TOP 5 největších filmových flákačů

13.06.2019

Hlavními hrdiny filmů jsou nejčastěji skutečně statečné postavy, které jsou ochotné bojovat proti křivdě a bezpráví až do posledního dechu. Existuje však i celá řada filmových protagonistů, kteří se naopak veškerému nebezpečí obloukem vyhýbají a nejraději by celý den proseděli na gauči u své televize. Flákačů je totiž Hollywood plný, a tak se i ti nejlínější postavy čas od času dostávají na stříbrná plátna.

Většinou nejde o zlé postavy, ale jejich lenost a absolutní neochota cokoliv dělat ostatní často dostávají do poměrně svízelných situací. Přestože to mohou být v jádru slušní lidé, jejich chování často zavaří život i jim samotným. Nakonec to však i s většinou těchto budižkničemů dobře dopadne. Když totiž konečně zvednou zadek z gauče, zvládnou často i nevídané věci.

5. Dewey Finn – Škola Ro(c)ku

Prvním hříšníkem dnešního článku je člověk s neuvěřitelným talentem, který se jej však kvůli své lenosti rozhodl promrhat. Dewey Finn v podání Jacka Blacka (49) je nadaným kytaristou a zpěvákem, ale kvůli své averzi k práci či tvrdému tréninku skončil v podprůměrné kapele, která se jej navíc rozhodla vykopnout.

Vykopnout se jej snaží i jeho spolubydlící (tedy především jeho přítelkyně), jelikož Dewey neplatí nájem. Jelikož je nezaměstnaný a právě přišel i o poslední způsob obživy, nemá už prakticky ani na chleba. Dewey je však flákač nejvyššího kalibru, a proto se rozhodne, že si práci nebude hledat tradičním způsobem, ale jednoduchým podfukem.

V místní soukromé škole začne předstírat, že je záskokem za nemocnou učitelku a dostane tak na starost celou třídu mladých školáků. Když zjistí, že má velká část z nich hudební talent, rozhodne se své flákačství upozadit a začne je trénovat na blížící se soutěž rockových kapel. Jak se jeho vztah s dětmi prohlubuje, Dewey postupně zjišťuje, že mu už tolik nejde o peněžní výhru, ale o to, aby se dětem jejich vystoupení co nejlépe povedlo.

4. David Wooderson – Omámení a zmatení

Matthew McConaughey (49) je dnes známý jako charakterní herec, který dokáže přesvědčivě zahrát naprosto cokoliv, co si pro něj filmaři připraví. Vždy tomu tak však nebylo. Byly totiž i doby, kdy byl McConaughey považován jen za pěknou tvářičku bez většího hereckého talentu. Právě proto získal menší roli Davida Woodersona v komedii Omámení a zmatení z roku 1993.

Wooderson je prototypem flákače. Je neustále pod vlivem blíže nespecifikovaných omamných látek, jeho život je jedna velká párty. Přestože je mužem ve středních letech, většinu svého času tráví po boku středoškoláků. Ti jej proto považují za krále všech večírků a žádná akce pro ně není dostatečně dobrá, pokud na ni nedorazí Wooderson. On ale dorazí vždy.

3. Ferris Bueller – Volný den Ferrise Buellera

Přestože Ferris Bueller není hlavní postavou svého filmu a jako středoškolák není stejným ztraceným případem jako většina postav dnešního seznamu, museli jsme ho i tak na dnešní žebříček zařadit. Ferris totiž udělá naprosto cokoliv pro to, aby se vyhnul škole. Nedá se proto stoprocentně tvrdit, že je obyčejným flákačem, jelikož vynakládá obrovské úsilí, jen aby nemusel dělat to, co má.

Vzhledem k tomu, že se celý Volný den Ferrise Buellera točí okolo jeho bezchybného unikání školní docházce, Ferris mezi ty nejlepší filmové flákače rozhodně patří. Když Ferris přemluví svého pesimistického a ušlápnutého kamaráda Camerona, aby si „vypůjčil“ Ferrari svého otce a společně s ním a svou přítelkyní vyrazí na výlet do Chicaga, má toho ředitel jeho školy už po krk.

Ferris a jeho kumpáni jsou však vždy o krok před ním, a Ferrisova neochvějná touha vyhnout se škole mu nakonec pomůže despotického ředitele obelstít.

2. Spike – Notting Hill

Spike je flákačem, který v romantické komedii s názvem Notting Hill systematicky kazí život svému zamilovanému spolubydlícímu. Přestože se mu s největší pravděpodobností nesnaží nijak ublížit či uškodit, vše co Spike udělá, postavě Hugh Granta (58) při nejmenším rozhodně nepomáhá.

Spike je opravdovým podivínem, který tráví celé dny na svém bytě, po kterém v lepších chvílích chodí oděn alespoň v županu. Je opravdu obtížné udržet v tajnosti váš vztah s nejslavnější herečkou světa, když je vaším spolubydlícím neskutečný pablb, jehož představa decentního oblečení na první rande obsahuje tričko s šipkou ukazující na jeho rozkrok a nápisem: „Poslužte si.“

1. Dude – Big Lebowski

Upřímně, koho jiného bychom mohli zařadit na první místo největších filmových flákačů než člověka, který své dny tráví na bowlingu, poslechem velrybího zpěvu z magnetofonových pásků či pitím koktejlu zvaného White Russian. Ačkoliv jeho jméno zní Jeffrey Lebowski, rozhodně na něj neslyší. Nechává si říkat Dude, Vaše Dude-čenstvo, Dudáku, El Duderino a dalšími variacemi své přezdívky.

O tom však netuší banda hrubiánů, která si jej splete se zámožným podnikatelem stejného jména. Dudea proto napadnou v jeho domě v domnění, že je bohatým filantropem a odstartují tak všechny události filmu. Dude je nezaměstnaným pacifistou, který ze všeho nejvíce miluje svůj klid. Když mu jej však naruší banda útočníků, kteří mu ještě navíc „pochcali ten jeho zatracenej tepich“, rozhodne se vymáhat spravedlnost. Je mu v podstatě jedno kdo, ale někdo mu zkrátka jeho znehodnocený koberec zaplatí.

(tod)

Fandím
1 fanoušek
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Jeff Bridges, Hugh Grant, Jack Black, Matthew McConaughey

Filmy:
Big Lebowski, Volný den Ferrise Buellera, Omámení a zmatení, Notting Hill, Škola ro(c)ku

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
flákači, filmové postavy, Matthew McConaughey role, slavné filmové role, Matthew McConaughey postavy, filmoví flákači, Big Lebowski postava, vtipné postavy, slavné filmové postavy, Jack Black role, Jack Black postavy, Jeff Bridges role
TOPlist