Top 5 nejlepších filmových adaptací známých knih

10.02.2018

Nejprve je potřeba říct, že filmů, založených na knižních příbězích, je obrovská spousta. Dokonce se vsadíme, že pokud byste měli vyjmenovat deset svých nejoblíbenějších filmů, několik z nich bude právě knižní adaptací. Chceme vás proto ušetřit naštvaných komentářů typu: „No to se snad zbláznili,“ a předem říkáme, že jde jen o náš výběr, který se od toho vašeho může lišit.

Rozhodně není následující seznam myšlen jako jediná univerzální pravda. Ačkoliv jsme se snažili vybrat filmy, které jsou podle nás nejlepšími adaptacemi, je dost možné, že mezi nimi váš favorit nebude. Proto se s námi rozhodně neváhejte podělit o vaše oblíbené filmové adaptace knih. Teď už ale konec řečiček a pojďme na seznam!

5. Jurský park

Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller

USA, 1993, 127 min

Režie: Steven Spielberg

Předloha: Michael Crichton

Hrají: Sam Neill, Laura Dern, Jeff Goldblum a další…

Ač se to zdá neuvěřitelné, i Jurský park je adaptací stejnojmenné knihy. Tu má na svědomí americký spisovatel Michael Crichton, který bohužel v roce 2008 zemřel po dlouhém boji s rakovinou. Jeho knihy byly častým zdrojem pro filmová zpracování. Téměř polovina z jeho osmadvaceti románů se dostala na filmová plátna.

Výjimkou není ani Jurský Park ve zpracování Stevena Spielberga (71). Crichton se dokonce podílel i na scénáři k této adaptaci svého příběhu o dinosauřím zábavním parku. Později došlo i k filmovému zpracování pokračování Jurského Parku s podtitulem Ztracený svět. To ale takových kvalit jako první díl bohužel nedosáhlo.

Sedm let po jeho smrti byla jeho série o dinosaurech žijících v současnosti obnovena filmem Jurský svět, který se letos dočká svého druhého dílu s názvem Zánik říše.

4. Klub rváčů

Drama

USA / Německo, 1999, 139 min

Režie: David Fincher

Předloha: Chuck Palahniuk

Hrají: Edward Norton, Brad Pitt, Helena Bonham Carter

Novela Chucka Palahniuka (55) byla na stříbrné plátno převedena téměř dokonale. Samozřejmě některé scény byly pro filmové zpracování pozměněny, ale jinak se Fincherovi (55) podařilo natočit senzační film. Senzační film, který i dnešního otrlého diváka svým koncem s nečekaným zvratem vždy zaskočí.

Různé drobné náznaky onoho pověstného zvratu, které režisér mistrně zakomponovává do celého filmu, navíc diváka přímo vybízejí, aby si Klub rváčů pustil minimálně ještě jednou. Rozhodně to totiž stojí za to.

Přes nesporné kvality, které film s Edwardem Nortonem (48) a Bradem Pittem (54) v hlavních rolích/roli má, byl však Klub rváčů v prvních dnech od své premiéry v kinech spíše propadákem. Od té doby si však od svých fanoušků vysloužil kultovní status, který si dle našeho skromného názoru určitě zaslouží.

3. Kmotr

Drama / Krimi

USA, 1972, 175 min

Režie: Francis Ford Coppola

Předloha: Mario Puzo

Hrají: Marlon Brando, Al Pacino, James Caan

Co je větší filmový klenot než Coppolův (78) Kmotr? Odpověď na tuto otázku byste asi hledali těžko. Tento skvělý snímek téměř dokonale adaptuje příběh mafiánské rodiny Corleoneových, který pro svou knihu sepsal v roce 1969 syn italských přistěhovalců Mario Puzo.

Filmová adaptace na sebe nenechala dlouho čekat a dokonce z ní vznikl jeden z nejlepších filmů historie. Výkony všech herců jsou bez jediné chybičky a film tak mistrně přenáší temnou mafiánskou ságu na plátna kin. Úspěch prvního kmotra dal vzniknout i dalším dvěma pokračováním, která nejsou o nic méně kvalitní.

