TOP 5 hollywoodských filmů o druhé světové válce

08.05.2023

Dnes slavíme Den vítězství, který v roce 1945 znamenal konec druhé světové války. Abychom si tento triumf připomněli, rozhodli jsme se na tomto památném dni vystavět i dnešní článek. Zaměříme se v něm na skvělé hollywoodské filmy, které se odehrávají během druhé světové války.

Nepůjde ale jen o tradiční válečné filmy, ale podíváme se hned do několika různých žánrů. Vítejte na Showbiz.cz a přejeme vám krásné oslavy 8. května!

Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny

První snímek dnešního seznamu se do kin dostal teprve v roce 2016. Příběh Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny je na poli válečných filmů poměrně netradiční, jelikož jeho hrdinou není žádný ostrostřelec nebo nelítostný generál. Desmond Doss se po útoku na Pearl Harbor přihlásil do americké armády, ale protože byl pacifistou, odmítal při sobě nosit jakoukoliv zbraň.

I zdravotníci bývali ale bez rozdílu ozbrojení, a jeho odpor ke zbraním se tak ani u jeho spolubojovníků nesetkával s pochopením. To se ale naprosto změnilo v roce 1945, kdy Američané zahájili protiútok v Japonsku. Během bitvy o Okinawu Desmond Doss v podání Andrew Garfielda (39) zachránil na 75 Amerických vojáků, které na svých zádech odnesl z první linie do bezpečí pod neúprosnou palbou kulometů, minometů a dělostřelectva.

Dvěma Oscary ověnčený snímek Mela Gibsona (67) vypráví příběh obrovské lidské statečnosti nenápadného hrdiny, který se navzdory nepřátelské přesile rozhodl využít veškerou sílu na záchranu svých krajanů.

Schindlerův seznam

Pokud jsme u Hacksaw Ridge tvrdili, že nejde o tradiční válečný film, u následujícího snímku to platí dvojnásob. Zároveň je ale pravdou, že většině z našich čtenářů Schindlerův seznam představovat nemusíme. Pokud ale patříte mezi hrstku jedinců, kteří tohle mistrovské dílo Stevena Spielberga (76) nikdy neviděli, rozhodně byste to měli napravit.

Snímek s Liamem Neesonem (70) v hlavní roli vypráví příběh člena Nacistické strany, který se rozhodl využít veškeré své jmění k záchraně stovky židovských životů. Oskar Schindler byl obchodníkem, svůdníkem a úspěšným mužem, kterému válka přinesla nemalé jmění. Rozhodl se ale, že nebude na tragických osudech pronásledovaných Židů profitovat, ale pokusí se jich co nejvíc zachránit před jistou smrtí.

Schindlerův seznam není jen skvělým dílem světové kinematografie, které obdrželo sedm Oscarů, ale zároveň i velmi kvalitním okénkem do nejtemnějších momentů lidské historie.

Hanebný pancharti

Opět trochu změníme žánr a z vážné problematiky se přesuneme k válečnému snímku, který v sobě mísí akci, napětí i humor tak, jak to umí jen Quentin Tarantino (60). Ten dal v roce 2009 světu svůj válečný snímek s názvem Hanebný pancharti.

Příběh tohoto filmu se točí kolem několika ústředních postav, stejně jako ve většině „tarantinovek“.Je tu židovská uprchlice Shosanna Dreyfus v podání Mélanie Laurent (40), americké komando vedené poručíkem Aldo Rainem, kterého si střihnul Brad Pitt (59), a vynechat bychom neměli ani Christopha Walrze (66) v roli německého oficíra Hanse Landy.

Ten stojí v cestě nejen americkým lovcům nacistů, ale i Shosanně, která plánuje spáchat atentát na vedení Nacistické strany ve svém pařížském divadle. Hanebný pancharti přináší vše, co byste od Tarantina očekávali, jen se krve, humoru a dlouhých napínavých dialogů dočkáte na pozadí druhé světové války.

Dunkerk

Jen s velkými obtížemi byste mezi současnými filmaři našli oslavovanějšího režiséra, než kterým je Christopher Nolan (52). Ať už tenhle britský režisér sáhne na psychologický thriller, spletité sci-fi nebo superhrdinské příběhy, vždy vás čeká fantastická podívaná se skvělým příběhem, zajímavými postavami, úchvatnými záběry a skvělým hudebním podkresem.

Své nemalé schopnosti v roce 2017 prokázal i u svého prvního válečného filmu, kterým byl dechberoucí Dunkerk. Ten se točí kolem příběhů několika vojáků při evakuaci z francouzských pláží Dunkerku na jaře 1940. Fanoušky Nolanovy válečné tvorby letos navíc čeká ještě jedna skvělá zpráva. Dne 21. července se do kin dostane jeho nový snímek s jednoduchým názvem Oppenheimer, který bude vyprávět životní příběh vynálezce atomové bomby.

Zachraňte vojína Ryana

Stevena Spielberga jsme tu dnes už jednou měli, ale nemohli bychom napsat článek o nejlepších filmech o druhé světové válce, pokud bychom se alespoň jednou nezmínili snad nejznámější válečný film historie. Matt Damon (52), Vin Diesel (55), ale hlavně i Tom Hanks jsou hrdinové nezapomenutelného snímku s názvem Zachraňte vojína Ryana.

Ten vypráví o jednotce statečných vojáků, kteří dostanou za úkol zachránit posledního přeživšího syna matky, která během druhé světové války přišla o všechny své potomky. Spielbergův snímek, který zahrnuje i vylodění v Normandii, je příkladem toho, jak by měly všechny válečné filmy vypadat. Přináší divákům srdcervoucí příběh v realistických kulisách hrůz té nejkrvavější války světové historie.

Zachraňte vojína Ryana vás totiž na začátku chytne a nepustí až do závěrečných titulků díky neobyčejným hrdinstvím obyčejných lidí. Kvality Spielbergova filmu dokazují i svědectví válečných veteránů, kteří museli opustit kinosály, protože byly záběry natolik věrné realitě.

(tod)

Fandím
2 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Andrew Garfield, Liam Neeson, Tom Hanks, Steven Spielberg

Filmy:
Zachraňte vojína Ryana, Schindlerův seznam, Hanebný pancharti

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
2. světová válka, druhá světová válka, druhá světová válka filmy, Schindlerův seznam, nejlepší válečné filmy, Steven Spielber filmy, historické válečné filmy, Quentin Tarantino
TOPlist