TOP 5 manipulativních psychopatů z hororů

21.06.2020

Hororoví záporáci mohou nabývat mnoha podob. Mohou to být fantastická monstra, vetřelci z vesmíru nebo duchové pohánění mstou. Často jsou však mnohem děsivější „obyčejní“ vrazi z masa a kostí, kteří však vynikají svým obrovským intelektem. Tito geniální psychopaté totiž dokážou manipulovat takřka s kýmkoliv, a jejich oběti si tak nebezpečí, které jim hrozí, často uvědomí až příliš pozdě.

V dnešním článku vám představíme pět přesně takových vrahů, kteří své oběti dostávají spletitými intrikami a manipulacemi. Ačkoliv na to na první pohled nevypadají, jsou to opravdoví šílenci, kterým nic nedělá větší radost, než utrpení a krev jejich cílů.

Adrian Griffin – Neviditelný

První psychopat dnešního seznamu pochází z nejmladšího filmu, který se vám dnes chystáme představit. Je jím totiž snímek Neviditelný, který se v kinech objevil teprve letos. Hlavní hrdinkou je Cecilia, která až příliš pozdě přijde na to, že je její přítel manipulativní šílenec, který ji uvěznil ve svém luxusním sídle.

Cecilia se proto jednoho dne rozhodne z luxusního vězení utéct, což se jí skutečně podaří. Zanedlouho se k ní dostává zpráva, že se její věznitel zabil, a že jí odkázal veškeré své jmění. Ačkoliv by jí měla tahle zpráva udělat radost, Cecilia rozhodně není v klidu. Kolem ní se totiž začínají odehrávat podivné věci a sama má pocit, že ji někdo neustále sleduje, i když kolem sebe nikoho nevidí.

Všichni si myslí, že mladé dívce přeskočilo, ale skutečnost je mnohem horší. Její „ex-přítel“ Adrian byl totiž nadaným vynálezcem, který stál za vznikem řady fantastických předmětů. Jedním z nich byl i oblek, který svého nositele dělal neviditelným. Pak už stačilo jen nafingovat svou smrt a mohl se vesele pustit do terorizování své bývalé.

Patrick Bateman – Americké psycho

Následující snímek se v kinech objevil před dvaceti lety na začátku nového tisíciletí. Hlavního „hrdinu“ si ve filmu Americké psycho zahrál Christian Bale (46), který zde ztvárnil úspěšného finančníka z Wall Street. Patrick Bateman žije vysněným životem s krásnou snoubenkou, v moderním bytě a naprosto příkladnou kariérou. Ani takhle bohatý život mu však nestačí. Volný čas si totiž krátí vraždami.

Zatímco ve dne působí jako charizmatický mladý muž, večer se z něj stává psychopatický stroj na vraždění bezbranných. Díky svému skvělému pozorovacímu smyslu a schopnosti bezchybně odhadnou situaci, se mu jeho šílenou zálibu daří skrývat i před jeho nejbližšími. Jeho skrytou touhou je být za své činy potrestán, ale to se mu nedaří ani poté, co se k hrůzným vraždám přizná.

Všichni jeho doznání berou jen jako vtip, a tak Bateman zůstává i nadále volný. Ke konci filmu to navíc začne vypadat, že se mu jeho vraždící řádění pouze zdálo, ale i tak je nadmíru děsivé, jak své sklony dokázal na veřejnosti bez mrknutí oka skrývat.

Norman Bates – Psycho

Když už jsme zmínili Patricka Batemana a Americké psycho, bylo by nemyslitelné, abychom jeden bod dnešního seznamu nevěnovali filmu, který se v kinech objevil o čtyřicet let dříve. Jde o jeden z nejlegendárnějších filmů Alfreda Hitchcocka, v jehož centru je ošuntělý motel a jeho správce Norman Bates. Teď už je asi nad slunce jasné, že je dalším snímkem dnešního seznamu kultovní Psycho.

Norman Bates vypadá na první pohled jako obyčejný (i když trochu zakřiknutý) muž, který by neublížil mouše. Působí sympaticky, chová se slušně a je nervózní, když má mluvit se ženami. Za touto milou fasádou se však skrývá šílenec s velmi silným Oidipovským komplexem, který mu umožňuje bez slitování vraždit ženy.

Po většinu trvání filmu je divák přesvědčován, že za brutálními událostmi, které se v motelu odehrávají, stojí právě mladíkova matka. Nakonec se však ukáže, že je to však pouze Batesova rozdvojená osobnost, kterou si vyšinutý mladík ve své hlavě ospravedlňuje své činy. Nikdo si nemyslel, že za vraždami stojí Norman, a nejvíc byl z tohoto zjištění překvapen on sám.

Hannibal Lecter – Mlčení jehňátek

Následující zabiják je proslulý nejen svým manipulativním přístupem, ale ještě jednou věcí. Kromě samotného procesu vraždění jej k zabíjení táhne ještě něco. Hannibal Lecter v podání Anthonyho Hopkinse (82) totiž oběti svých brutálních činů také pojídá. Během událostí Mlčení jehňátek už bývalý psychiatr sedí za své činy za mřížemi, ale ani to mu nezabrání, aby zpoza prosklené cely manipuloval nejen s mladou vyšetřovatelkou, ale i s celou FBI.

Lecter totiž FBI pomáhá s hledáním dalšího šíleného vraha, a díky jeho psychiatrické minulosti skloubené s jeho vražednými sklony je pro vyšetřování nepostradatelným zdrojem informací. Dokáže totiž naprosto přesně určit, co je takzvaný Buffalo Bill zač, co ho pohání, a z čeho má strach. Díky své genialitě si však s vyšetřováním dělá, co chce, a stáčí jej přesně tam, kam se mu zlíbí. Za fasádou inteligentního muže se totiž skrývá mnohem nebezpečnější individuum, než si kdokoliv myslí.

John Kramer – Saw

Na konec dnešního seznamu jsme si nechali padoucha, který má na svém kontě nejen mnohem víc zabití než všichni výše zmínění, ale zároveň i více filmů. Posledním geniálním a psychopatickým vrahem je totiž John Kramer, kterého si v osmidílné sérii se společným názvem Saw zahrál Tobin Bell (77).

John Kramer alias „Skládačka“ byl umírajícím mužem, který se nedokázal přenést přes to, že si ostatní neváží svých životů a naprosto je promrhávají. Proto se rozhodl podobné mrhání trestat pomocí speciálně vytvořených „her“, které měly určit, co je v těchto lidech vlastně zač. Pokud se dokážou obětovat, vyhrají a mohou změnit svůj život, ale pokud jisté oběti nepodstoupí, živí z těchto her neodejdou.

Jeho hry spočívají nejen ve fyzickém, ale i psychologickém teroru. Jeho labyrinty jsou plné smrtících pastí, při jejichž výrobě Kramer silně popustil uzdu své fantazie. Na jeho nástrahách je však ještě něco děsivějšího. Ti, kterým se podaří z pastí uniknout, se velmi často stávají jeho následovníky, kteří jeho odkaz udržují při životě i roky po Kramerově smrti.

(tod)

Fandím
1 fanoušek
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Christian Bale, Alfred Hitchcock, Tobin Bell, Anthony Hopkins

Filmy:
Mlčení jehňátek, Americké psycho, Saw: Hra o přežití

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
hororové postavy, Anthony Hopkins filmy, žebříčky hororů, žebříčky filmových postav, psychopati
TOPlist