TOP 5 nejlepších filmů nominovaných na Zlatou malinu

14.09.2023

Zlaté maliny jsou anticenou, která každoročně „oceňuje“ to nejhorší, co se ve světě filmu v uplynulém roce událo. Můžete si je představit jako předávání Oscarů naruby. Stejně jako u nejuznávanější filmové ceny se však i u Zlatých malin mohou porotci a hodnotící čas od času pořádně „seknout“, a ocenit tak snímky, které si tak přísnou kritiku nezaslouží.

V dnešním článku se proto zaměříme na filmy, které byly nominované na Zlatou malinu, ačkoliv svými kvalitami relativně výrazně převyšují jiné „oceněné“. Vítejte na Showbiz.cz, kde vám dnes představíme pětici nejlepších filmů s nominací na Zlatou malinu.

Osobní strážce

Příběh Osobního strážce z roku 1992 není žádným světoborným dílem – bodyguard se zamiluje do zpěvačky, kterou má chránit před zabijáky. To je celé. Přesto si porota Zlatých malin našla hned sedm důvodů, proč snímek označila za špatný. Kromě nejhoršího filmu získali tvůrci osobního strážce nominaci na Zlatou malinu za výkony Kevina Costnera (68) a Whitney Houston v hlavních rolí, a dokonce i za nejhorší filmovou píseň.

Ačkoliv Queen Of The Night není tou nejlepší písní pod sluncem, když si uvědomíte, že ve filmu zaznívá i legendární I Will Always Love You, je tahle nominace přinejmenším úsměvná. Právě hudební stránka filmu v podání tragicky zesnulé zpěvačky je jednou z těch největších výsad celého filmu.

Filmaře může uklidňovat, že je Osobní strážce dnes považován za jednu z těch lepších romantických komedií, a že žádnou z nominací na anticenu neproměnili. Ironií osudu navíc zůstává i to, že kromě nominace na nejhorší filmovou píseň získal film i dvě Oscarové nominace za nejlepší píseň.

Rocky IV

Dvě slova – Ivan Drago. Pokud vám toto jméno nic neříká, pak rozhodně nejste fanouškem série o legendárním boxerovi, který se z ulice vypracoval až na největšího zápasnického šampiona. Řeč je samozřejmě o Rockym, konkrétně o čtvrtém díle série, kdy se Sylvester Stallone (77) postaví Dolphu Lundgrenovi (65), který při zápase usmrtí Rockyho přítele a mentora.

Rocky je smrtí Apolla naprosto zničen, a proto se rozhodne odcestovat do Sovětského svazu, aby Apolla pomstil. Z dnešního pohledu je film poměrně očividnou protisovětskou propagandou, která ale obsahuje řadu významných momentů pro osobnost Rockyho i celou filmovou sérii. Rozhodně tak nedosahuje Oscarových výšek jako první film série, přesto však nejde o odpad hodný Zlaté maliny.

Přesto si čtvrtý film série o italském hřebci vysloužil devět nominací na nejznámější filmovou anticenu, ze kterých pět proměnil. Dvě z nich putovaly přímo ke Stalloneovi za nejhorší režii a herce a další putovaly k hudebnímu skladateli a herečce Brigitte Nielsen (60). Jak už bylo řečeno, Rocky IV rozhodně není klenotem kinematografie, přesto jde o zdařilý osmdesátkový akčňák, který se rozhodně nebere tak vážně, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Armageddon

Koho byste poslali zachránit planetu, kdyby se na ni řítil obrovský asteroid? Byli by to astronauti, které byste naučili vyvrtat do vesmírné skály díru pro nálož, nebo by to byli lidé z ropné plošiny, které byste naučili „astronautovat“? Michael Bay (58) má v téhle otázce poměrně jasno, jak dokazuje i jeho snímek z roku 1998.

Teď ale všechny žerty stranou. Věděli jste, že i takový trhák jako Armageddon získal sedm nominací na Zlaté maliny? Ve skutečnou sošku se filmu podařilo proměnit jedinou z nich, a Zlatá malina tak nakonec putovala k samotnému Bruci Willisovi (68) za nejhorší herecký výkon roku.

Snad každý snímek Michaela Baye na sebe strhne obrovskou vlnu kritiky za to, že jde o jednoduché filmy, kterým jde o jediné – bavit diváky od začátku do konce bez ohledu na nějakou uměleckou hodnotu. Ne vždy je ale tohle pronásledování zábavy na škodu. Dokážete si představit svět, ve kterém by byl každý snímek těžkým psychologickým dramatem? Ve finále o úspěchu filmu rozhodují diváci, kteří v případě Armageddonu promluvili jasně. Stal se totiž nejvýdělečnějším snímkem roku 1998.

Záhada Blair Witch

Příběh kolem natáčení kultovního hororového snímku s názvem Záhada Blair Witch je natolik zajímavý, že by stál za vlastní článek. Tvůrci hororu se i v době premiéry filmu snažili diváky přesvědčovat, že sledují skutečné nalezené záběry skupinky studentů, kteří se při tvorbě školního projektu ztratili v záhadném lese.

Záhada Blair Witch dala vzniknout zcela novému druhu hororů, které se zakládají na „nalezených záběrech“ a bez existence tohoto snímku by nikdy nemohl vzniknout například REC nebo Paranormal Activity. Jak to tak bývá, důležité milníky společnost často docení až s odstupem času, a i to bylo důvodem, proč tvůrci snímku získali dvě nominace na Zlatou malinu, z nichž jednu proměnili. „Cenu“ si nakonec odnesla Heather Donahue (48), která ve filmu ztvárnila hlavní postavu.

Poslední akční hrdina

Na konec dnešního článku jsme si nechali snímek, který byl doslova moc pokrokový na svou dobu. Poslední akční hrdina je snímkem plným různých odkazů, který hodně spoléhá na znalosti a přehled svých diváků. Dnes by takový snímek bezpochyby spustil obrovskou sérii plnou pokračování a spinoffů, v roce 1993 se však stal propadákem.

Jde přitom o skvělou akční komedii se skvělým obsazením v čele s Arnoldem Schwarzeneggerem (76), režií Johna McTiernana (72) a scénářem z pera Shanea Blacka (61). Všechno nahrávalo tomu, že bude Poslední akční hrdina obrovským hitem, ale diváci ani kritika mu zkrátka nepropadli. O tom svědčí i šestice Zlatých malin, která nad filmem visela, ale z nichž nakonec snímek neproměnil ani jedinou.

(tod)

Fandím
14 fanoušků
Nesnáším
1 antifanoušek
Celebrity:
Arnold Schwarzenegger, Whitney Houston, Bruce Willis, Sylvester Stallone

Filmy:
Armageddon, Osobní strážce, Poslední akční hrdina, Záhada Blair Witch

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
zlatá malina, zlaté maliny, Zlaté maliny anticeny, Razzies, Razzies award, dcera Whitney Houston, Sylvester Stallone Rocky, Michael Bay filmy
TOPlist