TOP 5 nejlepších pokračování akčních filmů

13.11.2019

Stvoření úspěšného filmu je tvrdou dřinou, na kterou si troufne jen hrstka odvážných. Vytváření filmové série je však ještě mnohem náročnější. Nejenže musíte položit solidní základy prvním filmem, ale druhý se jeho kvalitám musí přinejmenším rovnat, což se mnohem snadněji řekne, než udělá.

Dnes jsme se však v redakci rozhodli zaměřit na akční filmy, kterým se tento nepředstavitelně náročný úkon povedl. Proto vám v tomto článku představíme pětici těch nejlepších akčních pokračování.

5. Smrtonosná zbraň 2

Prvním filmem dnešního článku je druhý díl úspěšných akčních komedií o nepravděpodobných policejních parťácích Martinu Riggsovi a Rogerovi Murtaughovi. Těchto rolí se ve všech čtyřech dílech série zhostili Mel Gibson (63) a Danny Glover (73) a jejich první společné dílo spatřilo světlo světa v roce 1987.

V dnešním článku se však budeme věnovat Smrtonosné pasti 2, která šla do kin o dva roky později. Režisér Richard Donner (89) vzal při natáčení rozum do hrsti a vylepšil už tak dost silná místa prvního dílu a ta, které v jedničce nefungovala, jednoduše vypustil. Smrtonosná past 2 je tak mnohem svižnější, humor v ní je trefnější a akce propracovanější.

Riggs a Murtaug ve druhém díle vyšetřují případ nebezpečných pašeráků drog. Překážkou ve vyšetřování je však diplomatická imunita jednoho z vůdců zločinecké organizace. Policisté se tak musí do případu pustit sami a spoléhají se tak na metody, které rozhodně nejsou v souladu s policejními příručkami.

4. Vetřelci

Následujícím filmem jsou senzační Vetřelci z roku 1986. Snímek Jamese Camerona (65) nelze s Vetřelcem Ridleyho Scotta (81) moc srovnávat, jelikož na něm Cameron změnil snad úplně všechno. Jediné, co zůstalo, jsou nebezpeční mimozemšťané, se kterými si není radno zahrávat.

Vetřelci se však z hororového filmu proměnili v akční sci-fi, a i když se monster z vesmíru můžete tu a tam leknout, jde především o neutuchající akční jízdu. Děj se už totiž neodehrává v tísnivých prostorách vesmírné lodi, ale přesunul se na jednu z kolonizovaných planet.

Lidé už proti mimozemšťanům nejsou tolik bezbranní, jelikož mají k dispozici nejen poměrně široký arzenál zbraní, ale navíc proti vetřelcům nasazují komando speciálně vycvičených vojáků. Ani tak však boj s mimozemšťany není procházkou růžovým sadem.

3. Desperado

Desperado je druhým dílem akční série režiséra Roberta Rodrigueze (51) o muži zvaném El Mariachi. El Mariachi je potulným hudebníkem, který je kromě kytarového virtuosa i umělcem v ovládání zbraní všeho druhu. V jeho kytarovém pouzdře naleznete kromě opečovávané „španělky“ i arzenál, který by mohl zásobit menší armádu.

Pokud znáte Desperada pravděpodobně budete znát i třetí díl série s názvem Tenkrát v Mexiku. Věděli jste ale, že ani Desperado není prvním dílem těchto příběhů? V roce 1992 Rodriguez natočil snímek s názvem Mariachi, ve kterém si potulný kytarista omylem vymění místo s nájemným zabijákem.

Druhý díl je ve všem lepší. Akce je mnohem propracovanější, kamera je mnohem přesvědčivější, a i herecké výkony jsou velmi povedené. Jedním z důvodů změn k lepšímu je i fakt, že se hlavní role od druhého dílu ujal Antonio Banderas (59).

2. Šílený Max: Zběsilá cesta

Přestože následující snímek funguje jako samostatný film, ve skutečnosti je už čtvrtým dílem úspěšné série o životě v postapokalyptickém světě. Šílený Max: Zběsilá cesta restartuje příběhy této postavy, které vznikaly na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let.

Mela Gibsona v hlavní roli Maxe vystřídal Tom Hardy (42), který jako málomluvný osamělý jezdec naprosto září. Zběsilá cesta je mnohem akčnější než původní filmy a je mnohem lepší i po vizuální stránce. Film je navzdory onomu postapokalyptickému prostředí barevnější a ze všech upravených aut filmu budete pach benzínu téměř cítit.

1. Terminátor 2: Den zúčtování

Na konec dnešního článku jsme si nechali snímek, který přesně ukazuje, jak mají vypadat povedená pokračování úspěšných filmů. Posledním filmem, který dnes zmíníme, totiž není nic jiného než Terminátor 2: Den zúčtování z roku 1991.

James Cameron zkrátka druhé díly natáčet umí, a i Terminátor je toho zářným příkladem. V druhém díle série o vraždícím stroji z budoucnosti udělal z ikonické postavy Arnolda Schwarzeneggera (72) namísto hlavního záporáka klaďase a tento krok se mu velmi vyplatil.

T-800 tentokrát nepřichází do současnosti, aby zavraždil Johna Connora a jeho matku, ale aby je naopak ochránil před modernější, a ještě nebezpečnější vražednou mašinou. Je jen škoda, že se žádný z následujících dílů nedokázal excelentní dvojce vyrovnat.

(tod)

Fandím
14 fanoušků
Nesnáším
1 antifanoušek
Celebrity:
Arnold Schwarzenegger, James Cameron, Mel Gibson, Antonio Banderas

Filmy:
Desperado, Vetřelci, Terminátor 2: Den zúčtování, Smrtonosná zbraň 2

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
akční filmy, Mel Gibson filmy, Arnold Schwarznegger filmy, James Cameron filmy, Arnold Schwarznegger role, vetřelci pokračování, Terminátor série, slavné akční filmy, úspěšné pokračování filmů, akční legendy, Antonio Banderas filmy, film Desperado, Arnold Schwarznegger Terminátor
TOPlist