TOP 5 komiksových filmů bez superhrdinů

08.06.2023

Superhrdinských snímků už má spousta filmových nadšenců až po krk. Zatímco na přelomu prvního desetiletí byly Marvelovky svěžím větrem, dnes už jejich popularita rapidně klesá. Není to nezbytně kvůli tomu, že by klesala kvalita těchto snímků, ale znáte to. I dobré jídlo se jednou přejí.

V dnešním článku se proto zaměříme na komiksové filmy z jiného úhlu pohledu. Posvítíme si totiž na takové filmy, ve kterých byste hrdinu s pláštěm a nadlidskými schopnostmi pohledali. Vítejte na Showbiz.cz, kde vám dnes představíme pětici nejlepších filmových adaptací komiksových sešitů, ve kterých se nevyskytují superhrdinové.

Parchanti

Prvním filmem se vrátíme do roku 2010, kdy už první Avengeři poprvé vystrkovali svá mýtická kladiva a ozbrojené létací obleky. Tehdy si režisér Sylvain White (48) řekl, že by bylo fajn ukázat divákům komiksové filmy jiného žánru. Ačkoliv kvalita jeho ostatních filmů není ani zdaleka tak vysoká, Parchanti jsou filmem, který se mu skutečně povedl.

Hlavními hrdiny snímku je elitní vojenská jednotka, která má v Bolívii zlikvidovat drogového magnáta. Těsně před tím, než jeho sídlo vyhodí do povětří, žoldáci zjistí, že budou mezi obětmi výbuchu i děti. Kvůli nesmlouvavosti jejich velení se vojáci rozhodnou dezertovat a pomstít se svému veliteli.

Ačkoliv nejde o žádný kinematografický zázrak, stali se Parchanti kultovním hitem, a to především díky různorodé partičce pomstychtivých žoldáků. Ve filmu si navíc zahrála i řada herců, kteří se později proměnili i ve skutečné superhrdiny: Zoe Saldana (44), Chris Evans (41) nebo Idris Elba (50).

Scott Pilgrim proti zbytku světa

I další snímek se do kin dostal v roce 2010, ale jeho příběh je mnohem odlehčenější. Ačkoliv, jak se to vezme. Zabývá se totiž dospíváním jednoho ušláplého teenagera, který umí proklatě dobře hrát na baskytaru. Tohohle „hrdinu“ si zahrál Michael Cera (35), film režíroval Edgar Wright (49) a název tohoto snímku zní Scott Pilgrim proti zbytku světa.

Ačkoliv Scott skutečně žádné superschopnosti nemá, musí porazit pětici expřítelů své vysněné dívky ve hře na basu. Nejde ale o obyčejné hudební souboje, jaké znáte třeba z 8. míle. Scott Pilgrim nabízí vysoce stylizované souboje, ve kterých protivníci bojují pomocí skateboardů, mečů nebo veganismu.

Jde o skvělou podívanou, která si bere to nejlepší z propojení filmů, komiksů a videoher. Celou dobu budete mít pocit, že „se díváte na komiksovou hru“ nebo „hrajete komiksový film“. Na Wrightův snímek se nejen dobře dívá, ale zároveň přináší skvělý smysl pro humor, vynikající muziku a poměrně jednoduchý, ale funkční příběh.

V jako Vendetta

I následujícím filmem skočíme žánrově na úplně jinou kolej. V jako Vendetta je totiž politickým thrillerem, který vychází z pera slavného komiksového tvůrce – Alana Moorea (69). Ten dal světu hned několik různých temných komiksů, za zmínku stojí třeba Watchmen nebo Batman: Kameňák a jistojistě mezi ně patří i V jako Vendetta.

Snímek vypráví příběh maskovaného revolucionáře, který si rozhodně nedělá hlavu s tím, komu při svém boji ublíží. V se snaží vlastnoručně zlikvidovat totalitní režim. Cesty filozofujícího maniaka se protnou s životem mladé Evey, kterou ztvárnila Natalie Portman (41). Ta postupně zjišťuje, že je její zachránce možná šílenější než ti, proti kterým vede svou soukromou válku.

Ta se nakonec ukáže být mnohem veřejnější, než si kdo připouštěl. Kromě „V“ totiž nakonec proti režimu stane celý Londýn, který se zahalí do nezaměnitelné masky Guye Fawkese. Ta se právě díky tomuto filmu stala symbolem řady anarchistických hnutí, jako jsou například hackeři Anonymous.

Muži v černém

Kdo nás ochrání před mimozemskými hrozbami ve světě, kde superhrdinové neexistují? Barry Sonnenfeld (70) měl při filmovém adaptování komiksových příběhů v roce 1997 poměrně jasno. Ochrání nás tajná vládní organizace, která s řadou mimozemských civilizací dokonce přímo spolupracuje.

Řeč je samozřejmě o fantastických Mužích v černém, kteří se dočkali ještě dvou obstojných filmových pokračování. O příšerném filmu z roku 2019 s podtitulem Globální hrozba se raději bavit nebudeme. Mnohem zábavnější jsou totiž snímky s Willem Smithem (54) a Tommy Lee Jonesem (76) v hlavních rolích agentů J a K.

Muži v černém se skutečně poprvé objevili na stránkách komiksových sešitů, ačkoliv by vám jejich příběhy mohly spíš částečně připomínat dětské animáky. Muži v černém jsou zkrátka skvělou podívanou, která se divákům vryla do pamětí i přes časté používání neuralyzéru.

Sin City – město hříchu

Na konec dnešního článku jsme si nechali snímek, ze kterého komiksová atmosféra čiší od prvního momentu. Je totiž natočený tak, že byste každý z jeho záběrů mohli zarámovat a vložit do komiksového sešitu. Celý snímek je navíc černobílý, až na některé velmi specifické předměty, které autoři vybarvili sytě barevnými odstíny.

Řeč je samozřejmě o původním Sin City – město hříchu, které Robert Rodriguez (54) a Quentin Tarantino (60) vzali přímo ze stránek předlohy proslulého Franka Millera (66). Snímek obsahuje hned několik více či méně propojených příběhů, ve kterých byste mohli ponurou atmosféru klidně krájet. Když k tomu přičtete obrovský herecký talent představitelů hlavních rolí, jde o komiksový film, který by vám rozhodně neměl uniknout.

(tod)

Fandím
9 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Zoe Saldana, Chris Evans, Will Smith, Quentin Tarantino

Filmy:
V jako Vendeta, Muži v černém, Scott Pilgrim proti zbytku světa, Parchanti

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
sin city film, komiks, komiksy, komiksové filmy, Chris Evans filmy, filmové adaptace, komiksový film
TOPlist