TOP 5 nejmocnějších Jediů, které neznáte

04.05.2023

Na 4. květen v kalendáři nepřipadá jen svátek Květoslava, ale i každoroční oslava všech fanoušků Hvězdných válek. May the fourth (čtvrtý květen a slovní hříčka s hláškou „Ať tě provází síla“) je dnem Star Wars, který se slavní už od roku 1977, kdy měl premiéru první díl série s podtitulem Nová naděje.

V dnešním článku se k této veleúspěšné multimediální sérii vrátíme a zaměříme se na světlou stranu Síly. Představíme vám totiž pětici těch nejmocnějších Jediů, o kterých jste s největší pravděpodobností nikdy ani neslyšeli. Většina z nich se totiž objevuje především v doprovodných knihách, komiksech či hrách a ve filmové sérii hrají minimální roli (pokud vůbec nějakou).

Satele Shan

Mocná mistryně Satele Shan se ve filmové sérii nemohla objevit, ani kdyby sebevíc chtěla. Její příběh se totiž odehrává ještě mnohem dříve než příběhy rodiny Skywalkerů. Jedijskému řádu totiž sloužila v dobách líté války mezi Starou republikou a Sithským impériem.

Setkat jste se s touhle mistryní meče a Síly mohli v několika knihách, které Disney vyřadilo z kánonu, ale i v hrstce videoher. Za zmínku stojí zejména MMO RPG s názvem Star Wars: The Old Republic nebo mobilní hra Star Wars: Galaxy of Heroes. Hráči počítačových her budou jistě znát i její matku Bastille Shan, která je jednou z ústředních postav uznávaného RPG s názvem Star Wars: Knights of the Old Republic.

Plo Koon

Zatímco předchozí hrdinku jste ve filmech žádné z trilogií spatřit nemohli, mistr Plo Koon se objevuje v prequelech mezi původní a nejnovější sérií. Pokud byste jej ale znali jen odtud, mocný by vám tenhle Jedi nejspíš nepřipadal. Byl totiž jedním z několika Jediů, kteří zemřeli při puči kancléře Palpatina v podání Iana McDiarmida (78).

Naštěstí nepatřil mezi ty, kteří poměrně směšně zahynuli při pokusu o zatčení mocného Sitha, ale byl zabit klonovými vojáky ve své stíhačce. Plo Koon byl jedním ze členů Rady Jediů a je uznávaným bojovníkem i pilotem. Zásadní roli hraje i v animovaném seriálu s názvem Star Wars: Klonové války, který měl velký vliv mimo jiné i na mladičkou Ahsoku Tano.

Luminara Unduli

I Luminara Unduli je jedním z Jediů, jejichž životy blíže popisoval kreslený seriál Klonové války. Luminara trénovala ostatní obyvatele její domovské planety Mirial na základě speciální dohody, kterou uzavřela s Jedijským řádem. Jednou z jejích svěřenkyň byla i Barriss Offee, která se se svými schopnostmi mohla své mistryni téměř rovnat.

Do dnešního článku jsme ji ale nezařadili z jednoho prostého důvodu. Barriss totiž Jediem nezůstala navěky, naopak ji temná strana Síly svedla na scestí. Barriss zradila Jedijský řád a vyhodila do vzduchu hangár jejich chrámu na planetě Coruscant. Sama Luminara pak byla zajata při převratu Galaktického Impéria a následně popravena.

Byla však tak mocná, že v sobě i její ostatky stále ukrývaly obrovskou sílu, kterou Impérium využívalo k polapení přeživších Jediů, kteří je dokázali vycítit na obrovské vzdálenosti.

Shaak Ti

Mistryně Shaak Ti měla velmi podobnou kariéru jako Mace Windu, kterého v prequelové trilogii nezapomenutelně ztvárnil Samuel L. Jackson (74). Byla obávanou bojovnicí a generálkou, která schopně velela početnému pluku klonových vojáků, a dokonce přežila i souboj s generálem Grievousem, který dokázal zabít celou řadu Jediů před ní.

Shaak Ti byla pověstna svým smyslem pro strategii a rychlým úsudkem, který jí nejednou zajistil vítězství nad méně pohotovými protivníky. Během posledních dní klonových válek měla pod palcem Jedijský chrám, a když bylo jasné, že je vše ztraceno, uprchla na džunglí posetou planetu zvanou Felucia.

Tam podle videohry Star Wars: Force Unleashed snažila trénovat svou padawanku Maris Brood a několik místních obyvatel. Její propojení se Sílou ale neuniklo Darthu Vaderovi, který se jí vydal zničit spolu se svým svěřencem, kterému dal jméno Starkiller.

Mara Jade

Zatímco v prvním bodě dnešního seznamu jsme se věnovali rytířce Jedi, která dobu filmových trilogií předběhla, nyní článek uzavřeme s hrdinkou, která žila až po nich. Tedy alespoň do chvíle, kdy se ji Disney rozhodlo odstranit z kánonu Star Wars a přepsalo historii nejnovější trilogií. Tímhle přepsáním jsme přišli o řadu skvělých příběhů a postav a Mara Jade byla jednou z těch nejzajímavějších.

Mara byla totiž manželkou Luka Skywalkera, kterého si ve všech filmech série zahrál Mark Hamill (71). Podobně jako Barriss Offee nebyla ani Mara Jade po celý svůj život na straně dobra, ale na rozdíl od ní se během svého života obrátila od zla k dobru. Jako malá dívenka sloužila císaři Palpatinovi jako osobní služka, ale když zjistil, že Mara umí ovládat Sílu, vytrénoval ji na nelítostnou vražedkyni Jediů.

Posledním svým rozkazem Darth Sidious mocné vražedkyni přikázal, aby zabila Luka Skywalkera. Když se o to pokusila, tak se do něj místo toho zamilovala a namísto zničení posledního Jedie se rozhodla starý řád rytířů obnovit. Postupně se tak stala jedním z těch vůbec nejmocnějších Jediů historie.

(tod)

Fandím
4 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Mark Hamill, Samuel L. Jackson, Ian McDiarmid

Filmy:
Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje, Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
Hvězdné války, Star Wars, rytíři jedi, Star Wars postavy, hvězdy Star Wars, star wars den
TOPlist