Top 5 scén Alana Rickmana

02.07.2019

Zdá se to být neuvěřitelné, ale letos tomu byly už tři roky, co zemřela jedna z největších britských hereckých legend současnosti. 14. ledna 2016 nás navždy opustil představitel Hanse Grubera, Severuse Snapea či šerifa z Nottinghamu a my jsme se rozhodli, že mu dnešním článkem vzdáme poctu.

Dnes jsme si pro vás proto nachystali pětici těch nejlepších scén nezapomenutelného Alana Rickmana. Pokud budete mít pocit, že jsme na nějakou skvělou scénu tohoto herce zapomněli, neváhejte se s námi o své připomínky podělit v komentářích!

5. „Při Grabtharově kladivu!“ – Galaxy Quest

První scéna, kterou vám dnes chceme představit je spíše souborem několika dílčích scén, které pak v jedné vyvrcholí. Pochází totiž ze sci-fi komedie s názvem Galaxy Quest, ve které Rickman hraje jednoho z herců fiktivního  sci-fi seriálu, jenž je až nápadně podobný Star Treku. Jako Alexander Dane hraje mimozemšťana jménem doktor Lazarus, který je známý především svou hláškou: „Při Grabtharově kladivu!“

Dane však hlášku z hloubi duše nenávidí a odmítá ji za jakýchkoliv okolností říkat. Když se však skupina herců dostane do konfliktu se skutečnými mimozemšťany, celá situace se dost radikálně mění. Pomáhají jedné mimozemské rase, která se snaží zabránit vražednému řádění té druhé. Přátelští mimozemšťané herce rekrutují v domnění, že je jejich seriál dokumentárním záznamem skutečných událostí.

Herce proto naprosto adorují a považují je za opravdové hrdiny. Když však jeden z největších fanoušků doktora Lazaruse umírá, rozhodne se Dane, že jej v jeho posledních momentech uchlácholí upřímným zopakováním své ikonické hlášky. „Při Grabtharově kladivu, při synech Worvana, budeš pomstěn.“

4. Ohnivé zjevení – Dogma

I další snímek je kultovní komedií. Tentokrát však nejde o sci-fi, ale fantasy komedii z dílny režiséra Kevina Smithe (48). Snímek Dogma vypráví ztřeštěný příběh o andělech, démonech, dealerech drog a konci světa, takže si asi dokážete představit, jak moc je celý snímek „ulítlý“.

Rickman v něm hraje netrpělivého serafína Metatrona, který pověří rozvedenou ex-katoličku Bethany, aby zabránila dvěma padlým andělům vstup do jednoho kostela v New Yersey. Církev se totiž rozhodla zatraktivnit tím, že samotný vstup do tohoto svatostánku zbaví kohokoliv všech jeho hříchů. Pokud by se o to však pokusili padlí andělé, přivodili by tím konec světa.

Když se však Metatron Bethany poprvé ukáže, nenese to tato žena úplně dobře. Dávno totiž ztratila svou víru a mluvící oheň, který se jí zjeví v ložnici, se logicky okamžitě pokusí uhasit. Metatron jí proto musí navzdory své vlastní neochotě vysvětlit, že je andělem, který ji přišel pověřit důležitým úkolem. Bethany mu však stále nevěří, a bojí se, že je obyčejným pobudou, který ji přišel okrást nebo znásilnit. Na to konto si Metatron stáhne kalhoty, aby jí ukázal, že andělé „tam dole“ nemají prostředky ke znásilnění a nakonec jí přesvědčí svými křídly.

3. Zrušit Vánoce! – Robin Hood: Král zbojníků

Následující scéna pochází z akčního dobrodružného filmu Robin Hood: Král zlodějů, kde Rickman hraje zlotřilého šerifa z Nottinghamu. Jeho až ďábelsky podlý výkon v roli mu vysloužil cenu BAFTA za nejlepšího herce ve vedlejší roli a je potřeba říct, že to bylo vítězství zasloužené.

