TOP 5 hrdinských smrtí z filmů

06.11.2023

U filmových hrdinů si většinou přejete, aby se dožili konce svého filmu a potom žili šťastně až do smrti. Ne vždy to ale jde, občas si příběh žádá, aby tyhle postavy přinesly tu největší oběť. Když už se to stane, většina filmařů se postará, aby byl skon jejich hrdinů co nejtaktnější a nejepičtější.

Přesně to se týká i následující pětice hrdinů, kteří věděli, že je s nimi konec, ale rozhodli se své poslední okamžiky položit na oltář hrdinství. Každý z nich bojoval až do konce, a snažil se tak svým přátelům zajistit šanci na přežití a ochránit je před zlem, přestože sám věděl, že se sám šťastného konce nedožije.

Vítejte na Showbiz.cz, kde vám dnes představíme pětici hrdinských smrtí ze slavných filmů.

Darth Vader – Star Wars: Epizoda VI – Návrat Jediho

Prvním bodem dnešního článku zavítáme do roku 1983, kdy se v kinech objevila v pořadí třetí (oficiálně šestá) epizoda Star Wars s podtitulem Návrat Jediho. V tomhle snímku je Luke Skywalker už téměř plnohodnotným rytířem Jedi, a je tudíž konečně schopný postavit se svému otci – Darthu Vaderovi.

Ten je druhým mužem Galaktického Impéria, hned po císaři Palpationovi, který chce Luka v podání Marka Hamilla (72) převést na temnou stranu síly. To se mu ale nepodaří, a proto se Luka pokusí usmažit svými blesky. Vader, který byl dříve také rytířem Jedi se nemůže dál dívat, jak mu císař mučí a vraždí syna, a proto v poslední chvíli zakročí a svého syna ochrání svým tělem.

Ačkoliv většinu svého života bojoval v řadách Impéria, nakonec se rozhodl postavit na stranu dobra. Přestože ho to stálo život, jeho poslední momenty v předaleké galaxii byly šťastné, zvlášť, když se dozvěděl, že mu jeho syn odpustil. Ještě aby ne, když vlastnoručně zachránil celou galaxii.

Leonidas – 300: Bitva u Thermopyl

Ačkoliv je snímek 300: Bitva u Thermopyl plný historických nepřesností, režisér Zack Snyder (57) jednu klíčovou věc změnit nemohl. Ačkoliv je hrdinství Spartských vojáků nesporné, v boji s obrovskou přesilou zkrátka nikdy zvítězit nemohli. Spartští vojáci vykročili do boje proti Perským nájezdníkům s vědomím toho, že se z bojiště už nikdy nevrátí.

Nejvíc si to samozřejmě uvědomoval král Leonidas, kterého si ve filmu zahrál Gerard Butler (53). Přesto vytáhl do boje a hrdinně bojoval až do posledního okamžiku. Neustále motivoval své spolubojovníky, ale nikdy nezastíral, že se z této bitvy už nejspíš nikdo z nich nevrátí. Šlo o charizmatického hrdinu, za kterého by ochotně položil život každý.

Boromir – Pán prstenů: Společenstvo prstenu

Boromirem je to složité. Ačkoliv měl všechno, co si přál, jeho vztah s otcem byl vždy relativně komplikovaný. Vždy musel dokazovat, že je hoden jeho obdivu a neustále se staral o to, aby na něj byl Denethor hrdý. I proto se rozhodl přidat ke společenstvu, jehož cílem bylo zničit mocnou zbraň, kterou by mohl Saruman zneužít k ovládnutí celé Středozemě.

To ale Boromira v podání Seana Beana (64) neuspokojilo. Neustále myslel na to, jaké by to asi bylo, kdyby mocný prsten nevhodil do Hory osudu, ale donesl ho do svého rodného města Minas Tirith. Možná je to částečně vlivem prstenu, možná za to může jeho výchova, ale Boromir se nakonec pokusil prstenu zmocnit.

Okamžitě poté, co se mu to nepovede, začne svého rozhodnutí litovat a poslední momenty svého života stráví tím, že se pokusí chránit zbylé členy společenstva před útokem krvelačných skřetů. Přestože bojuje statečně, zasáhne ho několik smrtících šípů. Vždy se ale zvedne a ve snaze ochránit Pipina a Smíška odpraví několik dalších skřetů. To se opakuje několikrát, ale nakonec jej veškerá síla opustí a Boromir umírá v náručí svého přítele, vůdce a budoucího krále – Aragorna.

T-800 – Terminátor 2: Den zúčtování

Zatímco v prvním Terminátorovi byl Arnold Schwarzenegger (76) strojem na zabíjení, který byl vyslán do minulosti, aby pohřbil naděje lidstva na výhru proti strojům, ve druhém díle už byla jeho role jiná. Tentokrát ho vyslal lidský odboj, aby ochránil Johna Connora a jeho matku Sáru. T-800 bral svůj úkol zodpovědně a byl za něj ochotný položit i život.

I když je možná zvláštní mluvit o ochotě u stroje, Terminátor z Dne zúčtování už byl mnohem „lidštější“ než jeho předchůdce. Proto bylo tak smutné, když se po souboji s vyvinutějším T-1000 obětoval, aby Sáru a Johna ochránil. Nechal se roztavit v kádi s rozžhavenou ocelí a postupně klesl ke dnu a své smrti s optimisticky zdviženým palcem. Tedy v gestu, které se naučil od mladého Johna Connora.

Tony Stark – Avengers: Endgame

Na konec dnešního článku jsme si nechali jediného superhrdinu dnešního seznamu. Superhrdinové totiž při výkonu své práce moc často neumírají, a pokud k tomu přeci jen dojde, je to většinou dočasný stav, který lze relativně snadno napravit a zvrátit.

To ale není případ Tonyho Starka alias Iron Mana, kterého si ve filmech od Marvelu zahrál Robert Downey Jr. (58). Ten s prvním Iron Manem položil základy moderních marvelovek a ne nadarmo se mu přezdívá „Kmotr Marvelu“. Proto byla jeho smrt v Avengers: Endgame tak zdrcující, ačkoliv ji řada filmových fanoušků už trochu předpokládala.

V posledním boji proti Thanosovi ho Tony připraví o mýtické kameny nekonečna, kterými může ovládat, měnit a utvářet realitu. Cena za užití těchto artefaktů je však vysoká, a pro obyčejného člověka bez superschopností dokonce smrtící. Ačkoliv je Tony často vyobrazován jako sobec, kterému záleží hlavně na něm samém a jeho rodině, svou poslední akcí dokázal, že byl mnohem víc než jen miliardář, playboy a občasný filantrop.

(tod)

Fandím
7 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Robert Downey Jr., Sean Bean, Mark Hamill, Gerard Butler

Filmy:
Terminátor 2: Den zúčtování, Pán prstenů: Společenstvo Prstenu, Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediho, 300: Bitva u Thermopyl

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
pán prstenů, Avengers Marvel, Sean Bean Boromir, Darth Vader, úmrtí ve filmu, hrdinové, filmoví hrdinové, hrdinská smrt
TOPlist