TOP 5 nejděsivějších filmových potvor

08.01.2020

Strach z pavouků a hmyzu je poměrně častým jevem i u těch největších tvrďáků. Zdá se, že čím má jakákoliv potvůrka více nohou, tím odpornější se stává. A kdo jiný umí lépe zacházet se strachem než filmaři, které zděšení jejich diváků (v některých případech snad i doslovně) živí? Tvůrci hororů a sci-fi často dokáží vytvořit tak odporná stvoření, nad kterými zůstává rozum stát.

Vítejte na Showbiz.cz, kde vám dnes představíme pětici těch nejodpornějších a nejstrašlivějších pavouků, hmyzáků a jiných mnohonohých potvor z filmů.

5. Odula – Pán prstenů

Co se vám vybaví, když se řekne nejděsivější scéna z celé trilogie Pána prstenů? Bude to některá z obrovských bitev? Přeměna Smeágola v Gluma? Nebo zběsilý úprk v dolech Morie? Ani jedno. Ta nejděsivější scéna přijde ve chvíli, když Glum zradí Froda a zavede ho do temného průsmyku Cirith Ungol.

Celá tato oblast je poměrně děsivá, ale to je nic proti tomu, kdo se v jejích útrobách skrývá. Žije zde totiž nejnebezpečnější stvůra Třetího věku, která na sebe bere podobu obřího pavouka. Tímto pavoukem je minimálně 4 000 let stará Odula, která průsmyk střeží pro samotného Saurona. Ten jí za její služby čas od času pošle některého ze svých nepřátel jako takovou menší svačinku.

Odula své oběti nejdříve otráví kousnutím, které je na nějakou dobu uvede do bezvědomí podobného smrti. Poté je obalí v pavučině a po chvíli zaživa sní. Podobný osud málem potkal i Froda, kterého však před jistou smrtí zachránil jeho věrný přítel Sam.

4. Brouci – Hvězdná pěchota

Hvězdná pěchota je velmi zvláštním filmem, který svou knižní předlohu bere jen jako sadu nezávazných doporučení a rad. Režisér Paul Verhoeven (81) dle svých slov původní knihu Roberta Henleina vůbec nečetl, a když se o to před natáčením snažil, musel toho nechat, protože ho to zkrátka nebavilo. Přesto se mu však podařilo natočit úspěšný snímek, který ale s původní knihou nemá téměř nic společného.

Jednou z mála spojitostí jsou obrovští mimozemští brouci, proti kterým pozemšťané v knize i ve filmu bojují. Většina brouků se spokojí se dvěma základními věcmi – potravou a rozmnožováním. Brouci z Hvězdné pěchoty jsou však mnohem ambicióznější, a rozhodli se tak vyhladit celé lidstvo.

K tomuto účelu jsou navíc poměrně dobře vybaveni, jelikož mají někteří z nich kromě ostrých zubů a klepet k dispozici i plazmu, kterou dokáží střílet na vzdálenosti několika desítek metrů. Mezi brouky jsou i něco jako generálové, kteří koordinují mimozemské útoky a dokáží plánovat bitvy, aby jejich armáda napáchala co největší škody.

3. Akromantule – Harry Potter

Pokud vám někdy někdo bude tvrdit, že jsou filmy ze série o Harry Potterovi pouze pohádkami pro děti, buďte tak laskaví a připomeňte jim přerostlé akromantule. Obecně se má za to, že filmy o tomto čarodějnickém učni dospívaly společně se svým publikem, ale tihle odporní pavouci se objevili už v druhém díle s podtitulem Tajemná komnata.

Jeden by si myslel, že děsiví černokněžníci, draci a vražedná kouzla budou k postrašení diváků stačit, ale J. K. Rowling (54) se do svých knížek o chlapci, který zůstal na živu, rozhodla využít i strašidelné pavouky. Jeden by se dal ještě přežít, ale když Harry s Ronem zavítají do Zapovězeného lesa, musí čelit celé jejich početné kolonii.

Jako žáci druhého ročníku se s nimi sami vypořádat nedokážou, a upřímně i ti nejzkušenější kouzelníci by měli s takovým počtem osminohých nestvůr problémy. Mladým hrdinům naštěstí přijede na pomoc očarovaný Ford Anglia Ronova otce, který je před jistou smrtí zachrání. Jinak by pravděpodobně dopadli ještě hůře než chrabrý hobit z prvního bodu dnešního článku.

2. Seth Brundle - Moucha

Moucha je sci-fi hororem z roku 1986, který do jisté míry vychází z povídky Franze Kafky s názvem Proměna. Zatímco se v této knize hlavní hrdina jednoho prostě dne probouzí v kůži odporného hmyzu, Seth Brundle, kterého si ve filmu střihnul Jeff Goldblum (67) se v obrovskou mouchu mění postupně. A není to hezká proměna.

pohledného ambiciózního vědce se po jeho experimentech s teleportováním pomalu ale jistě stává slizká nestvůra, která má čím dál tím víc společného s hmyzem a čím dál tím méně s člověkem. Během jednoho z jeho pokusů se do jeho „telepodu“ společně s ním totiž dostane i moucha, jejíž DNA se smísí s vědcovým.

Zpočátku to vypadá, že Seth jen získal nové schopnosti jako je lezení po stěnách a obrovská síla, ale v momentě, kdy mu začnou odpadávat kousky těla, jde veškerá legrace stranou.

1. Obří mravenci – Them!

Na konec dnešního článku jsme si nechali snímek, bez kterého by pravděpodobně žádné filmy o přerostlých potvorách nikdy nevznikly. Tento snímek je jeden z vůbec prvních filmů popisujících útoky přerostlých členovců. Jde totiž o legendární Them! z roku 1954.

Tohle katastrofické sci-fi vypráví příběh o obřích mravencích, kterým daly vzniknout nukleární testy na americkém severozápadě. Mravenci se proto rozhodli absolutně vymýtit celou americkou populaci a pokud se jejich řádění neučiní přítrž, do roka se jim podaří zahubit celé lidstvo. Jde o průlomový film, který měl na svou dobu skutečně revoluční speciální efekty, které jsou navzdory svému stáří obdivuhodné i dnes. Ačkoliv se obří mravenci objeví na plátně jen na několik minut, jejich vysoké skřeky a přerostlá chlupatá těla budí hrůzu i v současnosti.

(tod)

Fandím
1 fanoušek
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Paul Verhoeven, Jeff Goldblum, J. K. Rowling

Filmy:
Harry Potter a Tajemná komnata, Moucha, Pán prstenů: Návrat krále, Hvězdná pěchota, Them!

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
osmdesátá léta, horory, 80tá léta, horor Moucha, skvělé horory, Odula, Brouci, Akromantule, Seth Brundle, film Moucha, Obří mravenci, Them, film Them, obludy, obludy ve filmech, Jeff Goldblum filmy, Jeff Goldblum horor, Jeff Goldblum tvorba, 80tá léta horory, 80tá filmy
TOPlist