TOP 5 nejchytřejších filmových monster

17.10.2022

Víte, co je horší než normální děsivé monstrum? Děsivé monstrum, které vás dokáže přechytračit. Přesně totiž ví, co v jakýkoliv moment uděláte, kde jsou vaše slabiny a kde hledat vaše skrýše. Se svými oběťmi si tahle monstra pohrávají a ještě před tím, než jim zničí fyzické zdraví, jim rozloží psychiku. Tváří v tvář chytré příšeře totiž ztratí odvahu i ti nejudatnější hrdinové.

V dnešním článku se proto zaměříme na pětici těch nejchytřejších monster, která své nepřátele dokáží pokořit nejen běžném souboji, ale i v poměřování inteligence.

Drak Šmak

Dnešní článek začneme u jedné z nejslavnějších příšer jakéhokoliv fantasy. Draky totiž najdete téměř v každém fantasy příběhu o udatných rytířích a fantastických dobrodružstvích. Výjimkou není ani Hobití trilogie Petera Jacksona (60), která vypráví o napínavé cestě skupinky trpaslíků a jednoho hobita do nitra Osamělé hory.

Tenhle název sice platí geograficky, ale co se týče obyvatelstva, má hora k osamělosti poměrně daleko. Sice v ní už nežijí tisíce zlatem posedlých trpaslíků, ale jeden obří tvor, který si poklady trpaslíků přivlastnil. Tímhle tvorem je Drak Šmak, kterého si v dobrodružné fantasy trilogii zahrál Benedict Cumberbatch (46).

Šmak nebudí hrůzu jen svou obrovskou postavou a ohnivým dechem, ale i úctyhodnou inteligencí. Jen na základě několika krátkých otázek dokáže prohlédnout Bilbovy lži a zjistit, o co mu jde, kdo jsou jeho společníci a jestli mu pomohli lidé z Jezerního města.

Pennywise

Cirkusoví klauni jsou podivná stvoření. Ačkoliv mají dětem přinášet radost a smích, velmi často vzbuzují naprosto opačné reakce. Tohohle faktu se chytila i spousta filmařů a spisovatelů, kteří děsivost nešiků s červenými nosy posouvají na jinou úroveň. Příkladem za všechny je To Stephena Kinga (75).

Hlavním nepřítelem partičky kamarádů z ospalého městečka Derry v americkém Maine se stává příšera, která se skrývá v místní kanalizaci. Jednoho dne začnou beze stopy mizet děti a všechny stopy vedou právě pod zem. Tam se skrývá děsivý klaun Pennywise, který místní terorizuje už celá staletí.

Za ty roky si dokázal zdokonalit svou vábící techniku a do své říše tak dokáže nalákat každé malé dítě. Pennywise dokáže vycítit to, čeho se jeho oběti nejvíc bojí a jejich strachu pak naplno využívá. Dokáže se navíc poučit ze svých chyb a při druhém střetu s dětskými hrdiny je ještě mnohem efektivnější ve svém strašení.

Xenomorph

„Ve vesmíru vás nikdo neuslyší křičet.“ To je věta, která je neodmyslitelně spojená s původním Vetřelcem z roku 1979. Tenhle film naprosto změnil pohled na sci-fi horory, protože diváci do té doby nic děsivějšího neviděli. Ridley Scott (84) přišel s jednoduchým příběhem o posádce vesmírné lodi, které zkříží cesty krvelačný mimozemšťan.

Takzvaný Xenomorph je neúprosným zabijákem, který si dokáže najít ten nejvhodnější moment, kdy zaútočit na svou oběť. Dokáže se hodiny skrývat ve stínech a ventilaci, jen aby v nestřeženém momentě provedl jeden rychlý výpad. Díky jejich vyvinuté inteligenci dokáží tihle vetřelci lovit ve smečkách, přerušit elektrické obvody, a dokonce i používat svou korozivní krev pro rychlý únik z nebezpečných situací.

Predátor

Když už jsme v předchozím bodě zmínili Vetřelce, byl by hřích nejmenovat jejich úhlavní nepřátele. Koneckonců, když někdo dokáže natolik „zavařit“ Arnoldovi, musí jít o skutečně nebezpečného nepřítele. Predátoři jsou zbytkem vesmíru považováni za ty vůbec nejschopnější lovce, kteří si dokáží poradit s každou „lovnou zvěří“, kterou právě pronásledují.

Mají k tomu nejen nespočet smrtících zbraní, ale i dovednosti, které dokázali za roky evolucí dovést k dokonalosti. Své budoucí oběti nejprve poměrně dlouho pozorují, aby objevili všechny její slabiny a silné stránky a až na základě těchto informací svou oběť uloví. Některé z jeho obětí o přítomnosti Predátora třeba vůbec netuší, dokud jejich hlava není oddělená od těla.

Věc

Na konec dnešního seznamu jsme si nechali ještě jednoho mimozemšťana, který je neuvěřitelně nebezpečný především díky tomu, že dokáže dokonale využívat strachu svých obětí. K tomu mu pomáhá jeho schopnost vzít na sebe podobu kohokoliv a čehokoliv, takže si nemůžete být nikdy jistí, že jste v bezpečí.

Neustálý strach oběti Věci vystresuje natolik, že nejsou schopné normálně myslet a když je terorizuje několik dní v kuse, únava a strach přemůžou logiku a běžné uvažování. Věc navíc absorbuje dovednosti a znalosti svých obětí, a tak se stává chytřejší a chytřejší s každým dalším zabitím. Nakonec se dokáže dokonale vydávat i za členy polární výpravy a ani divák pak netuší, jestli v závěrečné scéně sleduje Childse a MacReadyho nebo jednoho z nich nahradila smrtící Věc.

(tod)

Fandím
5 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Benedict Cumberbatch, Peter Jackson, Ridley Scott, Stephen King

Filmy:
Vetřelec, Predátor II, Hobit: Neočekávaná cesta

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
hobit film, horory, příšera, filmová monstra, monstra, série Predátor, filmy o mimozemšťanech, filmové příšery, vetřelec
TOPlist