TOP 5 ikonických zbraní superhrdinů

02.04.2021

Někteří superhrdinové k drcení svých protivníků nepotřebují nic kromě svých speciálních schopností. Ne každý komiksový hrdina se však může chlubit tak pestrou nabídkou nadlidských superschopností jako třeba Superman, a tak ve svém boji se silami zla využívají různé zbraně. Ty jsou s těmito hrdiny dnes už tak propojené, že bychom si je jen stěží dokázali představit bez nich.

V dnešním článku vám proto představíme pětici zbraní a nástrojů, které hrdinové při boji využívají. Samozřejmě nemáme na mysli obyčejné střelné zbraně, ale technologické vymoženosti, artefakty z legend nebo mocná zařízení z vesmíru. V dnešním článku se navíc nebudeme zaměřovat jen na jedno komiksové studio, ale nahlédneme pod pokličku Marvelu i konkurenčního DC.

5. Batbumerangy

Jen s velkými obtížemi byste hledali superhrdinu, který si na různých vychytávkách a technologických serepetičkách postavil celou svou hrdinou kariéru tolik jako Batman. Bruce Wayne totiž nemá žádnou speciální schopnost, pokud tedy nepočítáme vysoký intelekt a obrovské rodinné jmění. Přesto je jedním z nejznámějších superhrdinů, se kterými si není radno zahrávat.

Je strážcem korupcí prolezlého města Gotham, které ochraňuje v přestrojení za netopýřího muže. Součástí Batmanova obleku je ve většině případů speciální pás, ve kterém se skrývá celá řada nástrojů, které mu pomáhají v každé situaci. Vleze se mu tam všechno možné od speciální harpuny, která mu umožňuje rychlý pohyb po městě, přes různá sledovací zařízení, až po sprej proti žralokům.

Jeho vybavení se mění podle situace, ale je v něm jedna stálice, která Batmana provází v každé jeho verzi. Takzvané „batbumerangy“ využívá netopýří hrdina na stránkách komiksů, ve videohrách a naposledy jsme je mohli vidět v letošní Lize spravedlnosti Zacka Snydera, když je v roli Bruce Wayna používal Ben Affleck (48).

4. Štít z vibrania

Ačkoliv další nástroj není zbraní v tradičním slova smyslu, Steve Rogers alias Captain America jej k těmto účelům využívá zcela běžně. Captain America vznikl jako symbol hrdinství a odolnosti, a tak nedostal žádnou normální zbraň, ale téměř nezničitelný štít, kterým měl ochraňovat občany Spojených států.

Štít mu sestrojil Howard Stark, otec muže známého jako Iron Man. Ten jako základní materiál štítu zvolil vibranium z technologicky vyspělé Wakandy. Nejenže je Kapitánův štít téměř nezničitelný, ale zároveň tlumí všechny nárazy. Steve tak neriskuje žádné zlomeniny, když vykrývá mocné údery nadlidských bytostí nebo projektily zbraní s velkými kalibry.

Zároveň mu materiál štítu umožňuje tohle tradičně obranné vybavení používat i jako útočnou zbraň. Steve jím rozdává rány hlava nehlava, a navíc jej umí házet tak, že se mu štít vrací jako bumerang. Později k němu dostal další technologické vylepšení, které mu štít vrací i v případě, že se mu jeho hod nepovedl tak, aby se mu přirozeně odrazil zpátky.

3. Zelený prsten

Ani další vybavení dnešního seznamu není zbraní v tradičním slova smyslu. Kdybyste tenhle předmět zbavili všech jeho speciálních schopností, byl by vám v boji ještě méně platný než štít Kapitána Ameriky. Prsten Green Lanterna však není jen netradičním doplňkem, ale mocným artefaktem, který dává jeho nositeli obrovskou moc.

Sám o sobě není prsten skutečně ničím jiným než výstředním šperkem, ale v kombinaci s fantazií jeho nositele se stává jedním z nejmocnějších předmětů všech příběhů od DC. Zelený prsten v sobě skrývá superhrdinský kostým a umožňuje svým nositelům létat, ale v tom jeho největší síla není. Všichni, kdo mají podobný prsten dokážou v okamžiku vytvořit cokoliv, na co si vzpomenou. Jediným limitem je představivost a síla vůle majitele prstenu.

2. Mjolnir

Thor má všechny své speciální schopnosti v krvi. Stejně jako většina ostatních obyvatel Asgardu má zvýšenou odolnost a nadlidskou sílu. Na rozdíl od ostatních Asgarďanů má však jako severský bůh hromu řadu dalších vlastností, o kterých by si smrtelníci mohli jen nechat zdát. Částečně totiž dokáže ovládat počasí a přivolávat bouře.

Aby mu jeho schopnosti byly platné i při boji, potřebuje nějaký nástroj, který by jeho obrovskou moc usměrňoval. K těmto účelům mu slouží bájné kladivo Mjolnir, díky kterému může šlehat blesky, převádět svou obrovskou sílu do mocných úderů, a dokonce mu umožňuje i létat. Další netradiční vlastností jeho kladiva je fakt, že jej může zvednout jen ten, kdo je ho hoden.

Avengers: Infinity War sice Thor získal novou zbraň (obrovskou sekeru s názvem Stormbreaker, pozn. red.), ale přesto nedal na své staré dobré kladivo dopustit. V následujícím snímku se vrátil do minulosti, jen aby jej získal zpátky.

1. Ostré drápy

Na konec dnešního článku jsme si nechali snad nejslavnějšího X-Mana, který je neodmyslitelně spojený s Hugh Jackmanem (52). Ten se do role neustále naštvaného mutanta s nadlidskými regeneračními schopnostmi poprvé obul v roce 2000 a jeho posledním filmem v roli Wolverina byl Logan: Wolverine z roku 2017.

Stejně neodmyslitelně jako osobností australského herce jsou s Wolverinem spojené i jeho adamantiové drápy. Kromě rychlého uzdravování dokáže totiž Wolverine vysouvat drápy ze svých rukou, a ty pak používá jako nástroje totální zkázy. Ještě ničivější se jeho drápy staly v momentě, kdy byla jeho normální kostra vyměněna za adamantium, podobně nezničitelný kov, jako výše zmíněné vibranium.

Díky své až zvířecí rychlosti je Wolverine opravdu nebezpečným protivníkem, který se nejen rychle uzdravuje, ale díky své adamantiové kostře je zároveň téměř nezničitelný. Jeho drápy projedou téměř jakýmkoliv materiálem a lidské tělo tak pro něj není sebemenší překážkou.

(tod)

Celebrity:
Hugh Jackman, Ben Affleck

Filmy:
X-Men, Avengers, Green Lantern

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
TOPlist