TOP 5 napínavých dokumentů

25.04.2020

Internetem v současnosti hýbe dokumentární série streamovací služby Netflix s názvem Pán Tygrů. Sedmidílná minisérie je skutečně originálním počinem, nad kterým zůstává hlava stát. Naštěstí však není jediný svého druhu. Takto neotřelých dokumentů je celá řada a ty nejzajímavější z nich vám představíme v dnešním článku.

Dnes jsme si pro vás totiž nachystali pětici napínavých dokumentů, kterým nebudete chtít věřit. Události, které tyto filmy a minisérie vypráví, jsou totiž absurdní a neuvěřitelné. Přesto k nim došlo přesně tak, jak jednotlivé dokumenty vypráví.

5. Pán tygrů

První dokumentární série dnešního článku nás k jeho sepsání inspirovala. Osmidílný Pán Tygrů se na Netflixu objevil teprve 20. března letošního roku a už teď sbírá chválu ze všech stran. Dokument o výstředním majiteli zoo a jeho zločineckých aktivitách má na ČSFD 83 % a už teď se připravuje hraný film o příbězích Joe Exotica (57).

Joe je homosexuálním polygamním majitelem zoo specializující se na tygry, lvy a další velké kočky, který si kromě téhle kariéry vyzkoušel i tu hudební či politickou. Kromě toho všeho je navíc ještě zločincem, který nejen ilegálně prodával zvířata, která čas od času střílel, ale k jeho odsouzení nakonec dopomohlo především plánování úkladné vraždy.

O to absurdněji působí Joeova politická kampaň, v rámci které se chtěl stát nejen guvernérem Oklahomy, ale i americkým prezidentem. Jeho život je opředený různými neuvěřitelnými situacemi včetně nešťastné náhody, která měla za následek smrt jednoho z jeho manželů, požáru v jeho natáčecím studiu či onoho pokusu o úkladnou vraždu.

4. Wild Wild Country

V roce 2018 zahýbala světem dokumentárních filmů jiná minisérie Netflixu nesoucí název Wild Wild Country. Ta se točila kolem dalšího charizmatického podivína Bhagwana Shree Rajneeshe, známějšího pod přezdívkou Osho, který se usídlil v americkém městečku Antelope v Oregonu, kde založil nebezpečnou sektu.

Okamžitě po svém příjezdu mu začaly konflikty s policií a místními obyvateli, kteří k Ranjeeshově prazvláštní skupině přistupovali velmi obezřetně. Jeho následovníci tak začali obyvatele městečka terorizovat. Skupinově potírali potraviny jedy, bakteriemi (včetně salmonely) a dokonce plánovali zavraždit několik vysoce postavených představitelů tamní radnice.

Šestidílná série se tak k událostem vrací po více než třiceti letech a nebezpečný konflikt popisuje hned z několika různých úhlů pohledu. Ve Wild Wild Country se tak objeví nejen agenti FBI a obyvatelé Antelope, ale i samotní členové obávaného kultu.

3. McMilióny

Ačkoliv je Netflix ve vytváření dramatických dokumentů absolutní jedničkou, rozhodně na dokumentárním poli není sám. Například pod hlavičkou HBO vznikla šestidílná série s názvem McMilióny, která se věnuje příběhu amerického policisty, který zmanipuloval soutěž pořádanou McDonald’s, vybudoval si obrovskou síť kompliců napříč celými Spojenými státy a kterému se podařilo ukrást miliony dolarů.

Tvůrci dokumentární minisérie ve svém projektu využívají bezprostřední svědectví i archivní záběry vyšetřovatelů, právníků, podvedených, ale i těch, kteří se na jednom z největších podvodů americké historie podíleli. V rámci soutěže se daly vyhrát různé ceny včetně aut, lodí či vysokých peněžních obnosů. Dlouhou dobu však žádné větší výhry nepadly, což se změnilo v roce 1989, kdy se do zákulisních machinací vložil Jerry Jacobson.

Celá kauza „praskla“ v roce 2001, a společně s Jacobsonem bylo pravomocně obviněno a odsouzeno téměř padesát jeho spolupracovníků.

2. Evil Genius

Čtyřdílná minisérie s názvem Evil Genius: The True Story of america’s Most Diabolical Bank Heist vypráví příběh jedné z nejšílenějších bankovních loupeží z roku 2003. Tehdy se v jedné z bankovních poboček ve městě Erie v Pensylvánii objevil muž se zvláštním kovovým límcem kolem krku. Když přistoupil k okénku, oznámil pracovníkům, že má na krku trhavinu, kterou odpálí, pokud mu nevydají peníze.

Na místě bankovní loupeže se zanedlouho objevila policie, která zloději znemožnila z banky uprchnout. Zařízení, které měl Brian Wells kolem krku nakonec skutečně explodovalo a muže na místě zabilo. Po prvotním ohledáním jeho mrtvoly u něj policisté objevili dokument s řadou instrukcí, ze kterých zcela jistě vyplývalo, že nešlo jen o pouhou loupež, ale něco mnohem složitějšího.

1. FYRE: Největší večírek, co nikdy nebyl

Dnešní článek zakončíme dokumentem, který vypráví příběh luxusního hudebního festivalu, který nikdy neproběhl. Festival FYRE měl proběhnout na soukromém ostrově, který patřil drogovému magnátovi Pablo Escobarovi, měla se na něm objevit řada slavných hudebníků a jeho návštěvníci si měli užít luxusní zábavu za tisíce dolarů.

Jen do propagace festivalu na sociálních sítích jeho pořadatelé investovali obrovský balík peněz, které však sami neměli. Právě proto se příspěvky s festivalem objevily v příspěvcích na sociálních sítích takových celebrit, jako je Emily Ratajkowski (28), Kendall Jenner (24) nebo Belly Hadid (23). Že to s festivalem FYRE nejspíš nebude tak, jak jeho pořadatelé tvrdí, nejprve zjistily kapely, které se proto na poslední chvíli rozhodly na Bahamy nedorazit. To samé se však včas nedozvěděli mnozí návštěvníci, které jen vstupenky stály až tisíce dolarů.

Po svém příjezdu na onen ostrov však zjistili, že absence hudebníků je jejich nejmenším problémem. Pořadatelé nebyli absolutně připraveni. Namísto luxusních vil čekaly návštěvníky deštěm promočené stany, festivalový areál byl rozbláceným pláckem, ale na ostrově nebyl ani dostatek jídla a kvůli malé letecké obslužnosti ostrova jej ani nebyli schopni ihned opustit. Nejlepší večírek se tak rázem změnil v noční můru.

(tod)

Fandím
1 fanoušek
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Kendall Jenner, Emily Ratajkowski, Bella Hadid

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
TOPlist