TOP 5 největších filmových šprtů

28.07.2019

Hollywoodské filmy bývají plné ostřílených akčních hrdinů, kteří svými obřími svaly nebo přesnou muškou dokáží vyřešit jakýkoliv problém. Ve světě filmu však existují i hrdinové, kteří místo násilí raději používají mozek. Jde často o inteligentní jedince, kteří se však na svůj mozek občas spoléhají až příliš. Často si proto obtížně vytvářejí normální společenské vztahy a sami se staví na okraj společnosti. 

Dnes vám chceme představit pětici těch největších filmových šprtů, které ve snímcích najdete. Tyto postavy bývají ostatními často přehlíženy, ale když jde do tuhého, ukáží, co v nich ve skutečnosti je. Komplikované problémy dokáži díky své velké představivosti a intelektu vyřešit skutečně vynalézavými způsoby, čímž si získávají respekt u ostatních postav. 

5. Hermiona Grangerová - Harry Potter

Prvním takovým šprtem je mladá nadějná čarodějka, která svým spolužákům, učitelům a náhodným kolemjdoucím neustále vnucuje svou chytrost. Právě proto je pro ni ze začátku obtížné najít si ve Škole čar a kouzel v Bradavicích nějaké kamarády. Když však ostatní zjistí, že je Hermiona Grangerová zároveň starostlivá, upřímná a přátelská, začnou ji konečně brát jako kamarádku. 

Harry a Ron pochopí, že Hermiona není jen vypočítavou šprtkou v momentě, kdy na sebe vezme něco, co zavinili sami. Když si z ní v prvním díle série s názvem Harry Potter a Kámen mudrců dělají legraci, Hermiona to zaslechne a uteče brečet na dívčí toalety. V tu samou chvíli však na stejné místo zamíří i obří troll, kterého do školy vpustil Voldemort se svým služebníkem. 

Oba chlapci se rozhodnou mladou čarodějnici vysvobodit, a přestože jsou pouze žáky prvního ročníku, kteří zatím moc kouzel neumí, se jim nebezpečného trolla podaří přemoci. V momentě, kdy obluda dopadne na zem se však na toalety přiřítí i část učitelského sboru, která je nezodpovědným chováním studentů prvního ročníku naprosto rozlícená. Když už se chce Harry za své chování omluvit, skočí mu Hermiona do řeči a prohlásí, že to byl celé její nápad a že si myslela, že dokáže trolla přemoci sama. Oba chlapci zůstali stát s ústy dokořán, a tak začalo jedno krásné přátelství. 

4. George McFly - Návrat do budoucnosti

Následující šprt z filmové série Návrat do budoucnosti byl šprtem spíše z donucení, než aby jím chtěl sám být. George McFly byl totiž na střední škole šikanovaný svým spolužákem Biffemza kterého vypracovával domácí úkoly a který mu nepřestal otravovat život ani v dospělosti. To se však všechno změnilo v momentě, kdy Georgův syn Marty zamířil do minulosti a osudem své rodiny pořádně zamíchal. 

George byl obrovským nadšencem do sci-fi, na což bylo v padesátých letech nahlíženo mnohem více skrz prsty než v současnosti. Jeho nervózní vystupování a ulíznutý vzhled mu však v získávání vyššího společenského statusu, než je “třídní otloukánek” také moc nepomohly. Nakonec se však ukázalo, že není jen ušlápnutým strašpytlem, když Biffovi uštědřil okamžité K.O. v momentě, kdy obtěžoval Georgovu budoucí ženu Lorraine. 

3. Elle Woods - Pravá blondýnka

Následující postava je důkazem, že opravdoví šprti nemusí být zákonitě jen nevzhledná individua s mastnými vlasy, nervózním vystupováním a nedostatkem sebevědomí. Ačkoliv se i z Hermiony postupně stala krásná mladá žena, i ona začínala s obřími předními zuby a nezkrotnými krepatými vlasy. Elle Woods z Pravé blondýnky však se svým vzhledem nikdy neměla problémy. Právě naopak. 

Podstata “šprťáctví” však nespočívá ve vzhledu, ale v nehynoucí lásce k učení, literatuře a obsurních popkulturních dílech. Postava Elle Woods sice splňuje pouze první zmíněný atribut, ale za to jej splňuje naplno. Přestože se na střední opakovaně stávala královnou krásy, to jí nezabránilo v touze stát se právničkou. 

Ve filmu Pravá blondýnkjsou to právě “hardcore šprti”, kdo šikanují všechny, kdo mezi ně na první pohled nezapadají. Elle se od ostatních budoucích právníků odlišuje hned na první pohled svými růžovými kostýmky a malým psíkem, kterého tahá všude s sebou. Musí se proto učit mnohem tvrději než všichni ostatní, aby ji na prestižní škole vůbec někdo bral vážně. 

2. Dr. Ellie Sattler - Jurský Park

Ani následující žena není na první pohled zřejmým šprtem. Doktorka Ellie Sattler je skutečnou odbornicí, která má navíc sympatické vystupování a tělo atletky. V momentě, kdy však otevře ústa, je jasné, že je někým, kdo své široké znalosti získal usilovným a dlouhodobým studiem, na které je právem pyšná. 

První Jurský park je plný osob, které by se daly označit za šprty. Ať už jde o Alana Granta v podání Sama Neilla (71) nebo Iana Malcolma, kterého si zahrál Jeff Goldblum (66), je jasné, že mezi postavami tohoto filmu není snad nikdo, kdo má IQ pod 150. Ellie Sattler v podání Laury Dern (52) je však na rozdíl od svých kolegů i velmi snaživá žena, která si dokáže i ve vypjatých situacích zachovat chladnou hlavu, a to i tváří v tvář raptorům. 

1. Lewis Skolnick – Pomsta šprtů

Bylo by zvláštní, kdybychom ve článku o největších šprtech filmové historie nezmínili snímek, jehož jméno zní Pomsta šprtů. Tento film vypráví o skupince vysokoškolských studentů, kteří jsou v okamžiku svého příchodu na univerzitu označeni za šprty a ostatní je kvůli tomu začnou šikanovat. 

Tihle šprti si to však rozhodně nenechají líbit, a tak se pod vedením Lewise Gilberta rozhodnou se svou reputací trochu pohnout. Právě Lewis Skolnick je posledním šprtem, kterého vám dnes chceme představit. Lewis totiž splňuje veškeré předsudky, které se s touto společenskou skupinou pojí. 

Jde o ulíznutého studenta s kalhotami do pasu, obřími brýlemi, předkusem a upištěným hlasemPomsta šprtů však představila šprty jako hrdiny, kteří si nenechávají líbit to, jak se s nimi zachází. Tento film se tak velmi zasloužil o to, že jsou lidé, kteří se nestydí za své netradiční záliby, v současnosti normální součástí společnosti. 

(tod) 

Fandím
63 fanoušků
Nesnáším
1 antifanoušek
Celebrity:
Reese Witherspoon, Jeff Goldblum, Emma Watson, Laura Dern

Filmy:
Pravá blondýnka, Harry Potter a Kámen mudrců, Jurský park, Návrat do budoucnosti, Pomsta šprtů

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
filmové postavy, postavy, žebříčky postav, žebříčky filmových postav, šprti, šprti ve filmu, filmoví šprti, knihomol
TOPlist