TOP 5 největších filmových psychopatů

24.07.2019

Vrazi ve filmech spadají v podstatě do dvou základních kategorií. Může jít o vypočítavá individua, která mají každý svůj krok do detailů naplánovaný, ale vrazi mohou být i vyšinutá individua jejichž chování je naprosto nepředvídatelné. Druhá skupina je mnohem nebezpečnější, jelikož u šílených maniaků nikdy nevíte, co udělají příště.

Právě tahle nepředvídatelnost z nich dělá mnohem komplikovanější protivníky, proti kterým většinou nelze bojovat intelektem. Vítejte na Showbiz.cz, kde vám dnes představíme pětici těch největších filmových psychopatů.

5. Norman Bates – Psycho

Prvním šílencem je hlavní záporák legendárního hororového počinu Alfreda Hitchcocka s názvem Psycho. Norman Bates je na první pohled obyčejným vlastníkem motelu. V dětství byl však šikanován vlastní matkou, což si velmi pohrálo s jeho psychikou. Stal se z něj totiž absolutní šílenec, který svůj motel využívá k vraždění svých obětí.

Bates vraždí v převlečení za svou matku, která se stala součástí jeho vlastní osobnosti. Vždy když vraždí, tak nad ním přejímá kontrolu tahle agresivní složka jeho vědomí, která má na svědomí celou řadu lidských životů. Jen těžko byste hledali někoho, kdo by neznal onu ikonickou scénu, během které Bates vraždí krásnou Marion ve sprše.

Když je konečně dopaden, je jeho nevinná část osobnosti absolutně nahrazena jeho běsnící matkou. To potvrzuje poslední scéna filmu, během které se Bates za vnitřního monologu jeho matky podívá s vražedným výrazem přímo do kamery.  

4. Patrick Bateman – Americké psycho

Když už jsme zmínili nezapomenutelné Psycho, byl by velký hřích opomenout o čtyřicet let mladší snímek s názvem Americké psycho, které natočila režisérka Mary Harron (60). V tomto snímku se role hlavního psychopata Patricka Batemana ujímá senzační Christian Bale (45), kterého můžete mimo jiné znát i z filmové trilogie o Batmanovi, na kterou v rámci dnešního článku ještě přijde řeč.

Patrick je obsesivní masový vrah, do kterého byste jeho vraždící zálibu na první pohled rozhodně neřekli. Jde o uhlazeného burzovního makléře se skvělým bydlením a kariérou, který se však ve volných chvílích oddává různým opovržení hodným činům jako je vražda, znásilnění, nekrofilie a kanibalismus.

Ve vraždění si nevybírá, a přestože nejraději zabíjí krásné mladé ženy, čas od času zabíjí i své kolegy či prostitutky bez domova. Na celém filmu je nejlepší postupný rozklad jeho osobnosti, kdy se z respektovaného obchodníka stává absolutní maniak, který na chodbách svého domu pobíhá nahý a vraždí tam své oběti motorovou pilou.

3. Joker – Temný rytíř

Jak už jsme slíbili v předchozím bodě, do dnešního seznamu filmových psychopatů zahrneme i sérii superhrdinských filmů o netopýřím strážci města Gotham. Batman má celou řadu nebezpečných protivníků, ale tím jednoznačně nejobávanějším je vyšinutý Joker. Děsivý je především z důvodů, které jsme uvedli v úvodu článku. Je tak šílený, že je naprosto nepředvídatelný.

Joker se na stříbrných plátnech objevil už v několika podáních, ale v konkurenci Jacka Nicholsona (82) a Jareda Leta (47) je za toho nejlepšího filmového Jokera mnohými považován Heath Ledger. Jeho výkon v roli šíleného maniaka s jizvami na čele mu po jeho předčasné smrti vynesl Oscara za nejlepšího herce ve vedlejší roli. Vždy, když je Joker na scéně budí v divácích a potažmo i hercích neklid, jelikož nikdo netuší, co si na ně Heath Ledger v roli psychopatického klauna připraví.

2. Anton Chigurh – Tahle země není pro starý

Následující vraždící maniak pochází z kultovního krimi thrilleru bratří Coenových s názvem Tahle země není pro starý. Příběh filmu se odehrává v roce 1980 v Texasu během období největšího růstu kriminality a obchodu s drogami. Tam, kde je zločinnost prakticky na denním pořádku, existuje i celá řada zpackaných ilegálních aktivit. Na jednu takovou narazí i Llewelyn Moss, který si tak přijde k pořádnému balíku peněz. O ty má však zájem i někdo další. Někdo mnohem nebezpečnější.

Tímto nebezpečným mužem je nájemný zabiják Anton Chigurh, kterého ve filmu z roku 2007 geniálně hraje Javier Bardem (50). Anton je mužem, který naprosto postrádá jakékoliv svědomí nebo soucit. Tento ledově klidný šílenec často svěřuje osud svých obětí minci, která rozhoduje, zda je nechá naživu, nebo zabije. Jakmile si však někoho vyhlédne, může se jeho oběť pomalu loučit se životem. Chigurh je totiž nezastavitelným zabijákem, který si jde tvrdě za svým cílem.

1. Henry Lee Lucas – Henry: Portrét sériového vraha

Ačkoliv se filmoví tvůrci mohou snažit sebevíc, jen těžko dokážou překonat skutečnost. Proto jsme si na konec dnešního článku schovali životopisný horor s názvem Henry: Portrét sériového vraha. Ten vypráví o skutečném masovém vrahovi Henry Lee Luasovi, byl usvědčen za vraždu jedenácti lidí ve Spojených státech, ačkoliv sám tvrdil, že jich má na svědomí kolem šesti stovek.

Michael Rooker (64), kterého můžete znát například jako modrého mimozemšťana Yondu ze Strážců galaxie nebo jako vidláckého přeživšího zombie apokalypsy Merla ze seriálu Živí mrtví, podává v roli sériového vraha skutečně nezapomenutelný výkon. Při sledování jeho prapodivného chování vám bude zaručeně běhat mráz po zádech.

(tod)

Fandím
1 fanoušek
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Christian Bale, Heath Ledger, Javier Bardem, Michael Rooker

Filmy:
Henry: Portrét masového vraha, Americké psycho, Temný rytíř, Tahle země není pro starý

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
horory, filmové postavy, Christian Bale role, vrazi, hororové postavy, žebříčky hororů, hororové filmy, záporné postavy, Norman Bates, Psycho film, žebříčky filmových postav, psychopati, psychopati ve filmu, sérioví vrazi, Patrick Bateman
TOPlist