Top 5 nejlepších českých filmů za rok 2017

09.01.2018

Kinobox zveřejnil žebříček nejlepších filmů roku 2017 podle recenzentů. Do žebříčku se započítaly recenze od kritiků ze serveru Moviezone.cz, Aktuálně, nebo třeba i obávané Mirky Spáčilové z iDnes.

To, co je ale bohužel poměrně smutné je fakt, že i vítězný film má průměrně v odborných recenzích pouhých 75 %. Je třeba však mít na paměti, že jsou recenzenti často mnohem přísnější než běžní divák. Nyní se už ale pojďme podívat na výsledky žebříčku.

1. místo. Pátá loď

Režie: Iveta Grófová

Hrají: Vanessa Szamuhelová, Matúš Bačišin, Katarína Kamencová, a další…

Hodnocení: 75 %

Foto: Endorfilm

Pátá loď je koprodukčním filmem Slovenska a Česka na motivy knihy Moniky Kompaníkové o dětském dobrodružství a světě dospělých nazíraným dětskýma očima. Hlavní hrdinkou je desetiletá Jarka (Vanessa Szamuhelová), jejíž matka je matkou proti své vůli. Jarka neustále hledá lásku a nachází ji, když se rozhodne postarat se o dvě nalezená batolata spolu s mladším Kristiánem (Matúš Bačišin).

Kristiána a Jarku spojí touha po lásce, kterou postrádají, i když z rozdílných příčin. U Jarky je to způsobeno chudobou a u Kristiána naopak materiálním přebytkem. Batolata ukryjí v opuštěné zahradní chatce a k péči o ně využívají peníze, které Kristián dostává od svých bohatých rodičů. Zahrada se pak stává jakýmsi ostrůvkem v moři beznaděje a oba hrdinové v něm překračují hranici mezi dětstvím a dospělostí.

„První půlka je tak opravdu depresivní sondou do dětství jedné holčičky a ta druhá díky tomu v divákovi probouzí jakýsi příjemný pocit a vlastně ho nechává zapomenout na to, že chvilková pozitivní část skončí, až se dětský pohled na svět protne opět s krutou realitou,“ hodnotí snímek server FandimeFilmu.cz

2. místo. Bába z ledu

Režie: Diviš Marek

Hrají: Zuzana Krónerová, Pavel Nový, Daniel Vízek, a další…

Hodnocení: 68 %

Foto: Falcon

Setkání s otužilcem Broňou (Pavel Nový) změní ovdovělé šedesátnici Haně (Zuzana Kronerová) její stereotypní život, který se do té chvíle točil jen kolem jejích dvou synů, které ve filmu hrají Marek Daniel (46) a Václav Neužil ml. (38), kolem snach a také kolem jejích vnoučat.

Čím více je Hana zamilovaná do Broni, tím více se tradiční víkendové obědy s rodinou stávají nesnesitelnějšími a na povrch vyplouvají různá tajemství, která všichni její členové skrývají. Příběh popisující nelehké mezigenerační vztahy dává divákům naději, že lze život vzít do vlastních rukou v kterémkoliv věku.

„Bába z ledu reprezentuje film, který má co sdělit a dělá to přitažlivě. Žánrově se blíží typicky české škole tragikomedie, nabízí však daleko více smíchu a mnohem méně teskné rezignace, než by člověk čekal od tvůrce Čtyř sluncí, Venkovského učitele nebo Štěstí.

A hlavně obnovuje důvěru v český film, i kdyby to mělo být třeba jenom pro hrstku diváků, kteří jsou ochotni to ještě jednou zkusit,“ říká o filmu Mirka Spáčilová pro server iDnes.cz

3. místo. Špína

Režie: Tereza Nvotová

Hrají: Dominika Morávková-Zeleníková, Anna Rakovská, Anna Šišková, a další

Hodnocení: 65 %

 

Foto: BFilm

Dalším filmem, který vznikl ve spolupráci Česka a Slovenska je Špína. Drama se věnuje sedmnáctileté Leně (Dominika Morávková-Zeleníková), která je obyčejnou dívkou z obyčejné rodiny. Trápí ji první zamilování, zažívá tajná noční dobrodružství a magická rána nad Dunajem.

To se však všechno změní, když ji jednoho dne znásilní učitel matematiky. Dospívání se mění v souboj sama se sebou, okolí ji nechápe a nikdy také úplně nepochopí. Jak by také mohlo? Lena musí dospět a pochopit, že potrestán by měl být ten, kdo jí to provedl a ne ona sama.