My ale musíme ocenit především první díl z roku 1972. Největší zásluhu na tom má Marlon Brando, jehož Don Corleone byl tím nejuvěřitelnějším zpracováním hlavy mafiánské rodiny, za které si po právu odnesl Oscara za nejlepší mužský herecký výkon.

2. Vykoupení z věznice Shawshank

Drama / Krimi

USA, 1994, 142 min

Režie: Frank Darabont

Předloha: Stephen King

Hrají: Tim Robbins, Morgan Freeman, Bob Gunton a další…

Nedá nám to a musíme současného génia knižního napětí zmínit ještě jednou. Ano, opět se bavíme o adaptaci knihy Stephena Kinga. Ale upřímně, pokud děláte seznam nejlepších knižních příběhů převedených na filmové plátno, na Vykoupení z věznice Shawshank prostě a jednoduše zapomenout nemůžete.

Vykoupení totiž není jen jedna z nejlepších knižních adaptací nebo vězeňských filmů. Je to dokonce jeden z nejlepších filmů, které byly kdy natočeny. Na ČSFD je Darabontův (59) film hodnocený jako úplně nejlepší ze všech a první příčku si drží i na IMDb, což už něco znamená.

Na rozdíl od Osvícení, se kterým nebyl King vůbec spokojený, si autor Darabontův film zamiloval. „Když jsem ten film poprvé uviděl, došlo mi, že Frank nenatočil pouze jednu z nejlepších adaptací mých knih, ale také film, který má velký potenciál stát se naprostou klasikou. A přesně tak to dopadlo,“ chválil snímek King.

1. Pán prstenů: Návrat krále

Fantasy / Dobrodružný / Akční

USA / Nový Zéland, 2003, 201 min

Režie: Peter Jackson

Předloha: J. R. R. Tolkien

Hrají: Elijah Wood, Ian McKellen, Viggo Mortensen a další…

První místo od nás získává Pán prstenů, jelikož si sami nemůžeme vzpomenout, kolikrát jsme jednotlivé filmy ze světa elfů, hobitů a mocných prstenů viděli. Navíc si můžeme být jistí, že nejsme jediní, kdo má Jacksonovu trilogii v oblibě, jelikož jsou maratony prodloužených verzí Pána prstenů poměrně oblíbenou kratochvílí (která dohromady trvá něco málo přes 12 hodin).

Přestože jsme mohli do našeho žebříčku obsadit jakýkoliv film z Jacksonovy trilogie o fantasy příbězích ze Středozemě, rozhodli jsme se postupovat stejným způsobem jako udílení Oscarů. Nejvíce sošek (celkem 11), včetně ocenění za nejlepší film roku, totiž dostal právě Pán prstenů: Návrat krále.

A stalo se tak oprávněně. Uzavření Tolkienovy epické série není pouze skvělým příběhem, ale pod vedením Petera Jacksona (56) se stal i vizuálně fantastickým snímkem. Všechny efekty jsou ve filmu naprosto dokonalé a většinu času tak máte pocit, že bojujete po boku Aragorna, Legolase nebo Gimliho.

Válečné scény, kterých je v posledním dílu trilogie hned několik, jsou jedny z největších a nejlépe zpracovaných, které kdy byly na filmové plátno představeny. Herecké výkony a krásná krajina Nového Zélandu už jen podtrhují strhující atmosféru, kterou si Pán prstenů drží skrze všechny filmy.

 

Souhlasíte s naším žebříčkem, nebo vám v něm chybí například Přelet nad kukaččím hnízdem, James Bond nebo Harry Potter?

(tod)

Fandím
13 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Peter Jackson, Tim Robbins, Brad Pitt, Francis Ford Coppola, Sam Neill, Elijah Wood, Marlon Brando, Steven Spielberg

Filmy:
Kmotr, Vykoupení z věznice Shawshank, Klub rváčů, Pán prstenů: Návrat krále, Jurský park

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
Fantasy, slavné filmy, legendární filmy, Drama, filmy s dinosaury, fantasy filmy, dobrodružné filmy, žebříčky, filmové žebříčky, filmové adaptace, adaptace knih, filmy podle knih, gangsterské filmy, filmy o mafii, dramata podle knih, žebříčky filmů, filmové příběhy
TOPlist