TOP 5 nejlepších gangsterek posledního desetiletí

07.12.2020

Na první pohled by se mohlo zdát, že má žánr gangsterek to nejlepší už za sebou. Jen těžko se někomu podaří zopakovat úspěchy takových hitů, jako je Kmotr, Mafiáni nebo Neúplatní. Přesto se o to někteří filmaři stále snaží a je potřeba uznat, že se jim to čas od času docela daří.

Právě na gangsterky a filmy z mafinánského prostředí se zaměříme v dnešním článku. Dnes vám totiž představíme pětici nejlepších filmů tohoto žánru, které vznikly v posledním desetiletí. Pokud mezi následujícími filmy nenajdete svého favorita, napište nám do komentářů, který snímek by se měl v žebříčku ještě určitě objevit.

5. Město

Herecké výkony Bena Afflecka (48) z devadesátých let a začátku nového tisíciletí jsou mnohdy dávány za příklad, jak herectví nemá vypadat. Affleck šel však v posledních letech „do sebe“ a podařilo se mu své umění o dost vylepšit. To platí dvojnásob u filmů, ve kterých nejen hraje, ale které zároveň i režíruje. Ačkoliv totiž nemá žádné ocenění za herecké výkony, může se chlubit Oscary a Zlatými glóby za režii a scénář.

Takovým filmem je i jednoduše nazvané Město, které natočil v roce 2010. Příběh tohoto filmu se odehrává v Bostonu, kde každoročně dochází až k třem stovkám loupeží. Většina zlodějů se navíc koncentruje ve čtvrti Charlestown, což je i případ Douga MacRaye. Přestože měl dříve našlápnuto na slušnou (legální) kariéru, nakonec se stal vůdcem nelítostných bankovních lupičů, kteří jsou naprosto nepolapitelní.

Poslední akce ale nevyjde přesně podle jeho představ a nyní stojí před problémem, kterému čelí většina hrdinů z mafiánských filmů. Vybere si svobodný život s ženou, kterou miluje, nebo svou „rodinu“, které je vděčný za celý svůj život?

4. Black Mass: Špinavá hra

Hlavní postavu (slovo hrdina v tomhle případě opravdu použít nejde) gangsterky Black Mass: Špinavá hra ztvárnil herec, jehož jméno je v současnosti v Hollywoodu jakýmsi tabu. Johnny Depp (57) si totiž v současnosti prochází opravdu ošklivým rozvodem s herečkou Amber Heard (34). Situace je tak vyhrocená, že se oba dostali před soud a vzájemně se osočují z domácího násilí. Ačkoliv je pravda zřejmě někde na půl cesty, většina postihů šla za Deppem, který tak přišel o role v Pirátech z Karibiku i Fantastických zvířatech.

V roce 2015, kdy to ještě mezi mileneckým párem vypadalo v podstatě idylicky, šel do kin Black Mass: Špinavá hra, ve kterém si Depp zahrál skutečného irského mafiána Jamese „Whiteyho“ Bulgera. Ten se rozhodne spolupracovat s FBI, aby jim pomohl rozložit italskou mafii. Nedělá to ale z dobroty svého srdce. Italové jsou totiž jeho největší konkurencí na ulicích Bostonu. Ano, i další mafiánský film se odehrává v tomto přístavním městě severovýchodní části Spojených států.

Depp v roli nechvalně proslulého mafiána podává vynikající výkon a představuje tak slavný příběh v novém světle. Pokud byste se o podivném případu nepravděpodobné spolupráce policie a mafiánského prostředí dozvědět víc, můžeme vám doporučit i dokumentární film Whitey: United States of America v. James J. Bulger.

3. Irčan

Za produkcí následujícího snímku stojí americká streamovací služba Netflix, která v roce 2019 vydala mafiánský film, ve kterém se objevují skutečné hvězdy tohoto žánru. Robert De Niro (77), Al Pacino (80) i Joe Pesci (77) se do životů gangsterů vžili už několikrát a v nejnovějším filmu Martina Scorseseho (78) tak všichni podávají senzační výkony.

