TOP 5 nejvýdělečnějších filmů roku 2022

02.01.2023

Rok 2022 je za námi a po dvou dlouhých letech, kdy premiéry kin ohrožoval covid, jsme se konečně dočkali relativně bezproblémové nálože nových filmů. Ačkoliv měl loňský rok řadu vlastních problémů, jako je válka na Ukrajině a energetická krize, krize filmového světa se tentokrát nedostavila.

Do nového roku jsme se proto rozhodli vstoupit s ohlédnutím za tím, co bylo, a proto jsme pro vás sestavili žebříček těch nejvýdělečnějších filmů roku 2022. Dokážete uhodnout, který film stanul na vrcholu?

5. Mimoni 2: Padouch přichází – 940 milionů $

Dnešní článek začneme (pro někoho možná překvapivě) u veleúspěšného animáku. Celkově pátým nejvýdělečnějším filmem, který v kinech utržil přes 940 milionů dolarů, se totiž stal druhý díl Mimoňů s podtitulem Padouch přichází. Jak asi tušíte, malé žluté žvatlající příšerky se staly obrovským fenoménem už díky původnímu Já, padouchovi z roku 2010.

Ve filmu Mimoni 2: Padouch přichází se Steve Carell (60) vrací do role superpadoucha jménem Gru, ale tentokrát šedesátiletý herec nehraje záporáka ve středních letech, ale jeho dětskou verzi. Film totiž vypráví příběh o tom, jak se Gru poprvé setkal s Mimoni a jak se otravné potvůrky dostaly do jeho služby.

4. Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství – 956 milionů $

Dalším velkým překvapením loňského roku je fakt, že mezi nejvýdělečnějšími filmy s premiérou s datem 2022 stanul jen jediný superhrdinský snímek. Tím se stal Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství od Marvelu. Do role zkušeného mága se opět vrátil Benedict Cumberbatch (46), který tentokrát čelí větší výzvě než kdy dřív.

Jeho úhlavním nepřítelem v novém filmu se totiž stala jeho bývalá kolegyně Wanda Maximoff alias Scarlet Witch v podání Elizabeth Olsen (33). Ta se totiž pomátla po událostech Endgame a seriálu WandaVision během kterých přišla nejen o svého milého, ale i o své dvě děti. Rozhodla se proto využít temné magie a své milované přivést zpátky do svého života bez ohledu na škodu, kterou tím způsobí.

Ačkoliv se nový Doctor Strange stal nejvýdělečnější marvelovkou loňského roku, s tržbami v hodnotě 956 milionů dolarů se nedostal ani do TOP desítky filmů od Marvelu. To jen pro představu, abyste věděli, o jak velký filmový kolos jde.

3. Jurský svět: Nadvláda – 1 miliarda $

Jurský svět je u fanoušků původní série poměrně ožehavým a často problematickým tématem. Většina filmových diváků stále obdivuje původní Jurský park za průlom ve vizuálních efektech a filmografii jako takové, ale názory na restart série se různí. To nejlepší, co o něm někteří nadšenci mohou říct, je to, že nové filmy „tolerují“.

Přesto si ale nové filmy našly své vlastní fanoušky. Jak jinak si vysvětlit třetí příčku v žebříčku nejvýdělečnějších filmů uplynulého roku. Třetí film série s podtitulem Nadvláda v kinech po celém světě utržil téměř miliardu dolarů, a kromě Chrise Pratta (43) a Bryce Dallas Howard (41) se na plátna vrátily i hvězdy původních filmů – Sam Neill (75), Laura Dern (55) a Jeff Goldblum (70).

2. Avatar: The Way of Water – 1,4 miliardy $

Na premiéru následujícího filmu fanoušci prvního dílu čekali dlouhých třináct let. V roce 2009 se totiž do kin dostalo sci-fi, které možná tolik neohromovalo svým příběhem, ale jeho vizuální zpracování bylo jednoduše dechberoucí. Přestože tenhle snímek tvoří téměř výhradně počítačově generovaná grafika, to že je už třináct let starý byste po jeho zhlédnutí určitě netipovali. Stále totiž vypadá úchvatně.

Už asi nemá cenu tajit, že se druhým nejvýdělečnějším filmem roku 2022 stal Avatar: The Way of Water, který je přímým pokračováním původního snímku Jamese Camerona (68). Cameron se i tentokrát rozhodl posouvat hranice toho, co je možné natočit, a tak je i nový snímek o modrých mimozemšťanech z planety Pandora pastvou pro oči.

Ke konci roku se mu podařilo v kinech utržit 1,4 miliardy dolarů, ale protože se v kinech objevil teprve 15. prosince, je dost dobře možné, že se mu podaří sesadit loňského krále dnešního žebříčku.

1. Top Gun: Maverick – 1,49 miliardy $

Tím vůbec nejvýdělečnějším filmem uplynulého roku se totiž stal druhý Top Gun, na který fanoušci původního filmu čekali dokonce dvakrát tak dlouho než v případě Avatara. Celých 26 let dělí oba filmy s Tomem Cruisem (60) v hlavní roli leteckého esa, které v příběhu nového filmu s podtitulem Maverick musí vycvičit mladé piloty pro nebezpečnou misi, ze které se možná nikdo nevrátí živý.

Maverick je vynikajícím akčním filmem, který nejenže vzdává poctu původnímu filmu a všem „akčňákům“ z osmdesátých let, ale zároveň je skvěle řemeslně zvládnutým snímkem, ve kterém je řada triků a kaskadérských kousků vytvořena prakticky skutečnými herci.

Není proto asi potřeba zastírat, že se loňský Top Gun stal tím největším překvapením roku 2022. Nikdo toho od něj moc nečekal a o to větší bylo překvapení z jeho kvalit. I díky tomu se mu v kinech podařilo utržit téměř 1,5 miliardy dolarů.

(tod)  

Fandím
6 fanoušků
Nesnáším
1 antifanoušek
Celebrity:
Benedict Cumberbatch, Bryce Dallas Howard, Steve Carell, Tom Cruise

Filmy:
Top Gun, Jurský park, Avatar, Já, padouch,

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
hollywoodské trháky, filmové hity, akční trháky, nejvýdělečnější filmy, nejúspěšnější filmy, filmové žebříčky, filmy 2022, nejúspěšnější filmy 2022
TOPlist