TOP 5 nejlepších sportovních dokumentů

22.04.2020

Izolace v karanténě znemožňuje celou řadu aktivit, kterým se jinak rádi věnujeme. Kromě hudebních vystoupení a navštěvování restaurací je ve velké míře omezen i sport. Ačkoliv se přísná karanténní opatření postupně rozvolňují, stále si nemůžete jen tak jít zakopat nebo zaplavat do bazénu.

Česko není ani zdaleka jedinou zemí, která se rozhodla sportovní aktivity omezit, či dokonce zakázat. Stejný osud například potkal letošní Olympijské hry, které měly proběhnout v Tokiu. Abychom vám zklamání z odsunutí tohoto sportovního svátku a zakázání vašich oblíbených sportovních aktivit trochu zpříjemnili, připravili jsme si pro vás seznam pěti senzačních sportovních dokumentů.

5. Icarus

Hned prvním snímkem se k Olympijským hrám vrátíme. Když se totiž americký dokumentarista Bryan Fogel v roce 2017 rozhodl, že natočí dokument o dopingu ve sportu, nemohl tušit, kam až ho jeho pátrání dovede. Svým snímkem s názvem Icarus totiž odhalil jednu z největších dopingových afér sportovní historie, která Ruskou federaci vyřadila z účastnictví na velkých sportovních událostech včetně Olympiády.

Fogel se během natáčení spřátelil s ruským vědcem Grigorijem Rodčenkovem (61), šéfem ruské protidopingové laboratoře. Ačkoliv se dokumentaristu nejprve snaží svézt z cesty, nakonec mu prozradí, že ruští sportovci nejen že dopují, ale jejich doping je přímo řízen ruskými státními orgány. Přestože Rusko jeho svědectví označuje za lživé, Rodčenkov dodal dokumentaristům, žurnalistům a americkému ministerstvu spravedlnosti celou řadu důkazních materiálů, které smetly ze stolu jakékoliv pochybnosti.

Icarus sklidil řadu ocenění, včetně Oscara za nejlepší celovečerní dokument. Jde o skutečně důležitý film, který otevírá oči nad stále dlouhými prsty ruského vlivu.

4. Železný Schwarzenegger

Ačkoliv je Arnold Schwarzenegger (72) dnes znám především jako hollywoodský herec či jako bývalý guvernér Kalifornie, jeho původním povoláním byla profesionální dráha sportovce. Schwarzeneggera od jeho mládí táhla kulturistika, která mu později otevřela brány do světa filmu. Ačkoliv jeho filmové začátky nebyly nijak zářné (po propadáku s názvem Herkules v New Yorku musel na další příležitost čekat dlouhé tři roky), už v roce 1977 se dočkal vlastního dokumentu s názvem Železný Schwarzenegger.

Až díky tomuto dokumentu zaměřenému na svět kulturistiky dostal původem rakouský svalovec druhou šanci prosadit se ve filmu. Během natáčení bylo Schwarzeneggerovi pouhých osmadvacet let, a dokument tak sledoval jeho cestu za již šestým titulem Mr. Olympia. Film se spíše na vypracovaná těla sportovců zaměřoval na jejich osobnosti, a tak se v nim objevují i další úspěšní herci, kteří začínali jako kulturisté, jako například původní Hulk – Lou Ferrigno (68).

3. Murderball

Následující snímek je netradičním dokumentem hned z několika důvodů. Tento sportovní film nese název Murderball a vypráví o nelítostném sportu rugbyových vozíčkářů. Nelítostný je skutečně to správné slovo, jelikož tito profesionální sportovci si rozhodně nedají nic zadarmo. Rugby na vozíčku je jedním z těch nejbolestivějších sportů a nové úrazy hráčů jsou tak na denním pořádku. Ne nadarmo se tomuto sportu přezdívá právě Murderball, což by se dalo volně přeložit jako „zabíjená“.

V centru dění dokumentu je kapitán amerického týmu, který na spodní polovinu těla ochrnul po autonehodě ve svých osmnácti letech. Největšími rivaly Američanů jsou stejně zapálení Kanaďané, kteří také usilují o titul z athénské paralympiády. Kromě napínavých zápasů plných srážek, úderů a pádů snímek nabízí i vhled do soukromí handicapovaných sportovců a ukazuje jejich odhodlaný boj s cílem překonávat své tělesné limity.

2. Senna

Předposlední dokument dnešního seznamu šel do kin v roce 2010, a i on je držitelem několika prestižních ocenění včetně dvou cen BAFTA, ceny z festivalu Sundance či ocenění z British Independent Film Awards. Tento dokument vypráví příběh legendární automobilového závodníka, kterého mnozí považují za vůbec nejlepšího jezdce historie.

Tímto závodníkem byl samozřejmě brazilský přeborník Ayrton Senna, a onen dokument se proto jmenuje jednoduše Senna. Dokument vypráví Sennův životní příběh a neodvrací zrak ani od jeho tragické havárie na okruhu v San Marinu v roce 1994.

Snímek pomocí archivních záběrů zobrazuje jeho bohatou kariéru ve Formuli 1, jeho přátelství a rivalitu s ostatními jezdci, i jeho duševní a fyzický vývoj.

1. Free Solo

Na samý konec dnešního článku jsme si nechali nejmladší dokument, který šel do kin teprve v roce 2018. Podobně jako výše zmíněný Icarus vyhráli i tvůrci Free Solo celou řadu ocenění včetně Oscara za nejlepší celovečerní dokument. Jejich snímek je však mnohem víc než jen dokument. Kromě inspirativního příběhu extrémního sportovce totiž nabízí i scény, které by skvěle zapadly do thrillerů.

Free Solo totiž vypráví příběh horolezce Alexe Honnolda (34), který je známý pro zdolávání extrémně náročných stěn, a to nejen bez partnera, ale i bez jakéhokoliv jištění. Dokument ukazuje, jak se Alex připravuje na zdolání obávaného El Capitana v Yosemitském národním parku. Tváří v tvář nebezpečnému výstupu se jeho sebejistota a nepřekonatelnost začínají drolit a jeho nový vztah mu také dává důvody k větší opatrnosti.

Dokáže nakonec komplikovanou více než devět set metrovou stěn u zvládnout bez jištění, nebo jej nakonec přemůže pud sebezáchovy?

(tod)

Fandím
14 fanoušků
Nesnáším
1 antifanoušek
Celebrity:
Arnold Schwarzenegger, Lou Ferrigno, Ayrton Senna, Bryan Fogel

Filmy:
Železný Schwarzenegger, Murderball, Senna

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
sportovci, sport, olympijské hry, žebříčky, filmové žebříčky, dokument Icarus, dokument Schwarzenegger, dokument Železný Schwarzenegger, dokument Murderball, dokment Senna, Free Solo, dokument Free Solo, Arnold Schwarzenegger dokument, vrcholoví sportovci, slavné dokumenty
TOPlist