TOP 5 nejvýdělečnějších filmů od Pixaru

10.06.2024

Na první pohled se může zdát, že jsou animované filmy od Pixaru jen milými pohádkami pro děti, kterým jde jen o to přinášet radost těm nejmenším. Ve skutečnosti jde ale o obrovsky úspěšné filmy, které do velké míry fungují jako tiskárny na peníze. V kinech se jim daří, a to hlavně proto, že dokáží bavit nejen děti, ale i dospělé, které je do kin doprovází.

V dnešním článku se zaměříme na ty nejvýdělečnější animáky, které Pixaru přinesly ty největší balíky peněz. Aby byl náš článek zajímavější, každé z filmových sérií budeme věnovat jen jeden bod dnešního seznamu. Nemusíte se ale bát, o ty největší rekordmany vás nepřipravíme, naopak náš přehled o pár filmů rozšíříme.

5. Coco – 807 milionů $

První animák dnešního článku šel do kin v roce 2017 a Pixaru přinesl na 807 milionů dolarů. Vypráví kouzelný příběh mladého Miguela, který se shodou okolností a osudu jednoho dne ocitne v mexické říši nemrtvých. Tam zažívá spoustu dobrodružství, ale nebyl by to film od Pixaru, aby se zde také něco nenaučil.

Coco učí Miguela a mladé diváky úctě ke starším a dělá to tradičně laskavým způsobem, který je těmto animovaným filmům vlastní. Miguel postupně zjišťuje řadu dojemných informací o svých předcích, což mu nakonec pomůže dostat se zpátky do „normálního světa“. Tvůrci Coca dostali za svůj snímek hned dvojici Oscarů – za nejlepší animák i nejlepší původní píseň.

4. V hlavě – 858 milionů $

Další snímek dnešního seznamu je opravdu unikátní, jelikož se pouští do relativně ošemetných vod duševního zdraví a psychologického rozpoložení dospívajících. Opět to ale dělá šetrně a s pokorou těmto filmům vlastní. Na čtvrtém místě dnešního žebříčku se umístil snímek V hlavě, kterému se podařilo nejen utržit 858 milionů dolarů v kinech, ale zároveň získat i Oscara za nejlepší animovaný film roku 2015.

V hlavě vypráví příběh mladé Riley, která se s rodiči přestěhuje do San Francisca a čelí řadě nástrah, se kterými se dospívající dívky potýkají. Zároveň se ale musí seznamovat s novým kolektivem, hledat nové kamarády a celkově se vyrovnat s novou situací. I proto se většina filmu odehrává v její hlavě, kterou řídí pětice antropomorfních emocí – Radost, Smutek, Strach, Hněv a Znechucení.

3. Hledá se Dory – 1,02 miliardy $

Třetím nejvýdělečnějším filmem od Pixaru se stalo pokračování příběhu, který se odehrává hlavně pod mořskou hladinou. Pokud bychom se nedrželi pravidla, že se každá série může v dnešním článku objevit jen jednou, mluvili bychom teď o Nemovi, který v kinech utržil 940 milionů dolarů. Jeho tržby však s víc než miliardovými zisky překonal snímek Hledá se Dory, který šel do kin o dlouhých třináct let později.

V srdci tohoto příběhu, jak už jeho název napovídá, tentokrát není dvojice klaunů očkatých, ale neurotický bodlok pestrý jménem Dory. Děj snímku se točí kolem jejího hledání vlastních rodičů, které Dory zavede až do obrovského komplexu přímořského akvária, kde se spojí s několika mořskými živočichy. S jejím hledáním jí pomáhá nerudný chobotničák Hank, Běluha Bailey a krátkozraká velryba jménem Naděje.

2. Toy Story 4: Příběh hraček – 1,07 miliardy $

I další série by se na našem seznamu mohla objevit hned dvakrát. Poprvé s třetím dílem, který v kinech nasbíral 1,06 miliardy dolarů a stříbrnou medaili pak získává Příběh hraček 4, který utržil 1,07 miliardy. Filmy o Woodym v podání Toma Hankse (67), Timu Allenovi (70) jako Buzzovi a dalších oživlých hračkách na mladé diváky zkrátka fungují a Pixar dodnes těží z úspěchu, který slavil s prvním filmem série, který se do kin dostal už v roce 1995.

Ve čtvrtém a nejúspěšnějším díle série z roku 2019 se Woody musí vyrovnat s tím, že změnil majitele a místo Andyho nyní patří malé Bonnie. Ta ale nemá sebemenší zájem hrát si se starým kovbojem a radši si hraje s ohnutou vidličko-lžící. „Forky“ si ale prochází existenciální krizí a dobrák Woody se jí pokusí zachránit. To už je druhý snímek od Pixaru, který se vydává do oblasti psychologie a u rodičů a dětí za to sklízí obrovskou chválu.

1. Úžasňákovi 2 – 1,2 miliardy $

Na konec dnešního článku jsme si nechali snímek, který ve Spojených státech utržil 608 milionů, ale v celosvětových tržbách si sáhl na 1,2 miliardy dolarů. A to i přesto, že první díl utržil zhruba polovinu. Nejvýdělečnějším snímkem Pixaru se totiž stali Úžasňákovi 2, kteří se v kinech objevili v roce 2018.

I tento snímek sleduje rodinu nadlidsky silných, rychlých, ohebných či neviditelných superhrdinů, kteří se doma potýkají s až nudně běžnými problémy obyčejného života. Právě tahle nuda dovede Boba – otce rodiny – téměř k zoufalosti. Zatímco on se stará o rodinu, jeho manželka podniká tajné operace a zachraňuje svět na denním pořádku.

Ačkoliv se první snímek u kritiky těší větší popularitě, finanční výsledky druhého snímku Brada Birda (66) o netradiční rodince mluví jasně. Úžasňákovi 2 zkrátka dostáli svého jména a stali se tím nejúspěšnějším filmem od Pixaru.

(tod)

Fandím
2 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Tim Allen, Brad Bird, Tom Hanks

Filmy:
Hledá se Nemo, Úžasňákovi, Toy Story 3: Příběh hraček

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
animované, animované filmy, americké pohádky, nejvýdělečnější filmy, Pixar, filmy Pixar, animáky
TOPlist