Rickman svými výkony krade všechny scény, ve kterých se objevuje. Přestože je hlavním hrdinou filmu Kevin Costner (64) v roli Robina Hooda, miláčkem fanoušků tohoto snímku ze začátku devadesátých let je bezesporu Rickman. Ten se v padoušství naprosto vyžívá, což na diváky skutečně působí.

Bylo těžké zvolit scénu, která nejlépe vystihuje jeho naprosté záporáctví. V souboji mezi scénami však nad vyříznutím srdce lžící nakonec vyhrál moment, kdy se šerif rozhodne zrušit Vánoce. Když se totiž dozví, že Robin všechno nakradené jmění rozdává chudým, prohlásí: „Už žádné zbytky malomocným a sirotkům. Už žádné rychlé popravy. A zrušit Vánoce!“

2. Naše nová celebrita… - Harry Potter a Kámen mudrců

I následující příběh byl pro výběr té nejlepší scény opravdovým oříškem, jelikož se série o mladém čarodějnickém učni rozkládá do osmi celovečerních filmů. Dlouho jsme uvažovali nad momentem, kdy Severus Snape umírá a prozradí Harrymu dojemný příběh o tom, proč se celý život choval tak, jak se choval.

Nakonec jsme však museli chtě nechtě vybrat moment, kdy se Snape poprvé představil v celé své kráse v prvním díle série s názvem Harry Potter a Kámen mudrců. Přestože mají diváci možnost Snapea zahlédnout ještě dříve, poprvé se pořádně ukáže až při první hodině lektvarů.

S energickým krokem a černým vlajícím hábitem se postaví před třídu plnou mladých kouzelníků a vysvětlí jim, jak budou jeho hodiny probíhat: „V mých hodinách nebude žádné pošetilé mávání hůlkou. […] Některé vyvolené mohu naučit, jak ovládnout lidskou mysl a smysly. Jak připravit věhlas, stáčet slávu a dokonce jak uložit a zachovat smrt.“ Svůj uchvacující pohled nakonec stočí k Harrymu, kterého se hned při první příležitosti pokusí zesměšnit.

1. Smrt Hanse Grubera – Smrtonosná past

Jako poslední bod dnešního článku jsme si nechali scénu z filmu, kterým se Rickman nesmazatelně zapsal mezi Hollywoodské hvězdy. Jeho prvním velkým filmem totiž byla akční Smrtonosná past s Brucem Willisem (64) v hlavní roli ostříleného policisty Johna McClanea.

Ten se musí postavit nebezpečnému zločinci, který obsadí jednu z výškových budov Los Angeles a vyhrožuje jejím odpálením. Ve skutečnosti však Hans Gruber není teroristou, ale vychytralým zlodějem, který terorismus využívá jen jako zástěrku, zatímco se snaží dostat do obřího sejfu uvnitř této budovy.

Gruber je charizmatickým záporákem, který dává McClaneovi pořádně zabrat. Okamžik jeho smrti je proto o to víc uspokojující. Gruber totiž po krátké přestřelce spadne z výškové budovy dolů na tvrdý beton se zděšením ve tváři. To se tam objevuje díky kombinaci Rickmanova herectví a faktu, že jej tým kaskadérů spustil dolů bez předchozího varování. Ona hrůza v očích je proto spíše přirozenou reakcí než předpřipravenou grimasou.

(tod)

Fandím
11 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Kevin Smith, Bruce Willis, Alan Rickman

Filmy:
Dogma, Harry Potter a Kámen mudrců, Smrtonosná past, Robin Hood: Král zbojníků, Galaxy Quest

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
slavní herci, akční filmy, Alan Rickman filmy, Alan Rickman video, Alan Rickman scény, kultovní akční filmy, Hans Gruber herec, Hans Gruber postava
TOPlist