TOP 5 nedoceněných sci-fi posledního desetiletí

12.09.2019

Science fiction je žánrem, který zažil největší rozmach v šedesátých a sedmdesátých letech minulého století, a to především díky Star Treku a Hvězdným válkám. To však samozřejmě neznamená, že od té doby nevznikají žádné kvalitní snímky o mimozemšťanech, cestování časem, a futuristických strojích. Právě naopak.

Existuje celá řada skvělých sci-fi, která diváky oslňují nejen svým senzačním provedením, ale i neotřelými nápady a příběhy. V obrovské konkurenci neustále vznikajících filmů se však občas stane, že se nějaký filmový klenot čas od času vytratí, aniž by si ho široká veřejnost všimla. A to je obrovská škoda.

Abychom tuto křivdu napravili, připravili jsme si pro vás seznam pěti nejlepších nedoceněných sci-fi posledního desetiletí, která by rozhodně neměla uniknout vaší pozornosti. Pokud si vzpomenete na další sci-fi, které se ani zdaleka nedočkalo takové slávy, kterou by zasloužilo, neváhejte se o něj podělit v komentářích!

5. Ledová archa

Snímek korejského režiséra Pon Džun-ho (49) s názvem Ledová archa se odehrává v nedaleké budoucnosti, kdy planetu Zemi pokryla hustá vrstva ledu. Před sedmnácti lety totiž začala nová doba ledová a povrch planety se stal naprosto neobyvatelným.

Jediné místo, kde lidé přežívají, je uvnitř nikdy nestavícího vlaku, který od počátku mrazivé přírodní katastrofy křižuje světové železnice. Obrovský kolos se skládá z mnoha vagónů, které jsou rozděleny podle různých společenských kast. Na samém konci vlaku začíná docházet trpělivost utlačované spodině, která se rozhodne dostat až do předních vozů nezastavitelného „sněhoborce“. V cestě jim však stojí malá armáda, která má za úkol udržovat status quo.

Film je adaptací francouzského komiksu a z velké části byl natočen v barrandovských studiích. Hlavní role se v něm ujal Chris Evans (38), kterého v současnosti můžete znát především díky jeho roli Kapitána Ameriky v superhrdinských filmech od Marvelu.

4. Prometheus

Následující snímek by rozhodně neměl uniknout fanouškům legendárního Vetřelce z roku 1979. Přesto se tak stalo a Prometheus kvůli chabému marketingu a nedostatečné propagaci spoustě potenciálních zájemců jednoduše proklouzl mezi prsty. Mnozí dodnes netuší, že je Prometheus součástí příběhů o nebezpečných zabijáckých mimozemšťanech, což dlouho tajil i sám režisér Ridley Scott (81).

Ze začátku to totiž vypadá, že je jeho snímek z roku 2012 naprosto odlišným sci-fi filmem, jehož příběh nemá s Vetřelcem pranic společného. Neohrožená posádka vesmírné lodi Prometheus se vydává hledat informace o původu lidské civilizace. Několik archeologických nálezů totiž ukazuje na vzdálenou planetu, kam se proto vědci vydávají hledat odpovědi. Ty skutečně naleznou, ale klid v duši jim to rozhodně nepřinese.

Prometheus slouží jako režisérovo varování před lidskou pýchou a arogancí. Ačkoliv byl příběh kritikou považován za příliš jednoduchý a nehodný Vetřelčího odkazu, herecké výkony a speciální efekty film rozhodně vyzdvihují.

3. District 9

District 9 je kultovním filmem, který se pro úzkou skupinku filmových nadšenců stal okamžitou klasikou žánru science fiction. Bohužel byla tato skupinka mnohem užší, než by si snímek z roku 2009 ve skutečnosti zasloužil. Nejde totiž o typické sci-fi, které má jasně vytyčené hrdiny a padouchy, ale o drsný příběh využívající celou řadu metafor a odkazů k současnému stavu společnosti.

Příběh se odehrává v blízké budoucnosti, několik let poté, co na Zemi přistála mimozemská civilizace. Namísto ozbrojených útočníků šlo však o uprchlíky, kteří si naši planetu vybrali jako útočiště. Po společné dohodě nejmocnějších zemí světa byla mimozemšťanům vytyčena kolonie v jihoafrickém Johannesburgu, ale tím veškeré řešení problému ustalo.

Životní podmínky jsou v tomto táboře skutečně tristní a stále častěji se v něm začínají odehrávat různé nepokoje. Když je jeden z lidských agentů udržujících v kolonii pořádek, zasažen neznámou látkou, začne se pomalu proměňovat v jednoho z mimozemšťanů, na které doposud dohlížel. Zároveň se stává nejhledanějším člověkem na Zemi a doslova se vžívá do kůže bezbranných uprchlíků.

2. Ex Machina

Následující snímek je miniaturním projektem režiséra Alexe Garlanda (49), který šel do kin v roce 2014. Pokud jste jej v kinech nezaregistrovali, chyba není na vaší straně. Ex Machina se tam totiž držela jen několik krátkých týdnů, během kterých ji stihla vidět jen hrstka diváků.

Snímek vypráví příběh geniálního vynálezce, který si k sobě do letního sídla pozve jednoho z mnoha svých zaměstnanců. Tomu představí svůj nejnovější vynález, kterým je umělá inteligence jménem Ava, jež je natolik přesvědčivá, že je jen s velkými obtížemi odlišitelná od skutečného člověka.

Přestože film široké veřejnosti uniknul, naštěstí si jej všimla alespoň kritika. Díky tomu snímek obdržel Oscara za nejlepší vizuální efekty a sám Garland byl nominován na cenu za nejlepší původní scénář roku.

1. Annihilation

Poslední snímek dnešního seznamu je zároveň tím nejmladším. Do kin se totiž podíval teprve v roce 2018. Jde o film s názvem Annihilation, ve kterém si hlavní roli zahrála oscarová Natalie Portman (38). I za tímto filmem stál režisér a scénárista Alex Garland a i Annihilation bylo velmi ceněné za své neotřelé speciální efekty.

Příběh filmu se točí kolem záhadného ekosystému, který se z ničeho nic najednou objevil na Zemi. Každý, kdo se jej však vydává prozkoumat v jeho útrobách nenávratně zmizí. Jediný, kdo se z něj kdy vrátil, byl manžel bioložky Leny, ale ani on se však nevrátil v pořádku. Lena se proto vydává po jeho stopách, aby zjistila, co stálo za jeho proměnou.

Tento ambiciózní projekt byl však bohužel jedním z největších kasovních propadáků loňského roku, ačkoliv si jej většina jeho diváků naprosto zamilovala. Nedostatečné prodeje vstupenek však nedokázaly vyvážit vysoký rozpočet a Annihilation tak skončilo v mínusu se ztrátou přes sedm milionů dolarů.

(tod)

Fandím
16 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Chris Evans, Natalie Portman, Alex Garland

Filmy:
District 9, Prometheus

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
Natalie Portman filmy, sci-fi, sci-fi filmy, žebříčky, Chris Evans filmy, žebříčky sci-fi filmů, dobré sci-fi filmy, žebřičky flmů, nedoceněné filmy, vesmírná monstra, umělá inteligence, Natalie Portman sci-fi, Prometheus zajímavosti, o filmu Prometheus
TOPlist