TOP 5 komedií, které natočily ženy

26.10.2023

S nadsázkou by se dalo tvrdit, že superhrdinské filmy „zabily“ tradiční komedie. Každý superhrdinský snímek od Marvelu alespoň částečně propojuje akci s humorem, a i tradičně vážní hrdinové se postupem času stávají parodií sama na sebe. Stačí se podívat na proměnu shakespearovského Thora v nekompetentního nešiku.

Do běžných komedií už studia tolik neinvestují, přestože je po nich relativně velký hlad. Ještě větší je nedostatek kvalitních komedií, které natočily ženy. To ale rozhodně neznamená, že by takové filmy neexistovaly. V dnešním článku vám to dokážeme a společně si tak připomeneme pětici nejlepších komedií, které režírovaly ženy.

Velký

Dnešní článek začneme u kultovního snímku z roku 1988, který pomohl na vrchol jednomu z nejúspěšnějších hollywoodských herců současnosti. Tímto snímkem je komedie s jednoduchým názvem Velký a oním hercem není nikdo jiný než sám Tom Hanks (67).

Hanks zde hraje dospělou verzi chlapce, který si ve svých dvanácti letech nepřeje nic jiného než být velký. Pouťový stroj na plnění přání mu jeho prosbu vyplní a druhý den se probouzí v kůži Toma Hankse. Postupně ale zjišťuje, že svět dospělých není ani zdaleka tak růžový, jak si dříve myslel. Přesto však ve filmu režisérky Penny Marshall zažívá spoustu zábavných dobrodružství, které z Velkého dělají skvělou rodinnou komedii.

Bezmocná

Přestože má snímek Bezmocná na tuzemském hodnotícím serveru ČSFD jen 59 % v uživatelských hodnoceních, rozhodli jsme se ho do dnešního článku zahrnout. Každý má jiný smysl pro humor, a co jednomu může připadat trapné až hloupé, pro jiného může být legrací k popukání.

Film režisérky Amy Heckerling (69) je moderní adaptací románu Emma od Jane Austinové, který reálie tradiční literatury převádí do moderního prostředí střední školy. Alicia Silverstone (47) zde hraje mladou Cher, která najde zalíbení v konání dobrých skutků. Na práh své dobročinnosti narazí v okamžiku, kdy pomůže nové spolužačce vyrůst z ušlápnuté „nicky“ do nejpopulárnější dívky celé školy. Tedy do pozice, která dřív patřila Cher.

Ve kterém z táborů jste v případě snímku Bezmocná vy? Považujete ho za chytrou satirickou komedii, nebo za praštěnou slátaninu?

Shrek

V souvislosti s animovaným Shrekem velmi často mluvíme o obsazení jednotlivých postav, ale už mnohem méně o tom, kdo nezapomenutelný snímek režíroval. Přitom právě režisér je většinou tím nejoslavovanějším členem štábu a ve Shrekovi právě režisérům vděčíme za to, že je zelený zlobr dodnes součástí popkultury.

Tvorba prvního Shreka připadla režisérskému duu, které tvořil Andrew Adamson (56) a Vicky Jenson (63). Zatímco Adamson později natočil i druhý díl série, Jensen se později věnovala Příběhu žraloka nebo Absolventce, což jsou další nezapomenutelné komedie. Žádná z nich ale nedosáhla takových kvalit jako dobrosrdečný zlobr z bažiny.

Svědčí o tom i fakt, že je právě Shrek druhou nejvýdělečnější animovanou sérií historie, hned po Já padouchovi a jeho otravných žlutých Mimoních.

Deník Bridget Jonesové

Jen málokteré romantické komedie si získaly takovou přízeň jako Deník Bridget Jonesové s Renée Zellweger (54) v hlavní roli otylé Angličanky. I tenhle snímek čerpá z literární předlohy Jane Austinové, tentokrát z její nejslavnější knihy – Pýcha a předsudek. Podobně jako v případě Bezmocné jde ale o naprosto samostatný snímek, který se v knižní předloze pouze inspiruje a zbytek pochází od herců, scénáristů a režisérky.

Tou byla v případě Deníku Bridget Jonesové Sharon Maguire (62), která kromě prvního snímku série natočila i ten poslední, který šel do kin teprve v roce 2016. Oba tyhle snímky jsou divácky lépe přijímané než druhý film s podtitulem S rozumem v koncích, který však také natočila žena – Beeban Kidron (62). Pro Kidron byla druhá Bridget Jonesová posledním snímkem, který kdy natočila.

Barbie

Na konec dnešního článku jsme si nechali film, který se v kinech objevil teprve letos. Za tvorbou překvapivě kvalitní Barbie stála Greta Gerwig (40), která už v minulosti natočila diváky i kritikou velmi kladně přijímané snímky jako Malé ženy, Lady Bird nebo Frances Ha.

Barbie byla ale jejím doposud největším projektem, kde riskovala všechno. Vůbec totiž nebylo jisté, že se bude filmu o plastové panence v kinech dařit, a řada filmových kritiků mu předpovídala selhání nebývalých rozměrů. Vzhledem k tomu, že se Barbie stala prvním filmem natočeným ženou, který vydělal přes miliardu dolarů, se obavy kritiků ukázaly být velmi neopodstatněné.

Nejdůležitější je ale fakt, že je Barbie jednoduše velmi zábavným filmem, plným absurdních situací, šílených postav, chytlavé hudby a skvělých hereckých výkonů.

(tod)

Fandím
4 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Renée Zellweger, Amy Heckerling, Greta Gerwig, Tom Hanks

Filmy:
Deník Bridget Jonesové, Velký, Shrek, Bezmocná

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
americké režisérky, Tom Hanks role, americké komedie, režisérka, barbie film, anglické komedie, nejlepší romantické komedie, nejlepší režisérky
TOPlist