TOP 5 nejlepších realistických válečných filmů

26.06.2019

Válečné snímky mají ve světové kinematografii opravdu důležité místo. Ne vždy však úplně odpovídají realitě. Některé věci si v nich totiž filmaři hodně přikreslují, aby byly jejich snímky zajímavější. Někdy mohou být chyby v podivném chování vojáků, nesprávném zacházení s vojenskou technikou nebo například ve využití nevhodné taktiky pro poražení nepřítele. Obyčejný divák tyto nesrovnalosti snadno přehlédne, ale vojenským specialistům nad nimi zůstává rozum stát.

Existují však i režiséři, kteří si na realističnosti svých filmů opravdu zakládají. Své snímky proto konzultují s ostřílenými vojenskými experty, kteří jim jsou schopni v lecčems poradit. Dnes vám proto představíme pětici nejlepších válečných filmů, které se mohou chlubit skutečnou realističností.

5. Mariňák

První snímek dnešního seznamu ukazuje krutou realitu drsného prostředí, které naprosto ničí psychiku vojáků. Soustředí se na válku v Zálivu a vychází z autentických vzpomínek, které sepsal bývalý americký voják Anthony Swofford (40). Ten své zážitky vydal knižně a z této verze při tvorbě snímku Mariňák vycházel i režisér Sam Mendes (53).

Zatímco se vedou debaty nad tím, zda snímek příliš nedehonestuje vojáky přeháněním jejich emocí a občasnými mentálními „sesypáními“, snad všichni se shodnou na tom, že jeden aspekt války zobrazuje dokonale. Nekonečné čekání.

Hodiny a hodiny monotónního zírání do prázdna a čekání na nějakou akci jsou totiž v životě vojáků na denním pořádku. Právě proto bývá skutečná akce tak hektická, jelikož je vybudována skrze nudné a ubíjející čekání.

4. Olověná vesta

Druhým snímkem dnešního článku je válečný film z roku 1987, který natočil proslulý režisér Stanley Kubrick. Olověná vesta je snímkem, jehož příběh se odehrává na pozadí války ve Vietnamu. Centrem všeho dění je výcvikový tábor, ve kterém vojáci podstupují skutečně tvrdý trénink, jelikož na nich jejich velitel nenechá nit suchou.

Ačkoliv váleční veteráni prohlašují, že byly výcvikové metody seržanta Hartmana až příliš přehnané, shodují se, že v zásadě odpovídají tréninku, kterým si sami prošli. Většina těchto cvičitelů byla údajně obdobně nesmlouvavá a arogantní, jako filmový seržant. Naštěstí ve většině skutečných případů k vraždě velících důstojníků nedošlo.

3. Černý jestřáb sestřelen

Válečný snímek s názvem Černý jestřáb sestřelen je často kritizován za zjednodušování konfliktu v somálském v Mogadišu. Ukazuje totiž americké vojáky jako téměř bezchybné a kompetentní bojovníky, kteří jsou skutečnými hrdiny. Ačkoliv je tento pohled skutečně zbarvený růžovými brýlemi, je ve snímku něco, co prvky realističnosti skutečně vykazuje.

Tím jsou jednotlivé přestřelky mezi americkými vojáky a somálskými milicemi. Film totiž ukazuje, jak temné a nepřehledné tyto souboje bývají. Váleční veteráni tvůrce skutečně chválili za to, jak věrně souboje ve filmu vypadají. O těchto scénách se navíc říká, že u veteránů vzbuzují takzvané PTSD, což jsou nekontrolovatelné panické reakce na traumatické události, které se u postižených objevují napříč jejich životem při vzpomínkách na ony události.

2. Zachraňte vojína Ryana

Možná vás to překvapí, ale i obrovské hollywoodské trháky mohou brát historii a realističnost vážně. V tomto ohledu vyniká například i Steven Spielberg (72), který v roce 1998 natočil nezapomenutelný snímek s názvem Zachraňte vojína Ryana. Tento snímek je mnohými experty, ale i laickou veřejností považován za jeden z nejlepších válečných filmů historie, na čemž se podílejí i realistické bojové scény.

Tou nejslavnější je samozřejmě samotné vylodění v Normandii, ve kterém Spielberg ukazuje naprosté šílenství, které na spojenecká vojska na plážích nacisty okupované Francie čekalo. Jde o brutální záběry plné krve, bahna a výstřelů, ve kterých se vojáci snaží dostat blíže k nepříteli. Celá scéna navíc trvá neuvěřitelných dvacet minut, což ukazuje vyčerpávající povahu ozbrojených konfliktů.

1. Restrepo

Nakonec jsme si schovali film, který je tak realistický, jak to jen jde. Jde totiž o snímek s názvem Restrepo, který je vytvořen pomocí skutečných záběrů kamer, jež s sebou dokumentaristé měli během válce v Afghánistánu. Filmaři se připojili ke skutečným jednotkám, které v tomto ozbrojeném konfliktu zasahovaly, a tak je jejich film sestavený z autentických záběrů.

V dokumentu jsou proto vidět nejen zákulisní plánování a momenty klidu, ale i nebezpečná akce, ve které šlo o život nejen vojákům, ale i tvůrcům filmu. Ti po boku vojáků trávili rok svého života a jejich snímek nakonec vyhrál cenu poroty za nejlepší dokumentární film na filmovém festivalu Sundance. Jde o skutečně zásadní snímek, který by vám rozhodně neměl uniknout, pokud chcete porozumět fungování vojenských konfliktů.

(tod)

Fandím
2 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Sam Mendes, Stanley Kubrick, Steven Spielberg

Filmy:
Olověná vesta, Černý jestřáb sestřelen, Zachraňte vojína Ryana, Mariňák, Restrepo

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
armáda, válka, Steven Spielberg filmy, válečné filmy, druhá světová válka, filmy o válce, army, Tom Hanks filmy, filmové žebříčky, žebříčky filmů, Steven Spielberg tvorba, válka v Afgánistánu, nejlepší válečné filmy, nejlepší filmy o válce, film Mariňák
TOPlist