TOP 5 scén, ve kterých hrdinové nečekaně prohrají

23.04.2019

Hollywood své diváky poměrně úspěšně učí, že hrdinové zlo vždy nakonec porazí. Cestou k tomuto vítězství však musejí překonat řadu nástrah a překážek, které jejich snažení mohou nadobro zhatit. Zde už jejich vítězství nejsou tak jasná jako na konci jejich příběhů, jelikož každá porážka utváří charakter a jak se říká: „Co vás nezabije, to vás posílí.“

Showbiz vám proto nyní přináší pětici scén, ve kterých hrdinové své souboje prohráli, aby se později mohli postavit svým nepřátelům s novými zkušenostmi, schopnostmi, ale především větší pokorou.

5. Batman vs. Bane – Temný rytíř povstal

Hned první scéna je zářným příkladem toho, jak může brutální porážka člověka zocelit. Jde o scénu ze snímku Temný rytíř povstal z roku 2012, kdy se do role netopýřího ochránce fiktivního města Gotham naposledy převtělil Christian Bale (45). Ten se v posledním díle batmanovské trilogie postaví Baneoviobrovské hoře svalů a agresivity.

Batman je v momentě příchodu Banea už téměř osm let v superhrdinském důchodu, a tak má co dělat, aby se vrátil zpátky do formy. Ani to mu však v boji proti šílenému teroristovi nestačí, a ten si ho podá dosud nevídaným způsobem. Batman není zvyklý na porážky a ta, kterou mu uštědří Bane, je opravdu drtivá.

Během souboje v kanalizačním systému Gothamu se Batmanovi podaří svého protivníka trefit několika dobře mířenými ranami, ale to Banea ani trochu nerozhodí. Ačkoliv se hrdina snaží ze všech sil, všechny jeho údery jsou proti těm Baneovým jen zanedbatelným polechtáním. Bane jejich souboj nakonec ukončí tím, že svého protivníka zvedne nad hlavu a úderem o své koleno mu zlomí záda.

4. John Wick vs. SUV – John Wick

Asi neexistuje obávanější a zkušenější nájemný zabiják než John Wick v podání Keanu Reevese (54). Ten se ve stejnojmenném filmu mstí mafii, která mu ukradla jeho auto a zabila jeho štěně. To byly totiž poslední věci, které jej držely při mentálním zdraví po smrti jeho manželky. V momentě, kdy jej o ně někdo připravil, vzal s nimi i poslední zbytky Johnova normálního života. Jediná věc, která je nebezpečnější než chladnokrevný zabiják, je chladnokrevný zabiják, který nemá, co ztratit.

John má nad nepřáteli z mafiánské organizace vždy totální a absolutní převahu. Jeho dlouholetá praxe v roli jedničky v oboru mu zajistila nejen neuvěřitelnou střeleckou přesnost, ale i osvojení různých bojových umění. John tak svými protivníky projíždí jako nůž máslem, tedy alespoň do momentu přestřelky před kostelem.

Přestože se i zde Johnovi podařilo zlikvidovat nespočet jeho protivníků, ale jeden z nohsledů mafiánského bose, kterému John metodicky rozkládá jeho organizaci, se rozhodne pro nečekaný útok. Autem nabourá do vozidla, za kterým se John skrývá před nepřátelskou palbou. To nájemného vraha vymrští do vzduchu a následně kvůli tomu i ztratí vědomí. Později se kvůli tomu ocitá v zajetí hlavního mafiána, ale ani zde neztrácí chladnou hlavu.

3. T800 vs T1000 – Terminátor 2: Den zúčtování

Druhý díl série o vraždícím robotovi z budoucnosti, je mnohými považován za vůbec nejlepšího Terminátora ze všech. Arnold Schwarzenegger (71) se po sedmileté pauze vrátil zpátky do role T800, ale tentokrát neměl za úkol zabít Sáru Connorovou a jejího syna, ale naopak je uchránit před dalším vraždícím robotem s označením T1000.

Ten je mnohem modernější a disponuje mnoha schopnostmi, o kterých by si zastaralý T800 mohl pouze nechat zdát. T1000 má proto v mnoha soubojích navrch a jedinou nadějí hrdinů na porážku jejich nepřítele je opravdu velká vynalézavost s notnou porcí štěstí k tomu. Nepoměrně výkonnější T1000 má navrch i v posledním souboji na konci filmu, kde starší model vraždícího robota porazí.

