TOP 5 nejlepších válečných komedií

06.07.2019

V nepřeberném světě filmů existují žánry, které by se zdánlivě neměly mísit. Přesto jsou však na světě režiséři, kterým i tyto na první pohled prapodivné kombinace vychází na výbornou. Jednou z těchto zvláštních směsic je například válečný film a komedie. Jedno z nich by vás mělo donutit k přemýšlení o pomíjivosti lidského života, marnivosti světových vůdců a zbytečnosti válek a to druhé by vás mělo dostat smíchy do kolen. Ač se to zdá být neuvěřitelné, existují filmoví tvůrci, kterým se i takto neslučitelné žánry daří kombinovat.

Showbiz si pro vás dnes proto připravil žebříček pěti nejlepších válečných komedií, které vás přesvědčí o tom, že nejlepší zbraní na světě je humor.

5. Tropická bouře

První snímek dnešního seznamu je šílenou komedií, která se vlastně během skutečné války neodehrává. Hrdinové Tropické bouře jsou totiž herci, kteří právě natáčí dramatický snímek o válce ve Vietnamu. Jelikož je však režisér jejich filmu výstřední podivín, rozhodne se i celé natáčení pojmout jinak. Jednotku herců vysadí v džungli a celý film tak má být nahráván pomocí skrytých kamer.

Vše se samozřejmě okamžitě zvrtne a hned samotný výsadek provází brutální tragédie. Tu však přihlouplí herci považují pouze za skvělé filmové triky a vůbec netuší, jakému nebezpečí kráčí vstříc. Režisérem tohoto filmu byl Ben Stiller (53), který se zhostil i hlavní role Tugga Speedmana. Stiller však není jedinou hollywoodskou hvězdou, kterou se může Tropická bouře chlubit.

Dále si v ní totiž zahráli například Robert Downey Jr. (54), Jack Black (49) a dokonce i Tom Cruise (57). Toho byste však pod tlustou vrstvou make-upu nejspíš nepoznali. Přestože Tropická bouře nezačíná jako typický válečný film, postupně se v něj mění. Stále si však drží linii onoho šíleného a nekorektního humoru.

4. Hlava 22

Pro čtvrté místo dnešního žebříčku se musíme přesunout až do roku 1970, ale stále nepůjde o ten nejstarší snímek, který se vám dnes chystáme představit. Jde o adaptaci slavného románu amerického spisovatele Josepha Hellera s názvem Hlava 22.

Tato válečná komedie vypráví příběh kapitána Johna Yossariana, bombometčíka 256. letecké eskadry americké armády, který slouží v jedné z italských základen pomáhajících této zemi s osvobozováním od fašismu. Yossarian už měl být dávno z armády propuštěn, jelikož již splnil vyžadovaný počet třiceti misí. Jeho velitel má však nedostatek pilotů, a tak neustále mění pravidla hry a zoufalý kapitán se tak stále nemůže vrátit domů k rodině.

Proto se rozhodne, že bude předstírat, že je blázen, aby jej z armády propustili. To má však háček. Aby mohl být z armády propuštěn, musí se sám prohlásit za blázna. Pokud se však prohlásí za blázna, je to důkazem, že bláznem není, jelikož blázni nemají dostatek mentální kapacity na to, aby byli schopni poznat, že jsou šílení. Tento úspěšný román se navíc letos dostal další adaptace, ale tentokrát ve formě šestidílný seriál.

3. Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu

Pro políčko číslo tři se podíváme ještě hlouběji do historie, ale stále se na naší cestě do minulosti nezastavíme na úplném konci. Následující snímek má jeden z nejdelších názvů, které jsme kdy do našich článků zahrnovali. Jde totiž o snímek z roku 1964, který režisér Stanley Kubrick pojmenoval Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu.

Kubrickova černočerná satira se stala opravdovým kultovním hitem, a to především ze dvou hlavních důvodů. Jedním byl opravdu ostrý a nesmlouvavý humor a tím druhým byl geniální výkon Petera Sellerse, a to hned ve třech rolích. Ve filmu si totiž zahrál nejen titulního Dr. Divnolásku, ale i kapitána Lionela Mandrakea či prezidenta Muffleyho.

Příběh se odehrává během studené války, která je však poměrně rychle přeměněna ve válku skutečnou, když pomatený americký generál vyšle letku bombardérů s jadernými zbraněmi na Sovětský svaz. Americký prezident tak musí řešit krizovou situaci, která kvůli jednomu šílenému člověku s největší pravděpodobností povede až ke zničení celé Země.

2. Dobré ráno, Vietname

Druhé místo dnešního žebříčku obsadil snímek, který se oproti Tropické bouři skutečně odehrává během války ve Vietnamu. Adrian Cronauer je moderátorem armádního rozhlasu, který pomáhá vojákům ve Vietnamu udržovat morálku. Je to velmi charizmatický člověk, který miluje rock’n’roll a humor z něj jen srší.

Ještě aby ne, když si jej ve filmu Dobré ráno, Vietname zahrál legendární Robin Williams. Cronauer je běžnými vojáky zbožňován, ale vojenským pohlavárům zase tolik nevyhovuje. Je totiž nezkrotný a říká jen to, co si skutečně myslí. Snímek Barryho Levinsona (77) z roku 1987 je nejen skvělou komedií, ale částečně i životopisným filmem o skutečném Cronauerovi. Ten naprosto změnil povahu rozhlasu, a to nejen toho armádního.

1. Diktátor

Pokud jste se po přečtení názvu filmu, který jsme obsadili na první příčku dnešního žebříčku nejlepších válečných komedií, zhrozili, můžeme vás uklidnit. Opravdu nemáme na mysli Diktátora z roku 2012, za kterým stojí britský komik Sasha Baron Cohen (47), ale mnohem starší stejnojmenný film, v jehož čele je ještě slavnější britský komik. Dalo by se říct, že je to ten nejslavnější.

Náš Diktátor totiž vzniknul už v roce 1940 a hlavní roli parodie na Hitlera si v něm zahrál král němých grotesek Charlie Chaplin. Diktátor byl však filmem, který se od jeho předchozích dost podstatně lišil. Byl to totiž první Chaplinův film, který byl opatřen zvukovou stopou. Chaplin si pro roli diktátora Hynkela naprosto detailně nastudoval Hitlerův projev, gestikulaci a jiné manýrismy a na finálním produktu je jeho poctivá práce opravdu vidět.

(tod)

Fandím
7 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Robert Downey Jr., Peter Sellers, Charlie Chaplin, Robin Williams, Ben Stiller

Filmy:
Diktátor, Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu, Dobré ráno, Vietname, Hlava 22, Tropická bouře

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
komedie, Ben Stiller filmy, žebříčky, filmové žebříčky, nejlepší komedie, válečné komedie, nejlepší válečné komedie, žebříčky válečných filmů, Peter Stellers filmy, Robbin Williams filmy, filmy z Vietnamu, vietnamská válka, žebříčky komedie
TOPlist