TOP 5 překvapivě chytrých akčních sci-fi filmů

21.08.2019

Akční sci-fi nemusí být pouze plné explozí, stříleček a další bezduché a samoúčelné akce. I režiséři těchto filmů se mohou snažit předat nějakou hlubší myšlenku a donutit tak diváka k zamyšlení. Tím samozřejmě nechceme tvrdit, že by běžné „akčňáky“ nestály za nic, ale když mají nějakou tu přidanou hodnotu, dělají filmový prožitek svým divákům mnohem zajímavějším.

Dnes se proto zaměříme na přesně takové filmy, které nabízejí nejen skvělé akční scény, ale i hlubší témata, za která by se nemuselo stydět kdejaké psychologické drama. Vítejte na Showbiz.cz, kde vám dnes představíme pětici překvapivě chytrých akčních sci-fi filmů.

5. District 9

První snímek dnešního seznamu není typickým akčním filmem, ale spíše sci-fi thrillerem. To však neznamená, že District 9 režiséra Neilla Blomkampa (39) neobsahuje skutečně úchvatné a propracované akční scény. Ty však v tomto snímku hrají spíše druhé housle originálnímu příběhu plnému metafor a paralel se skutečným světem.

Příběh jeho filmu z roku 2009 se odehrává přibližně dvacet letpo prvním kontaktu s mimozemskou civilizací. Ten však proběhl úplně jinak, než se všichni obávali. Namísto ozbrojených útočníků Zemi zaplavila vlna uprchlíků, kteří byli prozatím umístěni do azylové čtvrti v Jižní Africe. Po tak dlouhé době nikam nevedoucích vyjednávání však všem začíná docházet trpělivost a Okrsek 9 se stává skutečně nebezpečným místem.

Hlavním hrdinou filmu je agent Wikus van der Merwe, který pracuje pro soukromou organizaci pověřenou dohledem nad chováním mimozemšťanů. Když se jednoho dne nakazí virem, který jeho DNA přeměňuje na tu mimozemskou, stává se okamžitě nejhledanějším mužem planety. Blomkamp svou filmovou prvotinou poukazuje na nebezpečí segregace a rasismu, které jsou v naší společnosti bohužel stále velmi silně zakořeněné.

4. Na hraně zítřka

Následující snímek je adaptací úspěšného japonského románu, kterého se v roce 2014 ujal režisér Doug Liman (54). I snímek s názvem Na hraně zítřka se odehrává v budoucnosti, kdy se Země dostane do prvního kontaktu s mimozemskou rasou. Tentokrát však nejde o ustrašené uprchlíky, ale o agresivní kolonizátory, kteří si skrze boj přišli podmanit celou planetu.

Jedinou obranou lidí proti mimozemské hrozbě jsou mechanické obleky, které jim na bitevním poli poskytují větší palebnou sílu a obratnější pohyb. Ani to však proti nebezpečným Mimikům v boji nestačí. Tom Cruise (57) však nevědomky získá výhodu, která mu pomůže zvrátit průběh bitev ve prospěch lidí.

Během prvního souboje s mimozemšťany totiž zemře, ale těsně před svou smrtí se mu podaří odstranit jednoho z velitelů mimozemské invaze. K jeho obrovskému překvapení se probouzí ten samý den o několik hodin dříve a zjišťuje, že se vrátil v čase. Pokaždé, když zemře, se opět probudí v ten samý den ráno, ale zachová si vzpomínky na všechny předešlé události. Postupně se z něj proto stává supervoják, který dokáže předvídat každý krok nepřítele. Už jej totiž pravděpodobně dříve zažil.

3. Zdrojový kód

Pro následující snímek se vrátíme do roku 2011, kdy vznikl další snímek o cestování zpátky v čase. Tentokrát je však tato cesta mnohem zamotanější. I ve Zdrojovém kódu se hlavní hrdina armádní kapitán Colter Stevens probouzí vždy v ten samý den v tom samém vagóně příměstského vlaku, který za přesně osm minut exploduje.

Aby toho nebylo málo, Colter zjišťuje, že se ve vlaku probouzí v kůži jiného člověka. Po každém výbuchu se probouzí v reálném světě, kde se ho vyšetřovatelé ptají na detaily nehody. Colter je totiž speciálním zařízením posílán do alternativní minulosti, aby zde odkryl totožnost atentátníka, který za explozí vlaku stojí. Ten totiž údajně plánuje ještě masivnější výbuch, kterým chce srovnat se zemí centrum Chicaga a Colter je tak jedinou nadějí na zastavení dalšího teroristického útoku.

2. Minority Report

Minority Report je dnes již druhým snímkem, ve kterém se hlavní role ujal přeborník ve filmovém běhání a svůj vlastní kaskadér Tom Cruise. Události tohoto snímku Stevena Spielberga (72) se odehrávají ve Washingtonu D.C. v buducnosti roku 2054. Tehdy bylo město téměř kompletně zbaveno kriminality díky technologii zvané PreKrim.

Ta totiž dokáže odhalit trestný čin ještě před tím, než k němu dojde a speciální agenti této jednotky tak pachatele zatýkají ještě dříve, než mají příležitost svůj ohavný čin spáchat. Ministerstvo spravedlnosti k této činnosti využívá jasnovidce, kteří jsou schopni předpovídat budoucnost s chirurgickou přesností. Jejich vize jsou však často obtížně dešifrovatelné a PreKrim tak najímá jen ty největší odborníky.

Ti musí z často velmi zmatených vizí jasnovidců určit, kde a kdy má k činu dojít a kdo bude oním pachatelem. Celá situace se však pořádně zamotá, když velitel PreKrimu v jedné vizi uvidí v tváři vraha svůj obličej.

1. Matrix

Posledním snímkem dnešního seznamu je mistrovské dílo sester Wachowských, které letos oslavilo své dvacáté narozeniny. Film, který natočili ještě jako bratři Wachowští, odstartoval úspěšnou postapokalyptickou sci-fi trilogii, která jak už asi tušíte, nese jméno Matrix.

Matrix byl ve své době opravdu revolučním filmem, který nabízel motivy, které se do té doby žádní filmaři neodvážili přenést na stříbrná plátna. Při tvorbě Matrixu vycházelo toto sourozenecké duo především z tvorby francouzského filozofa Jeana Baudrillarda a jeho knihy s názvem Simulakra a simulakrum.

To, že při natáčení vlastního filmu vycházíte z komplikované filozofické problematiky, ještě nemusí znamenat, že bude váš snímek chytrý. Wachowským se to však rozhodně podařilo i po dvacátém zhlédnutí filmu budete nuceni přemýšlet nad tím, co je ve vašem světě skutečné, a co je pouhou simulací.

(tod)

Fandím
6 fanoušků
Nesnáším
1 antifanoušek
Celebrity:
Larry Wachowski, Tom Cruise, Doug Liman, Andy Wachowski

Filmy:
Minority Report, District 9, Zdrojový kód

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
sci-fi, akční filmy, sci-fi filmy, žebříčky, filmy s mimozemšťany, mimozemšťané, mimozemšťané ve filmu, mimozemské technologie, Disctrict 9 scénář, Disctrict 9 scény, nejlepší sci-fi scény, žebříčky akčních flmu, žebříčky akčních scén, žebříčky sci-fi, žebříčky sci-fi scén, žebříčky sci-fi filmů, TOP 5 sci-fi, útok mimozemšťanů
TOPlist