TOP 5 remaků, které jsou lepší než původní horory

04.09.2023

Na klasiky se nesahá. Tohle nepsané pravidlo je v současném Hollywoodu porušováno častěji, než by si většina filmových nadšenců přála. Jedním z největších hříšníků je v tomto ohledu Disney, které předělává snad každý ze svých úspěšných filmů a dává jim nový blyštivý kabátek. Občas to zafunguje a vznikne poctivý remake, ale to jsou spíše výjimky potvrzující pravidlo.

Dnes se ale právě na tyhle výjimky zaměříme, jen se nebudeme dívat na animované pohádky, ale krvavé horory. V dnešním článku vám totiž představíme pětici hororových remaků, které dopadly lépe než původní filmy. Schválně nám napište do komentářů pod článkem, jestli s našim výběrem souhlasíte, nebo povazujete původní verze následujících filmů za silnější.

Dům voskových figurín

První remake dnešního seznamu šel do kin v roce 2005, což už je v očích filmových studií dostatečně dlouhá doba na to, aby mu byl přidělen nějaký ten remake. V případě Domu voskových figurín i většiny ostatních filmů dnešního seznamu však v hledání původní inspirace půjdeme mnohem více do historie.

Předloha pro tento snímek o muzeu vedeném šílencem, který své oběti zalévá tlustou vrstvou rozpáleného vosku se totiž datuje až do roku 1953. Tehdy se totiž v kinech objevil stejnojmenný snímek, který poprvé představil příběh o provozovateli děsivého muzea.

Moderní remake šel v hrůzách voskového muzea mnohem dál než tehdy více než padesát let stará předloha, a mnohem větší prostor věnoval i záporákům. Ačkoliv nejde o žádné mistrovské díloDům voskových figurín z roku 2005 svou předlohu rozhodně překonal.

Hory mají oči

Wes Craven byl během svého života neoddiskutovatelně jedním z nejlepších hororových tvůrců. Řada z jeho filmů u diváků rezonuje dodnes – stačí si vzpomenout na Vřískot nebo Noční můru v Elm Street. Právě Craven ale stál i za filmem s názvem Hory mají oči, který natočil už v roce 1977.

V té době měl za sebou jen dva snímky a do zkušeného filmaře, kterým se stal později, mu ještě hodně zkušeností chybělo. Právě proto diváky čekalo velmi příjemné překvapení, když se jeho snímku o kanibalech, kteří na poušti útočí na nic netušící rodinku, pustil v roce 2006 Alexandre Aja (45).

Ten se ve svém remaku více věnoval obětem útoku krvežíznivých kanibalů, ale zároveň příběh rozšířil o jednu důležitou úroveň – pomstu. Novodobá verze snímku Hory mají oči vyobrazuje brutální (a zasloužený) konec, který vraždící domorodce potká.

Smrtelné zlo 2

Třetí snímek v pořadí dnešního článku se těm ostatním trochu vymyká, a to hned z několika důvodů. Smrtelné zlo 2 není plnokrevný remake, ale je to něco mezi pokračováním a restartem série. Když si na ČSFD dáte vyhledat Smrtelné zlo, prvním výsledkem je film s názvem Lesní duch. Už to by vám mohlo napovědět, nakolik se od sebe původní a navazující snímek Sama Raimiho (63) liší.

Začátek obou snímků je velmi podobný, ale už tam najdete několik zásadních rozdílů. Ve Smrtelném zlu 2 přijíždí Ash v podání Bruce Campbella (65) na tajuplnou chatu v lese sám se svou přítelkyní. Opět se mu ale podaří vyvolat dávno zapomenuté zlo, které mu romantickou dovolenou promění v boj o holý život.

Právě druhý díl série představil řadu stálic, které se staly nedílnou součástí dalších pokračování. Kromě lepších efektů a propracovanějšího příběhu se Smrtelné zlo 2 může chlubit skvělým smyslem pro humor, který prvnímu snímku dost výrazně chyběl. Až tady se Ash stal chrabrým hrdinou, který má víc štěstí než rozumu.

To

Snad nejvíce rozporuplným bodem dnešního článku je snímek na náměty knihy Stephena Kinga (75) s jednoduchým názvem To. Za problematické považujeme označení remaku z roku 2017 především kvůli kultovnímu statusu, který si původní film s Timem Currym (77) v roli děsivého klauna Pennywise získal.

Když bychom ale poodstoupili od „kulturní významnosti“ původního filmu, vzejde ze srovnání těchto dvou filmů jasný vítězTo z roku 1990 působí na první pohled laciněji a je zřejmé, že šlo o snímek, na kterém nikomu až tolik nezáleželo, což je však součástí jeho kouzla.

Oproti tomu To z roku 2017 je skvěle natočeným hororem s vynikajícími efekty, výbornými hereckými výkony a mnohdy až uměleckým zpracováním. Když k tomu přičtete výkon Billa Skarsgarda (33), ze kterého běhá mráz po zádech, není potřeba debatovat o tom, který film je celkově lepší.

Věc

Pokud jste si po přečtení posledního bodu dnešního seznamu začali brousit nože, že chceme Věc Johna Carpentera (75) označit za méně zdařilý film než nějaký remake, o kterém jste ani neslyšeli, můžete nože zase uklidit. Právě tenhle snímek je ve všech ohledech lepší než jeho předloha, o které jste s největší pravděpodobností také nikdy neslyšeli.

Oba filmy jsou adaptací sci-fi příběhu s názvem Who goes there? a první verze se dostala do kin už v roce 1953. I původní snímek vypráví příběh o vědecké výpravě za polárním kruhem a vraždícím mimozemšťanovi, který umí měnit svou podobu, což u všech přeživších vyvolává strach, stres a paranoiu.

Carpenterův snímek je ale lepší ve všech ohledech. Je mnohem napínavější, využívá groteskně odporných praktických efektů a má i větší kulturní dopad. Až Carpenterova Věc se stala předmětem různých parodií, odkazů a právě tahle verze Věci inspirovala řadu tvůrců science fiction k vlastní tvorbě.

(tod)

Fandím
0 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Bruce Campbell, Sam Raimi, John Carpenter, Wes Craven

Filmy:
Dům voskových figurín, Smrtelné zlo 2, Hory mají oči

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
horory, remake, filmové remaky, slavné horory, filmový reboot, knižní předloha, původní film, filmová předloha
TOPlist