TOP 5 nejlepších filmových záporáků

02.05.2019

Pro stvoření nezapomenutelného padoucha pro své filmy musíte jako filmaři zvládnout hned několik věcí zároveň. Musí se vám podařit sehnat velmi charizmatického herce, opatřit jej skvělým kostýmem a dodat jeho postavě zajímavou osobnost s pochopitelnými motivacemi a pocity. Nejlepší padouši jsou totiž ti, jejichž jednání je v určitých případech pochopitelné. Rozhodně ne omluvitelné, ale do jisté míry pochopitelné.

Padouchů je v kinematografii nepočítaně, ale skutečně ikonických záporáků, kteří jsou ve svých filmech zábavnější než hrdinové, je jen hrstka. Showbiz vám proto dnes představí pětici těch nejzajímavějších z nich. Nebojte se nám pak do komentářů napsat, kdo je podle vás tím nejlepším filmovým padouchem a proč.

5. Voldemort

Páté místo na dnešním seznamu nejlepších filmových padouchů obsadila postava z filmů, které po pětileté odmlce chytily v roce 2016 druhý dech. V sérii Fantastická zvířata se však dnešní kouzelnický zločinec neobjevuje, jelikož se tyto filmy odehrávají ještě daleko před událostmi osmidílného Harryho Pottera.

Asi už nemá cenu tajit, že pátým padouchem dnešního seznamu je Tom Rojvol Raddle, kterého budete znát spíše jako Lorda Voldemorta. Ten je děsivým černokněžníkem hned na první pohled. Bledá pokožka, hadí nos a děsivý úšklebek jen umocňují jeho odporné činy, kterými v sedmdesátých letech rozpoutal první kouzelnickou válku.

Voldemort zabil nespočet nevinných, ať už šlo o čaroděje či mudly a bez slitování vraždil kohokoliv, kdo se mu postavil do cesty. Díky tomu si dokázal rozpoltit duši na sedm částí a stal se tak téměř neporazitelným. Fragmenty své duše ukryl do různých předmětů, které poschovával po celém světě, a porazit ho tak dokázal jen ten, kdo je všechny našel a zničil.

4. Vetřelec

Od někoho, kdo svou vizáží připomíná netvora, se pro čtvrté místo přesuneme k něčemu, co netvorem skutečně je. Máme na mysli nebezpečného Xenomorfa, obyčejně známého jako Vetřelce, ze stejnojmenné sci-fi série, které dal vzniknout Ridley Scott (81) v roce 1979.

Vetřelec je mimozemské monstrum, které diváky děsí už přes čtyřicet let, a stále byste jen s obtížemi hledali mimozemšťana, který vzbuzuje strach více než on. Černočerné obrněné tělo, ostré zuby, kyselinové sliny a vystřelovací druhá ústa jsou jen zlomkem důvodů, proč je Xenomorf tak děsivý.

Vetřelci jsou neohroženým organizmem, který pro své přežití udělá naprosto cokoliv, a to bez jakéhokoliv náznaku slitování. Jsou mistry v plížení a svá vajíčka kladou do těl nic netušících obětí, které následné zrození mláďat roztrhá na kusy. Není divu, že se Vetřelci dodnes objevují v nespočtu filmů, komiksů a videoher. Hrůza, kterou vzbuzují, skutečně nemá obdoby.

3. Hans Gruber

Následující padouch dnešního žebříčku je na rozdíl od většiny ostatních záporáků obyčejným člověkem bez žádných speciálních schopností. Jeho charizma a absolutní připravenost z něj však dělají obávaného zločince, se kterým si dokáže poradit jen jediný newyorský policista, který si často krátí čas prolézáním větracích šachet výškových budov.

Třetí místo totiž obsadil Hans Gruber, hlavní padouch z první Smrtonosné pasti. Hans je metodickým zlodějem, který celý policejní sbor přesvědčí o tom, že se chystá odpálit jednu z nejvyšších budov Los Angeles. Ve skutečnosti se však ve vzniklé panice z možného teroristického činu snaží vykrást sejf této budovy a přivlastnit si přes 640 milionů dolarů.

Pokud by vám jeho rozvážnost a šarm nestačily, stačí snad už jen dodat, že si Grubera zahrál Alan Rickman, který se do historie filmu zapsal svým ikonickým hlasem. Smrtonosná past byla navíc prvním velkým filmem, ve kterém se tento nezapomenutelný britský herec objevil.

2. Joker

Ani další zločinec na dnešním seznamu není žádnou nadpřirozenou postavou, ale vzhledem k jeho komiksovému původu, je přeci jen o něco „nadlidštější“ než Hans Gruber. Druhou příčku dnešního seznamu obsadil největší protivník netopýřího strážce Gothamu – obávaný a vyšinutý Joker.

Zvláště máme na mysli Jokera, kterého na stříbrná plátna v roce 2008 přivedl Heath Ledger. Jeho ztvárnění slavného komiksového záporáka bylo tak vydařené, že za něj po své tragické smrti v osmadvaceti letech získal i Oscara in memoriam. Joker je vyšinutým zločincem, který nadevšechno na světě zbožňuje chaos. Přesto je však jeho zločinecké jednání vždy do detailů promyšlené a provedené s chirurgickou přesností.

Sám má zjizvenou tvář a obličej potřený klaunským make-upem. Jeho chování je prazvláštní a naprosto nepředvídatelné. Nikdy netušíte, co od něj čekat a právě proto je Joker tak obávaným padouchem.

1. Darth Vader

Pro první pozici žebříčku nejlegendárnějších padouchů filmové historie jsme si nechali jednu z nejvýraznějších postav science fiction, která se v různých formách objevila v původní i prequelové sérii Star Wars a do jisté míry ovlivňuje i tu novou. V prequelových epizodách byl znám jako Anakin Skywalker, ale v původní trilogii přejal své skutečné záporácké jméno – Darth Vader.

Už jako chlapec byl Anakin dost nevyrovnaný a nechával se ovládat emocemi. Ve třetí epizodě se však definitivně přijal temnou stranou Síly a stal se z něj nefalšovaný padouch. Vždy se v něm však ukrýval zárodek dobra, díky kterému se v posledních okamžicích svého života rozhodl postavit za svého syna a svrhnout císaře Galaktického impéria Dartha Sidiouse.

Vader je nezapomenutelnou postavou nejen díky vývoji své osobnosti, ale i díky svému hřmotnému hlasu, záhadnosti a proslulému černému obleku, který zakrývá celé jeho tělo. Jen málokdo dokáže nosit kápě tak jako právě Vader.

(tod)

Fandím
10 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Heath Ledger, Ridley Scott, Alan Rickman

Filmy:
Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje, Smrtonosná past, Vetřelec, Temný rytíř, Harry Potter a Relikvie smrti - část 2

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
žebříčky, Batman filmy, záporáci, žebříčky postav, Alan Rickamn role, Heath Ledger role, Joker postava, záporáci ve filmu
TOPlist