Hlavním hrdinou je nájemný zabiják Frank Sheeran, který zde na stará kolena vypráví svůj životní příběh plný neuvěřitelných událostí. Jakožto věrný člen zločineckého klanu Bufalinových zná totiž spoustu tajemství, za která by mnozí i zabíjeli. Za tento příběh Netflix vyplázl astronomických 250 milionů dolarů a velká část rozpočtu padla na počítačové efekty.

Říkáte si, na co potřebovali tvůrci gangsterky tolik peněz pro speciální efekty? Ačkoliv zde je pár výbuchů a dalších efektů, Irčan není žádné počítačově generované sci-fi. Protože ale De Niro v roli bývalého zabijáka vypráví příběhy ze svého mládí, byla velká část peněz investována do počítačového omlazování hlavních herců.

2. Baby Driver

Baby Driver snímek se od těch ostatních trochu odlišuje, jelikož nevypráví příběhy klasických gangsterů, ale profesionálních bankovních lupičů. Hlavním hrdinou je mladý řidič, kterého ztvárnil Ansel Elgort (26). Kromě vynikajících řidičských schopností má i skvělý hudební vkus a bez svých sluchátek nedá ani ránu.

Správný výběr hudby je pro Babyho naprosto nezbytný a hudba mu pomáhá nejen při neuvěřitelných automobilových manévrech, ale i v běžném životě. Trpí totiž tinitem (nezastavitelné hučení v uších, pozn. red.) a jediné, co mu pomáhá pískání přehlušit, je právě hudba. Hudba je klíčová i pro režiséra Edgara Wrighta (46), který jí podřídil všechny části filmu. Každý výstřel, každá akce, každý krok totiž přesně zapadá do rytmu hudebního podkresu, který je plný senzačních písní.

Baby je zločincem jen proto, aby splatil dluh mafiánovi, který jej před dlouhou dobou zaměstnal. Nic ale není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát, a ani splacení dluhu do posledního dolaru Babyho ze zločineckého života nevytrhne. Když ale narazí na ženu svých snů, získá novou motivaci k tomu, aby svůj život obrátil naruby. Zločinecká minulost má však dlouhé prsty a talentovaného řidiče tak snadno nepustí.

1. Gentlemani

Na konec dnešního článku jsme si nechali ještě jeden snímek z roku 2019, který je ještě o něco mladší než výše zmíněný Irčan. Zatímco v zahraničí se do kin dostal už na konci loňského roku, v Česku jsme mohli Gentlemany vidět až 30. ledna 2020. Stejně jako v případě Irčana stojí i za tímto filmem režisér s bohatými zkušenostmi s gangsterkami, tentokrát však jde o talentovaného Angličana.

Guy Ritchie (52) se rozhodl vzít příběhy, které jsou typické především pro minulé století, a zasadil je do současnosti. Hlavním hrdinům filmu tak nechybí šarm a kouzlo tradičních mafiánů, ale ohánějí se automatickými zbraněmi, uhánějí v luxusních autech a obchodují s různými drogami.

Ritchieho film je plný hereckých hvězd jako je Matthew McConaughey (51), Colin Farrell (44) nebo Hugh Grant (60), které pod taktovkou zkušeného režiséra často předvádějí nejlepší výkony své kariéry. Příběh filmu je plný zvratů a podrazů, jak to má ve správné gangsterce být. Pokud si chcete pustit nějaký moderní film o mafiánech, můžeme Gentlemany doporučit s naprosto čistým svědomím.

(tod)

Fandím
24 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Johnny Depp, Robert De Niro, Ben Affleck, Matthew McConaughey

Filmy:
Kmotr, Neúplatní, Město, Black Mass

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
mafiáni, zločinci, krimi filmy, gangsterky
TOPlist