čtyřka, Vymítač ďábla: Zrození, Foodfight!

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
Sabotáž, filmové propadáky, slavné propadáky, filmová studia, animované propadáky, hloupá rozhodnutí, scénář, práva na filmy
TOPlist