TOP 5 nejmocnějších artefaktů z fantasy filmů

05.07.2020

Jednou z klíčových částí fantasy filmů bývá takzvaný „MacGuffin“. Tímto anglickým termínem se označuje důležitý objekt, který uvádí veškeré události filmu do pohybu. Tyto artefakty často mívají magické schopnosti nedozírného potenciálu a mohou způsobit obrovské problémy, pokud se dostanou do rukou filmových padouchů.

Právě proto se je hrdinové vydávají hledat skrze sáhodlouhé a strastiplné poutě, které rozličnými způsoby otestují jejich sílu, obratnost, ale především vytrvalost. V dnešním článku vám představíme pětici těch nejmocnějších artefaktů, které mohou ve špatných rukou přinést zkázu celého světa.

5. Maska – Maska

Snímek, ze kterého pochází první artefakt dnešního seznamu, není plnokrevným fantasy, ale spíše akční komedií, která obsahuje fantasy prvky. Tímto snímkem je totiž Maska z roku 1994, v níž se hlavní role zhostil Jim Carrey (58), který byl v té době na vrcholu své slávy.

Carrey hraje ve filmu ušlápnutého bankovního úředníka Stanleyho, který je definicí smolaře. Je to obrovský nešika, nemá štěstí v práci i láska se mu vyhýbá. Jednou se mu cestou z práce porouchá auto na mostě, a když už pomýšlí na nejhorší, zahlédne v řece pod mostem záhadnou masku.

Tu si samozřejmě odveze domů, a když si jí z legrace nasadí na obličej, začnou se dít věci. Stanleyho bázlivost je ta tam a místo ní hýří sebevědomím, excentričností a vtipem. Díky masce navíc získává řadu speciálních schopností. Dokáže své tělo ohýbat do rozličných tvarů, vytvářet věci z ničeho a je prakticky nesmrtelný. Nasazením masky se z jejího vlastníka v podstatě stává komiksová postava s řadou podivných vlastností.

4. Excalibur – Meč v kameni

Následujícím artefaktem se od zvláštního módního doplňku přesuneme k jednomu z těch nejslavnějších artefaktů pocházejících z bájí a mytologie. Jde o meč krále Artuše, který je nejen jednou z nejslavnějších zbraní historie, ale zároveň jednou z těch nejmocnějších. Jelikož pochází z ústní lidové slovesnosti, jeho vlastnosti se v různých vyprávěních liší.

Někdy jde jen o nezničitelný kus oceli, jindy má magické vlastnosti včetně šlehání blesků a poskytování nesmrtelnosti. V jednom se však všechny příběhy shodují. Excalibur dokáže z kamene, ve kterém je uvězněn, vytáhnout pouze právoplatný nástupce anglického trůnu. Mnozí se o to snažili, ale jediný, kdo jej dokázal z kamene vysvobodit, byl právě Artuš.

3. Kámen mudrců – Harry Potter

Jen málo filmových sérií nabízí tolik rozličných magických artefaktů, jako ta o mladém čarodějnickém učni s jizvou ve tvaru blesku na čele. I ve světě plném kouzelnických hůlek, létajících košťat a přemisťovadel existují výjimečné předměty, které jsou vzácné i pro kouzelníky a čarodějky.

Mezi tyto předměty patří například mapa, která v reálném čase ukazuje polohu všech obyvatel čarodějnické školy, plášť, který svého nositele dělá neviditelným, či hůlka, která je mnohem mocnější než všechny ostatní. O takzvané Bezové hůlce jsme se nedávno zmínili v našem článku o ikonických filmových zbraních, ale dnes se zaměříme na jiný artefakt.

Tím je Kámen mudrců, který je oním MacGuffinem vůbec prvního filmu/knihy, které ze světa Harryho Pottera vyšly. Kámen mudrců propůjčuje svému majiteli nesmrtelnost a je proto velmi vzácným vynálezem vědce Nicolase Flamela, který jej střeží jako oko v hlavě. Během událostí snímku Harry Potter a Kámen mudrců jej svěří Albusi Brumbálovi a Bradavické škole, která je údajně tím nejbezpečnějším místem na světě. Přesto se najdou i tací, kteří se Kamene snaží zmocnit. 

2. Archa úmluvy – Indiana Jones

I následující artefakt pochází z prvního dílu veleúspěšné série. Tentokrát však nejde o sérii filmů o studentech magické školy, ale o nejznámějším archeologovi filmového světa. Tím samozřejmě není nikdo jiný než Indiana Jones v podání Harrisona Forda (77) a snímek s názvem Dobyvatelé ztracené archy.

Oním záhadným artefaktem je titulní Archa úmluvy, které se kromě Indyho snaží zmocnit i nacistické Německo. Hrdinný archeolog tak podniká závod s časem a snaží se smrtonosné skříňky zmocnit dříve než jeho protivníci. V cestě mu kromě prastarých nástrah a hádanek stojí i konkurenční archeolog Belloq, který chce Archu objevit kvůli obrovské finanční odměně, která nálezce čeká.

Otevření archy má jejímu nálezci poskytnout nebývalou moc, která mu dopomůže zničit jeho nepřátele. Realita je však trochu jiná. Když se totiž nacisté konečně dostanou k mocnému artefaktu, jeho otevření je připraví o život je. Celý pluk je roztaven za živa a nezbude po něm víc než mastná skvrna. Indy a jeho přítelkyně Marion střet s Archou přežijí, jelikož vědí, že mají při kontaktu s ní odvrátit svůj zrak.

1. Prsten Moci – Pán prstenů

„Jeden prsten vládne všem, jeden jim všem káže, jeden všechny přivede, do temnoty sváže.“ To jsou slova, která se zobrazují na jednom z nejslavnějších šperků filmové a knižní historie. Je jím magický prsten, který na první pohled vypadá jako obyčejný zlatý kroužek. Při vysokých teplotách se na něm však začnou objevovat tajemné runy v prastaré Černořeči Mordoru.

To je však ta nejméně zvláštní vlastnost tohoto magického doplňku. Prsten Moci se dokáže velikostí přizpůsobit svému nositeli, dělá jej neviditelným a poskytuje mu obrovskou moc. Všechny tyhle výhody však přicházejí s jedním velkým ALE. Nošení prstenu nahlodává a ničí mysl jeho nositele a ten se tak stává otrokem proslulého prstenu.

Jediný, kdo je schopen Prsten Moci nosit bez závažnějších následků, je Temný Pán Sauron, tedy jeho původní majitel. Ten jej ukul v Hoře osudu, která je také jediným místem, kde se dá tento artefakt zničit.

(tod)

Fandím
7 fanoušků
Nesnáším
1 antifanoušek
Celebrity:
Jim Carrey, Harrison Ford

Filmy:
Harry Potter a Kámen mudrců, Pán prstenů: Společenstvo Prstenu, Maska, Dobyvatelé ztracené archy, Meč v kameni

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
excalibur, Fantasy, Harrison Ford filmy, fantasy filmy, Meč v kameni, Jim Carrey filmy, Maska film, artefakty, filmové artefakty, prsten moci, archa úmluvy, Indiana Jones zajímavosti, filmové fantasy, meč excalibur, magické masky, magické předměty, MacGuffin
TOPlist