TOP 5 nejlepších scén Al Pacina

26.07.2019

Možná ho znáte jako drogového magnáta Tonyho Montanu, možná se vám vybaví slepý plukovník Frank Slade, ale rozhodně jej budete znát jako Michaela Corleoneho. Asi nemá cenu dál zatajovat, že ve středu dnešního článku není nikdo jiný, než slavný hollywoodský herec Al Pacino (79). Přestože mu táhne na osmdesát, je Pacino stále aktivním hercem, kterého i v tomto roce čekají dva filmy.

My se však dnes ohlédneme za jeho bohatou kariérou a představíme vám pět z jeho nejlepších scén, které v jeho filmografii naleznete. Některé z dnešních scén se odehrávají na konci jeho filmů, a tak vás musíme předem varovat před možnými spoilery.

5. Tango – Vůně ženy

První scéna, kterou vám chceme dnes představit, pochází ze snímku Vůně ženy, ve kterém si Al Pacino zahrál již výše zmíněného plukovníka Franka Sladea. Ten se kvůli své slepotě přeměnil v osamělého, zatrpklého a cynického člověka, který ztratil chuť do života. Proto se před plánovanou sebevraždou vydává do New Yorku, kde chce zažít poslední chvilky zábavy.

Díky svému mladému opatrovníkovi však Slade postupně opět získává elán, který před dávnou dobou ztratil. Frank proto začne mít zájem o veškeré radosti života, včetně dámské společnosti. Proto jsme do dnešního žebříčku zařadili scénu, ve které učí mladou dívku tančit Tango. Je dojemné sledovat, jak Frankův zarputilý obličej během tance „roztává“ a jak se ze zapšklého morouse stává sympatický muž s chutí do života.

4. Dlouho očekávaný odpočinek – Insomnie

Následující scéna pochází z filmu Christophera Nolana (48), který natočil ještě před tím, než se proslavil svou superhrdinskou trilogií o Batmanovi. Jde o snímek Insomnie, kde si Al Pacino zahrál stárnoucího detektiva, kterého sužuje pocit viny a nedostatek spánku během vyšetřování brutální vraždy středoškolačky na Aljašce.

Ačkoliv se kolem roku 2000 Pacinovy herecké výkony proměnily v nekontrolovatelné výlevy plné křiku, Insomnie je v tomto ohledu světlou výjimkou. Jeho klidný výkon však není jedinou unikátní vlastností tohoto snímku. Insomnie je totiž jedním z mála filmů, ve kterých si legendární komik Robin Williams zahrál zápornou postavu.

Williamse se týká i scéna dnešního žebříčku. Když totiž Pacino v roli detektiva Dormera konečně zjistí, kdo za vraždou studentky stojí, dojde k nebezpečné konfrontaci, kde se šílenému vrahovi postaví. Ani jeden z nich z této přestřelky nevyvázne živý, ale Dormer má ještě několik krátkých momentů, během kterých může předat poslední životní radu mladé policistce, která jej zbožňuje už od studií na policejní akademii.

3. Monolog o bohu – Ďáblův advokát

Následující scéna je jasným důkazem toho, že pro natočení nezapomenutelných scén Al Pacino nepotřebuje ostatní herce. Přestože v následující části Ďáblova advokáta je s ním v místnosti Keanu Reeves (54), je jasné, kdo je hlavní hvězdou tohoto momentu. Jednoznačně a neoddiskutovatelně je jím Al Pacino.

Ďáblův advokát je plný skvělých scén, ale tou nejlepší je moment, kdy má Pacino v roli Johna Miltona (alias ďábla) svůj pekelný monolog. Během toho se pouští do úvah o bohu a jeho zvráceném smyslu pro humor. Z Pacina naprosto srší jeho obrovské charisma a celou scénu dokonale prodává. Divák proto visí na každém jeho slově a hltá každičkou myšlenku, kterou ve své ďábelské roli Pacino přednáší.

2. Finální přestřelka – Zjizvená tvář

Následující role je jednou z těch nejznámějších, které Pacino za svou bohatou filmovou kariéru hrál. Jde totiž o Tonyho Montanu ze snímku Zjizvená tvář. I Zjizvená tvář je plná skvělých momentů a nezapomenutelných hlášek, které si mezi sebou fanoušci tohoto filmu o kubánském drogovém bossovi velmi rádi vyměňují.

Pacino se ve filmu Briana De Palmy (78) naprosto popustil uzdu své šílenosti a v roli kubánského gangstera podává skutečně maniakální výkon. Tony Montana své drogové impérium vybudoval na podvodech a krádežích a postupně se začíná bát, že stejný osud potká i jeho. Svým obrovským egem, a ještě větší paranoiou proti sobě poštve i své bývalé kolegy.

Celé tohle napětí pak kulminuje v jeho honosné vile, kde se sám musí postavit malé armádě najatých vrahů. V kokainovém opojení vezme do ruky automatickou pušku vybavenou granátometem a svým nepřátelům se v posledním tažení postaví čelem. Přestože sám schytá několik kulek, kvanta vyšňupaného kokainu jej nenechají padnout. Tony proto pozabíjí nespočet ozbrojených střelců, až je nakonec zastřelen brokovnicí zezadu.

1. Příjemná večeře – Kmotr

První příčku dnešního žebříčku obsadil ten nejslavnější film, ve kterém tento newyorský rodák kdy hrál. Jde samozřejmě o filmového Kmotra, který dal vzniknout i dvěma dalším pokračováním. Tím nejdůležitějším a zároveň diváky nejmilovanějším je však samozřejmě první díl z roku 1972.

V tomto díle hraje Pacino ještě poměrně ustrašeného Michaela Corleoneho, který se chce vyhnout rodinnému mafiánskému byznysu a stát se místo toho doktorem. Řada nešťastných okolností jej však donutí převzít „žezlo“ po svém otci a stát se tak hlavou mafiánské famílie. Přestože se to snaží skrývat, má chladnokrevnost zkrátka v krvi.

To se poprvé ukáže v momentě, kdy se setká s Virgilem Sollozzou v italské restauraci. Sollozza se totiž za pomoci úplatného policejního kapitána McCluskeyho pokusil zavraždit Michaelova otce v nemocnici. Všichni tři muži se setkají v neutrálním prostředí restaurace, kde mají projednat mírové řešení celé situace. Michael však před jejich společným setkáním nechal skrýt revolver na místních toaletách, a oba muže tak bez slitování na místě zastřelí. Celá scéna je naprosto geniální hmatatelným napětím a Pacinovou mimikou, která naprosto přesně ukazuje, jak si nebezpečnou situaci do detailů promýšlí.

(tod)

Fandím
6 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Christopher Nolan, Al Pacino, Keanu Reeves, Brian De Palma

Filmy:
Ďáblův advokát, Vůně ženy, Kmotr, Zjizvená tvář, Insomnie

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
američtí herci, legendární herci, Kmotr scény, Al Pacino scény, Scarface scény, Scarface videa, Zjizvená tvář scény, Zjizvená tvář ukázky, film Insomnia, film Kmotr, nejlepší scény Al Pacina, Ďáblův advokát obsazení, Ďáblův advokát hlavní postava
TOPlist