„TOP“ 5 filmů s největším počtem Zlatých malin

30.03.2022

Předávání Oscarů máme úspěšně za sebou, ale ještě o den dříve proběhlo jiné udílení filmových cen. V případě Zlatých malin však většinou nejde o cenu, kterou by se herci, režiséři a jiní filmoví tvůrci chtěli nějak chlubit. Zlaté maliny jsou totiž anticenou, která funguje naprosto opačně než slavnější Oscaři. Každoročně je totiž získávají ty nejhorší filmové počiny roku.

V dnešním článku se tedy podíváme na ty vůbec nejhorší hollywoodské filmy, které si těchto cen odnesly nejvíce. Pohodlně se usaďte a připravte se na nepříjemnou exkurzi mezi to nejhorší, co může svět filmu nabídnout.

5. Twilight sága: Rozbřesk – 2. část

V dnešním článku si nebudeme brát servítky a začneme pěkně zostra. Ačkoliv je dnes Robert Pattinson (35) poměrně uznávaným hercem s nesporným talentem, před deseti lety měl úplně jinou reputaci. Za tím především teenagerská upírská sága s názvem Twilight, ve které si zahrál jednu z hlavních rolí.

Tahle série pěti filmů vyvrcholila v roce 2012 snímkem s dlouhým názvem Twilight sága: Rozbřesk – 2. část. Podobně dlouhý byl i seznam anticen, které si tvůrci za závěr série odnesli domů. Poslední díl „ságy“ jich získal hned sedm a namátkou můžeme vybrat například nejhorší film, nejhorší režii nebo nejhorší obsazení roku.

Vesměs jediný, kdo byl Zlaté maliny ušetřen, byl právě Pattinson, který si s odřenýma ušima odnesl jen nominaci. Přes rozhořčení kritiků se však v kinech filmům ze série Twilight dařilo a jejich tvůrci sice odešli s pošramocenou pověstí, ale pěkně naditými kapsami.

4. Showgirls – 8 malin

Dalším filmem se vrátíme až do roku 1995, kdy z koprodukce USA a Francie vzešlo erotické drama Showgirls. To se odehrává v Las Vegas a vypráví příběh ambiciózní exotické tanečnice, která zjišťuje, jaké nástrahy si pro ni město hazardu hříchu a vášně vlastně připravilo. Ačkoliv může tenhle popis znít poměrně zajímavě, Showgirls jde o něco jiného. Hlavním cílem filmu je nabízet divákům lascivní záběry obnažených hereček na stříbrném plátně.

Tahle snaha nebyla nijak zastíraná, a tak ji snadno odhalil snad každý, kdo přišel se Showgirls do kontaktu. Režisér Paul Verhoeven (83) se svými choutky nikdy netajil, ale většinou se mu je podařilo zabalit do alespoň zajímavého nebo napínavého příběhu. V Showgirls však jde především o nahotu a příběh zde hraje druhé, možná třetí housle.

Ze všech těchto důvodů se Showgirls stal prvním filmem historie, který si z jediného „slavnostního“ večera Zlatých malin odnesl sedm anticen včetně nejhoršího filmu, herečky, scénáře nebo filmové písně. V oceněních tohohle filmu však najdete ještě jednu Zlatou malinu, kterou film získal v roce 1999 za nejhorší film desetiletí.

3. Vím, kdo mě zabil – 8 malin

Osm anticen čekalo i na mysteriózní krimi thriller, s názvem Vím, kdo mě zabil z roku 2007. I v tomhle snímku je hlavní postavou mladá striptérka a i zde si tvůrci dali záležet především na tom, aby šokovali, vzrušili či znechutili své publikum, místo toho, aby vystavěli alespoň trochu smysluplný příběh.

Vím, kdo mě zabil si nonšalantně hraje s tématy jako je znásilnění, psychologické nemoci, posttraumatický stres nebo rozpad osobnosti, aniž by své počínání nějak ospravedlnil kvalitní zápletkou. Mezi oceněními filmu tak najdete nejhorší film, režii, scénář a Zlaté maliny čekaly i na Lindsay Lohan (35).

Ta si odnesla ocenění nejen za nejhorší herečku v hlavní roli, ale vzhledem k tomu, že ve Vím, kdo mě zabil hrála identická dvojčata, získala i cenu za nejhorší filmový pár roku.

2. Bojiště Země: Sága roku 3000 – 9 malin

Na prazvláštním filmu s názvem Bojiště Země: Sága roku 3000 byste jen s velkými obtížemi hledali něco, co se dá pochválit. Jde totiž o divný výplod ještě podivnějšího přesvědčení. O natočení tohoto filmu se zasadil především John Travolta (68), který je jednou z předních osob scientologie. Bojiště Země je pak adaptací stejnojmenné knihy, kterou sepsal samotný zakladatel scientologie L. Ron Hubbard.

V knize i filmu jsou tak na sto honů cítit scientologická poselství o „základních pravdách“, „zvládání svého ducha“ a „nadlidských schopnostech lidské duše“. Jak asi tušíte, tenhle prapodivný film se stal obrovským propadákem, který se kromě úzkého scientologického kroužku nelíbil snad nikomu. Kromě tradičních anticen jako nejhorší film, scénář, herec či režisér si snímek odnesl i Zlatou malinu za nejhorší film desetiletí i velmi speciální cenu s názvem „Nejhorší drama za prvních 25 let vyhlašování Zlatých malin“. Součet ocenění Bojiště Země: Sága roku 3000 se tak zastavil na devíti malinách.

1. Jack a Jill – 10 malin

Jediný film, kterému se těsně podařilo překonat „úctyhodné“ skóre Bojiště Země, byl o jedenáct let mladší snímek, ve kterém se dvou hlavních rolí zhostil král špatných filmů – Adam Sandler (55). Ten si ve filmu Jack a Jill zahrál dvojčata opačného pohlaví, která jsou obě naprosto nesnesitelná. Stejnou „kvalitou“ se může chlubit i celý snímek.

Výsledné skóre deseti Zlatých malin je u filmu Jack a Jill ještě zajímavější než například u Bojiště Země. Zatímco předchozí snímek získal v rámci jednoho večera sedm cen a další dvě mu byly uděleny až o několik let později, snímek Jack a Jill posbíral všech deset anticen během jediného udílení.

Snímek dostal Zlatou malinu za nejhorší film, režii, kombinaci k vidění, obsazení a Adam Sandler si odnesl ceny za nejhoršího herce i herečku v hlavní roli. Pokud bude nějaký film chtít překonat tenhle zdánlivě nedosažitelný milník, budou se jeho tvůrci muset hodně „snažit“.

(tod)

Fandím
22 fanoušků
Nesnáším
6 antifanoušků
Celebrity:
Robert Pattinson, John Travolta, Adam Sandler, Lindsay Lohan

Filmy:
Vím kdo mě zabil, Showgirls, Bojiště Země: Sága roku 3000, Twilight sága: Rozbřesk - 2. část

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
zlaté maliny, nejhorší filmy, Lindsay Lohan filmy, John Travolta filmy, Zlaté Maliny 2022
TOPlist