„Morávková v roli puberťačky až neuvěřitelně zvládá beze slov přenášet na diváka všechnu svou bolest a vnitřní svár mezi hrůzou a vztekem, a přitom skrývat vlastní probíhající těhotenství. Kamera, laděná do tlumených barev, pak většinu času sleduje její tvář.

A je poctou jejímu herectví, s jakou bravurou dokáže prostoupit i scény zcela narušující pocit soukromí. Vůbec nejsilnější moment filmu pak zvládne beze slov – s očima zalitými slzami, upřenými do prázdna, v záběru, který trvá až nepříjemně dlouho,“ popisuje film Kristina Roháčková z Rozhlas.cz

4. místo. Po strništi bos

Režie: Jan Svěrák

Hrají: Ondřej Vetchý, Tereza Voříšková, Alois Grec, a další…

Hodnocení: 64 %

Foto: Bioscop / Dagmar Vyhnálková

O pouhý jeden procentní bod zaostává za Špínou Svěrákovo Po strništi bos. S Edou Součkem (Alois Grec) a jeho rodinou (Ondřej Vetchý a Tereza Voříšková) jsme se seznámili už v roce 1991, kdy vyšel Svěrákův (52) první celovečerní film s názvem Obecná škola.

Tentokrát se však děj odehrává v Protektorátu, kdy je Edova rodina donucena vystěhovat se z Prahy na venkov k tetě a dalším příbuzným, včetně přísného dědečka, kterého hraje nedávno zesnulý Jan Tříska. Vesnice, ve které chlapec dříve trávil jen prázdniny, se nyní stává jeho domovem a on si musí hledat kamarády v místní klukovské partě, jejíž svět je naprosto odlišný od toho městského. Během života na vsi objeví nejedno rodinné tajemství, ale i odvahu, o které netušil, že ji má.

„[...] osvědčené rodinné duo Zdeněk a Jan Svěrákovi pustili do dalšího odvážného počinu. Vytvořit film, který ukazuje osudy postav dva roky před kultovní Obecnou školou, a udržet alespoň stejnou úroveň, chce důvěru ve své schopnosti. Dvojice spolupracovala v neobvyklé pozici, oba se totiž podíleli na scénáři. Filmu to svědčí. Jan měl odstup a byl schopný udělat ve spolupráci s anglickým dramaturgem nezbytné zkratky a vynechávky, Zděnek přihlížel a upravoval. Jako předloha posloužila kniha vzpomínek na dětství Zdeňka Svěráka,“ hodnotí film Tereza Šedivá ze server ČervenýKoberec.cz

5. místo. Kvarteto

Režie: Miroslav Krobot

Hrají: Barbora Poláková, Jaroslav Plesl, Lukáš Melník, a další

Hodnocení: 60 %

Foto: Falcon

Kapela je něco jako vaše druhá rodina. S jejími členy prožíváte dobrodružství, ale i hádky a okamžiky štěstí. Stejně jako usedá rodina ke stolu, schází se kapela na pravidelných zkouškách a koncertech. Smyčcové kvarteto filmu se skládá ze suchara Roberta (Lukáš Melník), jeho atraktivní přítelkyně a violoncellistky Simony (Barbora Poláková), extrovertního vtipálka Tomáše (Jaroslav Plesl) a znalce historie Funése (Zdeněk Julina).

Kvarteto přibližuje různé humorné situace a nedorozumění, které mezi členy kapely nastávají na denním pořádku. Mezi hrdiny filmu také často dochází k nepříjemnostem, ale jeden neplánovaný večírek konečně přinese i jistou katarzi a pocit štěstí, po kterém všichni členové kapely tak prahnou.

„U Kvarteta není nutné hulákat smíchy, je vtipné i přemýšlivé současně. Skrývá poselství podobné Příběhům obyčejného šílenství – člověk se snaží žít s ostatními, ale je současně tak trochu blázen, a ‚když na to přijde, je nejradši sám‘. Co s tím? Nevzdávat komunikaci a třeba zase nacvičit nějaký ten koncert,“ říká k filmu Stanislav Dvořák z portálu Novinky.cz

Fandím
0 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Zuzana Kronerová, Tereza Nvotová, Jan Svěrák, Barbora Poláková, Iveta Grófová

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
české filmy, kinobox, český film, česko-slovenské filmy, špína, hodnocení filmů, nejlepší české filmy, nejlepší české filmy 2017, Kvarteto hodnocení, Po strništi bos, Kvarteto, Bába z ledu, Tereza Nvotová filmy, Barbora Poláková filmy, Pátá loď, Pátá loď hodnocení, Moviezone, recenze českých filmů, hodnocení českých filmů
TOPlist