TOP 5 seriálů inspirovaných Sherlockem Holmesem

25.05.2024

Sherlock Holmes zůstává i víc než 130 let po svém prvním vyšetřování ikonou detektivního žánru. Příběhy vytvořené Arthurem Conanem Doylem dodnes inspirují nespočet románů, filmů i televizních seriálů. Současní tvůrci se na Sherlocka odkazují více či méně okatým způsobem ale prvky slavného detektiva z Baker Street najdete v popkultuře častěji, než byste si mohli myslet.

Dnes vám proto představujeme vám pětici nejpovedenějších seriálů, které čerpají inspiraci z nejslavnějšího detektiva všech dob.

Můj přítel Monk

Hlavní postavu amerického seriálu Můj přítel Monk ztvárnil vynikající Tony Shalhoub (70). Adrian Monk je bývalý policejní detektiv, který trpí obsedantně kompulzivní poruchou. Po vraždě své ženy zcela zhroutil, ale díky svým mimořádným schopnostem v oblasti dedukce a pozorování nadále spolupracuje s policií jako konzultant.

Každá epizoda seriálu je plná humoru i napětí, kdy Monk řeší zdánlivě neřešitelné případy. Monk je stejně jako Holmes brilantním analytikem s neobyčejným citem pro detail, který postrádají i ti nejlepší detektivové. Jeho genialita mu však často neumožňuje normálně fungovat. Bez svého Watsona, tedy osobní asistentky Sharony by pravděpodobně nikdy ani neopustil svůj dům.

Mentalista

Mentalista Patrick Jane v podání Simona Bakera (54) je bývalý televizní „psychik“, který nyní používá své téměř nadlidské pozorovací schopnosti a znalosti lidské povahy k asistování CBI, tedy Úřadu pro vyšetřování. Jeho ochota však rozhodně není nezištná – s detektivy spolupracuje jen kvůli tomu, že se tak nejspíš snáz dostane „na kobylku“ vrahovi své ženy.

Jane tak zasvětí svůj život chytání zločinců, a především pomstě na muži, který ho přechytračil a připravil o všechno. Asi chápete, že Red John = Moriarty. Jane stejně jako Holmes spoléhá na své brilantní deduktivní schopnosti a důvtip. Ačkoli ve skutečnosti nemá žádné nadpřirozené schopnosti, jeho schopnost číst lidi a situace je natolik dokonalá, že často vypadá jako magie. Podobně jako Holmes, i Jane pracuje na hranici zákona a často používá nekonvenční metody.

Anatomie lži

Tim Roth (63) si za svou dlouhou kariéru zahrál v nespočtu různých filmů včetně celé řady tarantinovek od Gaunerů až po Osm hrozných. Kromě toho je ale i častým televizním hercem, o čemž svědčí jeho Dr. Cal Lightman. Ten je v seriálu Anatomie lži expertem na odhalování lží a zakladatelem konzultantské firmy, která spolupracuje s vládními agenturami, policií i soukromými klienty.

Lightman a jeho tým dokážou odhalit pravdu pomocí analýzy mimiky, řeči těla a hlasu, což je často klíčem k vyřešení celé řady komplikovaných případů. Lightmanova schopnost rozpoznat lži a odhalit pravdu je podobná Sherlockovu umění dedukce. Oba mají hluboké znalosti lidského chování a dokážou z drobných indicií odvodit neuvěřitelné závěry. Lightmanův chladný a analytický přístup k řešení případů je také výrazně inspirován Holmesovou metodikou.

Agentura Jasno

Ne každý z Shlerlockových „klonů“ musí být nepříjemný a vážný detektiv. Stačí se podívat na Shawna Spencera v seriálu Agentura Jasno. James Roday Rodriguez (48) v něm předstírá, že je jasnovidec, aby mohl pracovat jako konzultant pro policii.

Ve skutečnosti je však pouze velmi všímavý a má výborné deduktivní schopnosti, které mu umožňují řešit zločiny s humorem a nadhledem. Shawnova schopnost všímat si detailů a skládat je do smysluplných závěrů je naprosto nezpochybnitelně inspirována detektivem z Baker Street. I když Shawn často využívá své „jasnovidectví“ k pobavení a odlehčení situace, jeho deduktivní schopnosti jsou skutečné a výjimečné.

Dr. House

Jen málokdo by neznal brilantního lékaře, Dr. Gregory House. I on má kořeny v příbězích Arthura Conana Doylea, a ačkoliv není detektivem, jeho vazba na Sherlocka by nemohla být zřejmější. Z Holmese se stává House, z Watsona Wilson. Největší proměnou prošel inspektor Lestrade, kterého vyměnila doktorka Cuddyová.

Hugh Laurie (64) hraje je brilantního, ale poněkud asociálního lékaře, který vede diagnostický tým v nemocnici Princeton-Plainsboro. House používá nekonvenční metody a často riskantní postupy k diagnóze těch nejtěžších případů. Jeho mimořádné znalosti a schopnost dedukce jsou jeho největšími zbraněmi. S nikým kromě svých nejbližších si však moc nerozumí a nemá s nimi kvůli své genialitě trpělivost.

(tod)

Fandím
17 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Simon Baker, Tony Shalhoub, Hugh Laurie, Tim Roth

Filmy:
Můj přítel Monk, Dr. House, Agentura Jasno, Mentalista

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
seriál Dr. House, Sherlock detektiv, detektiv, detektivní seriály, Sherlock Holmes film, seriál Sherlock Holmes, Sherlock Holmes
TOPlist