TOP 5 ikonických filmů zesnulého Vala Kilmera

06.04.2025

Smrt Vala Kilmera letos v březnu otřásla nejen filmovou komunitou, ale i diváky napříč generacemi. Nešlo jen o další známou tvář, která opustila scénu. Kilmer byl symbolem určité éry – hercem, který dokázal být zároveň hvězdou, komerčním tahákem i respektovaným dramatikem. Jeho kariéra byla neskutečně pestrá, plná překvapení, vzletů i tichých návratů. Vždy však dokázal přitáhnout pozornost, a to nejen svým výrazným vzhledem, ale především schopností zcela se proměnit ve své postavy.

Je těžké vybrat jen několik vrcholů z filmografie herce, který dokázal ztvárnit jak rockového boha, tak aristokratického pistolníka nebo homosexuálního detektiva s neodolatelným šarmem. Přesto existuje pět rolí, které se do paměti diváků zapsaly nejhlouběji.

Batman – Batman navždy (1995)

Režisér Joel Schumacher se v polovině devadesátých let rozhodl posunout slavnou netopýří ságu směrem k barvitější, „lesklejší“ estetice. Výsledkem byl film Batman navždy, v němž se Val Kilmer důstojně postavil do stínu předchozího Michaela Keatona (72) a předčil i budoucí karikaturní excesy George Clooneyho (63). Jeho Batman byl temnější než okolní cirkus, kterým se film obklopil – ale zároveň civilnější, citlivější, snad i nejlidštější ze všech dosavadních pojetí postavy.

Pro Kilmera šlo o zásadní zlom: stal se součástí jedné z největších franšíz v dějinách filmu a vstoupil na pole blockbusterů. Přesto bylo jeho pojetí Bruce Waynea silně osobní, skoro melancholické. V temném obleku jako by nebyl schovaný jen muž, ale i herec hledající smysl za maskou. Kilmer se k roli nikdy nevrátil – i kvůli tvůrčím neshodám – ale i ten jeden výstup stačil k tomu, aby jeho Batman zůstával jedním z nejdiskutovanějších.

Doc Holliday – Tombstone (1993)

Westernový klenot Tombstone patří k těm filmům, jejichž popularita narůstá s časem. Režii měl George P. Cosmatos, ale duch filmu leží v jeho postavách – především v excentrickém, tuberkulózou zmítaném pistolníkovi Docu Hollidayovi, kterého Kilmer ztvárnil s až znepokojivou přesvědčivostí. Vedle Kurta Russella (73) v roli Wyatta Earpa zazářil jako muž, který se smířil se smrtí a nebojí se jí.

Kilmer do role vložil přesně to, co film potřeboval: švih, ironii, tragičnost. Jeho Doc je teatrální, dekadentní a zároveň nesmírně lidský. V jedné ze scén mu stéká pot po tváři, ruce se mu třesou – a přesto, nebo právě proto, je nebezpečnější než všichni kovbojové kolem. Za tuto roli dodnes sklízí uznání fanoušků i kritiků a pro mnohé je to jeho životní výkon.

Gay Perry – Kiss Kiss Bang Bang (2005)

V momentě, kdy se zdálo, že Kilmerova kariéra spíše klopýtá, přišla role, která ho katapultovala zpět do záře reflektorů – a to v nečekané poloze. V černé komedii Kiss Kiss Bang Bang, kterou napsal a režíroval Shane Black (62), hraje po boku Roberta Downeyho Jr. (59) postavu jménem Gay Perrydrsného, sarkastického detektiva, který je zároveň otevřeně homosexuální.

Kilmer si roli vychutnal s gustem, jaké bylo radost sledovat. Gay Perry je vtipný, rychlý, pohotový, a Kilmerův suchý humor i ostré tempo dodávají filmu specifickou energii. Byla to role, která nejen připomněla, jak výborný je Kilmer v komediálním žánru (schválně si najděte jeho prvotinu Přísně tajné!), ale také jak přirozeně zvládá práci s ironickým odstupem. Kiss Kiss Bang Bang navíc posloužil jako restart i pro Downeyho Jr., jenž se odtud vydal vstříc marvelovskému vesmíru.

Jim Morrison – The Doors (1991)

Jen málo hereckých výkonů se dá popsat slovem „posedlost“, ale to, co Kilmer předvedl ve filmu The Doors, režírovaném Oliverem Stonem (78), se této definici velmi blíží. V roli Jima Morrisona, frontmana nezapomenutelných Doors, se neomezil na napodobování. On se jím stal. Zpíval všechny písně sám, naprosto změnil hlas, pohyby, energii.

Vedle Meg Ryan (63) v roli Pam Coursonové vytvořil postavu, která byla současně magnetická i destruktivní. Kilmer zachytil Morrisonovu temnotu, jeho opojení slávou, básnický patos i nihilistický názor na svět. Film samotný byl přijat rozporuplně, ale výkon v jeho středu se stal legendárním. Mnozí tehdy věřili, že Stone použil archivní záběry skutečného Morrisona – což svědčí o tom, jak hluboko Kilmer do role pronikl.

Iceman – Top Gun (1986) a Top Gun: Maverick (2022)

Zatímco se Tom Cruise (62) jako Maverick proměnil v nepředvídatelné stíhací eso, Val Kilmer představoval jako Iceman v původním Top Gunu jeho důstojný protipól – klidný, technicky precizní, chladný pilot s respektem ke hře i soupeři. Režisér Tony Scott zachytil esenci osmdesátkové estetiky a Kilmer se stal jedním ze symbolů této éry. S blond hřívou a pohledem, který by zastavil motor stíhačky, se stal idolem tehdejší mládeže.

O to silnější bylo jeho cameo ve snímku Top Gun: Maverick, kde se vrátil jako admirál sužovaný nemocí – v reálu i ve fikci příběhu. Krátká, tichá scéna s Maverickem je o to dojemnější, že odráží skutečný Kilmerův boj s rakovinou hrtanu. Byla to pocta, loučení a zároveň připomínka, že i za nejtvrdším ze všech „Icemanů“ se skrývá křehkost, kterou měl Kilmer celý život odvahu ukazovat.

(tod)

Fandím
7 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
George Clooney, Robert Downey Jr., Val Kilmer, Tom Cruise

Filmy:
Tombstone, Batman navždy, Top Gun, Kiss Kiss Bang Bang

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
úmrtí herce, Top Gun film, Val Kilmer rakovina, Val Kilmer nemoc, Val Kilmer filmy, Val Kilmer Batman, úmrtí herců, iceman
TOPlist