T1000 má výhodu v soubojích nablízko, jelikož části svého těla může libovolně měnit na ocelové zbraně všeho druhu. Svého protivníka několika tvrdými údery do hlavy téměř deaktivuje a nakonec jej ještě probodne ocelovou tyčí. Model T800 je však proslulý svou nezdolností, a tak bude poslední slovo nakonec přeci jen patřit jemu a jeho granátometu.

2. Gandalf vs. Saruman – Pán prstenů: Společenstvo prstenu

Jen s velkými obtížemi byste ve světě filmu hledali oblíbenější fantasy sérii než je trilogie Pána prstenů. I ta je plná neúspěšných soubojů, které později vedou k fantastickým vítězstvím. Stačí si vzpomenout na Boromirovu smrt, souboj Froda s Odulou či zabití krále Théodena. Nejlepším soubojem série, ve kterém hrdina prohraje, je však bezpochyby kouzelnické klání Gandalfa a Sarumana.

K tomu dojde hned v prvním díle série, kdy Gandalf Šedý přijede pro radu ke svému příteli Sarumanovi Bílému. Namísto pomoci však nalezne zradu, jelikož zjistí, že Saruman pracuje pro Saurona a snaží se o obnovení jeho dřívější moci. To co následuje je čarodějný souboj dvou mocných kouzelníků, kteří se navzájem vůbec nešetří.

Vzájemně se vrhají na stěny Sarumanovy věže a oba čarodějové bojují jako o život. Oba dva jsou zbrocení krví a klání tak může dopadnout ve prospěch kohokoliv z nich. Jejich souboj je však rozhodnut v momentě, kdy Saruman získá Gandalfovu kouzelnou hůl a svého nepřítele tak uvrhne do zajetí.

1. Luke Skywalker vs. Darth Vader – Star Wars: Epizoda V – Impérium vrací úder

Nakonec přejdeme od fantasy ke sci-fi pátou epizodou Hvězdných válek. Právě v epizodě s podtitulem Impérium vrací úder se diváci poprvé dočkali nefalšovaného souboje se světelnými meči. Souboj Obi-Wana a Darth Vadera z předchozího dílu nepočítáme, jelikož šlo spíše o pošťuchování se svítícími tyčkami.

Až v momentě, kdy se Vaderovi postaví Luke v oblačném městě zvaném Bespin, je konečně vidět pořádný šermířský souboj plný excelentní choreografie a ještě lepších efektů. Oba bojovníci si nedají nic zadarmo a snaží se toho druhého přemoci pomocí veškerých prostředků, které jim přijdou pod ruku. Vader se Lukea pokusí zmrazit v karbonitu a Luke ho na oplátku opaří horkou párou.

Vader však svého protivníka nakonec oslabí díky Síle, kterou využívá k tomu, že po Lukeovi vrhá různé předměty. Luke se však nevzdává a ve svém útoku i nadále pokračuje a dokonce se mu jeho protivníkovi podaří zasadit i několik ran. Vader ho však nakonec připraví o ruku a Luke je tak definitivně poražen. Jako hřebíček do rakve mu jeho nepřítel zasadí ještě jednu ránu, která je však tentokrát psychologická. Prozradí mu, kdo je ve skutečnosti Lukeovým otcem.

(tod)

Fandím
14 fanoušků
Nesnáším
1 antifanoušek
Celebrity:
Christian Bale, Arnold Schwarzenegger, Keanu Reeves

Filmy:
Terminátor 2: Den zúčtování, Pán prstenů: Společenstvo Prstenu, Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder, Temný rytíř povstal

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
filmové scény, Keanu Reeves filmy, Christian Bale filmy, filmové ukázky, žebříčky, akční scény, nejlepší akční scény, Gandalf scény, John Wick scény, sci-fi scény, Batman scény, Luke Skywalker vs Darth Vader, Gandalf vs Saruman, John Wick ukázky, John Wick postava, Keanu Reeves scény, Batman souboje, Terminátor ukázky
TOPlist