TOP 5 nejdražších filmů historie

13.01.2021

Odhadování skutečných rozpočtů hollywoodských filmů je opravdu složitým procesem. Filmová studia se většinou snaží tajit, kolik přesně tvorba jejich snímků stála, a tak jsou všechny vytvářené žebříčky pouhými odhady. Zajímá vás, které filmy se objevují na předních příčkách většiny srovnání? Pak pro vás máme dobrou zprávu.

Přesně takový článek jsme si pro vás dnes připravili. Dočtete se v něm nejen, kolik tvorba nejdražších snímků filmová studia stála, ale i kolik se jim podařilo utržit zpátky. Myslíte si, že víte, který snímek byl po započtení inflace a přepočtu na koruny nejdražší? Výsledek vás možná překvapí.

5. Avengers: Infinity War – 6,9 miliard Kč

Připravte se na to, že dnešní článek bude poněkud monotematický. Největší rozpočty totiž dostávají především osvědčené filmové série, u kterých se očekávají velké zisky. Právě proto se na předních pěti příčkách dnešního žebříčku vyskytují filmy, které spadají pouze do dvou z nich.

První bombastickou sérií s obrovskými rozpočty jsou superhrdinští Avengers, kteří se na filmových plátnech společně poprvé objevili v roce 2012. Původní snímek je však v celkovém srovnání až na 34. pozici. Pátou příčku obsadil předposlední snímek série s názvem Avengers: Infinity War, který šel do kin v roce 2018. Infinity War se dá považovat za první část dvoudílného příběhu dovyprávěného v následující Endgame.

A na kolik snímek filmaře přišel? Natáčení stálo podle odhadů přibližně 322 milionů dolarů, což je v přepočtu zhruba 6,9 miliard korun. Pokud si myslíte, že takovou „pálku“ nemohl film nikdy vydělat zpátky, jste na omylu. Avengers: Infinity War se totiž zaplatil více než šestinásobně.

4. Avengers: Endgame – 7,6 miliard Kč

Na tragický příběh předchozího dílu superhrdinské série o rok později navázal Avengers: Endgame, který je zároveň i na čtvrté pozici ve srovnání filmů s největšími rozpočty. Právě tenhle snímek se stal tím nejvýdělečnějším filmovým projektem historie, když v roce 2019 z první příčky sesadil Cameronova (66) Avatara.

Endgame se podařilo vydělat neuvěřitelných 59,9 miliard korun, což je velmi dobrý výsledek, když vezmete v potaz, že jeho natáčení stálo „pouhých“ 7,6 miliard. S obrovskou návštěvností prozatím posledních Avengers se ale počítalo od začátku, jelikož tento snímek uzavírá příběhovou linku hned několika oblíbených postav, jejich filmové dráhy odstartovaly o více než deset let dříve.

Už jen na honoráře herců musel padnout pořádný balík peněz, protože se v Endgame alespoň na chvíli objevují snad všechny postavy, které Marvel ve spolupráci s Disney od roku 2008 představili. Robert Downey Jr. (55), Chris Evans (39) nebo Scarlett Johansson (36) si za své herecké výkony navíc určitě neberou nějaké almužny. Snímek je navíc plný fantastických efektů a bojových scén, takže je sedmi a půl miliardový rozpočet nakonec poměrně výhodný obchod.

3. Piráti z Karibiku: Na konci světa – 7,9 miliard Kč

Třetí místo dnešního seznamu už konečně obsadil snímek, který se netočí kolem komiksových superhrdinů studia Marvel. I nadále však jde o filmy, za kterými stojí gigant Disney. Tahle série vznikla na základě jedné z atrakcí zábavního parku Disneyland a v centru jejího dění se nachází sympatický opilec, který si potrpí na svém titulu.

Poznali jste z tohoto záměrně matoucího popisu, o jakou sérii jde? Samozřejmě máme na mysli Piráty z Karibiku a Jacka Sparrowa v podání Johnnyho Deppa (57). Pardon. Kapitána Jacka Sparrowa. Třetím nejdražším filmem historie je zároveň i v pořadí třetí natočený film série s názvem s podtitulem Na konci světa.

Ten studio Disney přišel na pořádných 7,9 miliard korun, ze kterých se mu podařilo zpátky utržit 20,6 miliard. To sice už není takové terno jako v případě předchozích Avengers, ale ani takové tržby Disney rozhodně nezruinovaly.

2. Avengers: Age of Ultron – 8,4 miliard Kč

Následujícím snímkem se vrátíme zpátky k marvelovským superhrdinům, jelikož druhým nejdražším snímkem se stal film Avengers: Age of Ultron. Tento snímek je obecně považován za nejslabší z celé série, což se projevilo i na jeho tržbách. Jde o nejméně výdělečné Avengers a prodeje lístků po celém světě mu tak vynesly „jen“ 29,9 miliard.

Není pochyb, že si od filmu jeho tvůrci slibovali víc, což se podepsalo i na jeho rozpočtu. Age of Ultron se stal nejdražším filmem Marvelu, který jej přišel na 8,4 miliard. Příběh o robotovi, který se rozhodl rozvrátit superhrdinský tým, však zřejmě netáhl tolik, co jedna z nejobávanějších postav vesmíru, která se rozhodla vyhladit polovinu veškerého života ve vesmíru.

Zdánlivý neúspěch však Disney naštěstí neodradil od natáčení dalších filmů série. Snímek přeci jen vydělal 21,5 miliardy korun, a to navíc nemluvíme o licencích na vysílání, prodejích hraček a dalších smlouvách, na kterých mohlo studio Myšáka Mickeyho vydělat klidně ještě jednou tolik.

1. Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna – 9,2 miliard korun

A který film se tedy stal tím nejnákladnějším snímkem historie s největším rozpočtem po započtení inflace a přepočtu na koruny? Pokud jste dnešní článek četli pozorně, pak vám je už teď jasné, že musí jít o další Piráty z Karibiku. Dokážete uhodnout o který díl šlo?

Nejdražším filmem historie se stal čtvrtý díl série, který šel do kin v roce 2007. Z původní trojice hlavních hrdinů (Jack, Elizabeth a Will) zůstal v Pirátech z Karibiku: Na vlnách podivna už jen Johnny Depp. Přesto se snímku ve srovnání s ostatními filmy série poměrně dařilo, a jde tak o druhé nejvýdělečnější Piráty hned po Truhle mrtvého muže.

Zhruba 22,4 miliard korun, které si snímek v kinech vydělal však ani zdaleka nestačí na finanční úspěchy superhrdinských filmů, u kterých se obrovské investice vyplácí mnohem více.

(tod)

Fandím
24 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Scarlett Johansson, Johnny Depp, James Cameron, Robert Downey Jr.

Filmy:
Piráti z Karibiku: Na konci světa, Avengers, Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
Hollywood, Johnny Depp filmy, komiksové filmy, marvel, Avengers, nejdražší filmy, zajímavosti z filmu, zajímavosti z Hollywoodu, Avengers: Age of Ultron, Piráti z Karibiku zajímavosti, rozpočty hollywoodských filmů, Avengers: Infinity War zajímavosti, Avengers: Age of Ultron zajímavosti
TOPlist