TOP 5 nepodstatných zajímavostí ze světa Star Wars

12.08.2022

O Star Wars jsme v minulosti napsali celou řadu článků a během těchto rešerší jsme se dozvěděli spoustu zajímavých, ale ve finále nepodstatných informací. Jsou to přesně takové ty zajímavosti, kterými se můžete pochlubit v hospodě, ale jinak vám jsou naprosto k ničemu. Za ty roky jsme jich posbírali tolik, že jsme se o ně rozhodli s našimi čtenáři podělit.

Vítejte na Showbiz.cz, kde tentokrát naprosto popustíme uzdu všem konvencím a představíme vám pětici zajímavostí ze světa Hvězdných válek, které vám nebudou naprosto k ničemu. Schválně by nás ale zajímalo, kolik z nich jste už znali. Napište nám do komentářů, jak jste dopadli a jestli vás napadají i další překvapivé ale zbytečné informace ze světa světelných mečů a vesmírných lodí.

Barevné meče

Prvním záznamem dnešního seznamu se vrátíme do roku 1983, kdy se v kinech objevila teprve třetí natočená epizoda slavné vesmírné ságy. Návrat Jediho představil řadu novinek a jednou z těch nejvýraznějších bylo nové zbarvení světelných mečů. Ačkoliv dnes mají Jediové čepele všech barev duhy, ještě během Impéria existovaly jen červené meče Sithů a modré Jediů.

Víte, proč měl nový meč Luka Skywalkera v podání Marka Hamila (70) v Epizodě VI zničehonic zelené zbarvení? Změna byla čistě praktického rázu. Modrá barva zkrátka nevynikala na písečných pláních na Tatooine, a tak ji tvůrci speciálních efektů jednoduše vyměnili za zelenou. Ta už se na rozpáleném písku a proti modré obloze přehlédnout nedala.

Nejvyšší potřeba

Jedna z věcí, kterou filmaři ukazují velmi zřídka, jsou toalety. Filmové postavy se k WC blíží jen v případě, že jsou důležité pro samotný děj filmu, ale jinak to prostě hrdinové musí vydržet. Schválně se zkuste zamyslet, kdy jste v hollywoodských snímcích viděli toaletu. Kromě příkladů prvního Kmotra nebo Pulp Fiction, kde jsou toaletní mísy nedílnými součástmi vyprávění, toho skutečně moc nenajdete.

Ani Star Wars nebyly v tomto ohledu dlouhou dobu žádnou výjimkou. Tenhle toaletní přečin napravila až jedna z epizod animovaného seriálu Star Wars: Povstalci. Až tehdy jsme se dozvěděli, že i Jediové chodí na záchod.

Ukázka existující toalety ale zároveň vyvolala mnohem víc otázek. Jak to třeba dělá takový Darth Vader? Musí se celý vysvléct ze svého brnění? Má na pozadí otevíratelná dvířka? Nebo se o jeho tělesné potřeby sám stará jeho supermoderní oblek?

Slavné kapely

Existuje jen hrstka ikoničtějších soundtracků než ten, který můžete slyšet právě ve Hvězdných válkách. John Williams (90) je zkrátka mistrem ve svém oboru a na co sáhne, dokáže proměnit v čiré zlato. Williamsova hudba však není jedinou muzikou, která doplňuje příběhy Hvězdných válek.

Snad nejslavnější jsou muzikanti, kteří svou nezaměnitelnou hudbou baví návštěvníky kantýny v městečku Mos Eisly na Tatooine během Nové naděje. Většinou se tihle hudebníci označují jako „Cantina Band“ (kapela z kantýny, pozn. red.), ale věděli jste, že má tahle kapela svůj skutečný název?

Pokud na ně někdy přijde řeč, můžete své přátele ohromit znalostí jejich skutečného jména – Figrin Dan and the Modal Nodes. V původní Star Wars trilogii se objevuje ještě jedna kapela a to v Jabbově paláci, do kterého zavítáme v Návratu Jediho. I tahle kapela má svůj název, který je nejen o poznání jednodušší, ale i známější. Jde totiž o Kapelu Maxe Reba.

Imperiální stíhačky

Kromě světelných mečů a ikonické hudby jsou Star Wars na první pohled rozpoznatelné i díky unikátním hvězdným lodím. Ačkoliv nedáme dopustit na Millenium Falcon nebo stíhačky z Naboo, jedno se Impériu musí nechat. Jejich vesmírná plavidla jsou prostě stylovější.

Tím nejslavnějším je imperiální stíhačka TIE, kterou rozpoznáte díky kulaté kabině a dvěma plochým křídlům, které jí dávají nezaměnitelný, byť poměrně nepraktický design. Impérium začalo tyhle stíhačky používat, protože byla jejich výroba mnohem levnější než republikové letouny, které se využívaly dřív.

Díky jejich unikátní konstrukci šlo o jedny z nejrychlejších vesmírných lodí, ale zároveň šlo o velmi nebezpečné stíhače. Jejich název je zkratkou vysvětlující jejich pohon – Twin Ion Engine, což v překladu znamená dvojitý iontový pohon. Zajímat by vás mohlo i to, že byly tyhle lodě původně modré, ale protože to dělalo neplechu s modrým plátnem pro speciální efekty, byly TIE stíhačky nakonec přebarveny na šedo.

Zasněžené parkoviště

Ideální lokace pro natáčení filmů se často hledají dost obtížně. Občas si vyhlédnete místo, kde se točit nesmí, a jindy si zajistíte místo, které nevyhovuje režisérově vizi. Velmi zřídka se stane, že vám všechno hraje do karet a vám se podaří natáčet nejen na skvělém místě, ale i za naprosto ideálního počasí.

Přesně to se ale stalo, když se natáčela jedna z prvních scén Star Wars: Epizody V – Impérium vrací úder. Tahle scéna se odehrává na zasněžené planetě Hoth a filmaři si pro ni vybrali jedno z norských měst. Před natáčecím dnem se spustila obrovská sněžná bouře, která naprosto dokonale pokryla parkoviště hotelu, ve kterém celý štáb přespával.

Filmaři nezaváhali a okamžitě využili silné sněhové přikrývky, aby v ní natočili cestu Luka Skywalkera k ledové jeskyni sněžného obra Wampy. Zatímco se Hamill potácel ve sněhové vánici, štáb jej natáčel z vyhřátého hotelového lobby.

(tod)

Fandím
0 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
John Williams, Mark Hamill, George Lucas

Filmy:
Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder, Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediho

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
Star Wars, Star Wars zajímavosti, Luke Skywalker, easter eggy Hvězdné války, filmové zajímavosti, Mark Hamill filmy, vesmírná loď, světelné meče
TOPlist