TOP 5 filmů o skutečných katastrofách

18.10.2021

Většina z nás využívá filmy k jakémusi úniku od reality všedního dne. Je to zkrátka příležitost, jak si trochu odpočinout a relaxovat nad zajímavými osudy fiktivních postav. Přesto mají filmy podle skutečných událostí u diváků v něčem navrch. Ještě zajímavější je totiž sledovat osudy skutečných lidí.

Když k tomu přidáte ještě nějakou tu slavnou katastrofu, máte v rukou v podstatě zaručený úspěch. V dnešním článku vám proto představíme pětici nejlepších filmů, které vyprávějí příběhy skutečných katastrof, kterých je lidská historie plná.

5. Everest

První snímek dnešního seznamu šel do kin v roce 2015 a vypráví příběhy dvou horských expedic, které se vydaly dobýt nejvyšší vrchol světa. Snímek s jednoduchým názvem Everest ukazuje, jak málo stačí, aby se ze zážitku na celý život stal poslední zážitek v životě.

Jason Clarke (52) a Jake Gyllenhaal (40) hrají ve filmu zkušené horské mazáky, pro které je nejvyšší osmitisícovka téměř druhým domovem. Žádnou expedici v životě nepodcenili a za čtyři roky organizovaných výstupů na Everest neztratili jediný lidský život. Jejich příprava je totiž opravdu poctivá, a kromě zkušených horolezců jejich tým doplňuje i zdravotnice a operátorka z úpatí hory.

10. května 1996 nic nenasvědčovalo tomu, že by měla být jejich nejnovější výprava něčím výjimečná. Počasí jim přálo a zdálo se, že je čeká až nebývale pohodový výstup. To se však změnilo v momentě, kdy se zničehonic přihnala jedna z nejsilnějších sněhových vichřic moderní doby. Výprava připravila o život 8 horolezců a až do roku 2014, kdy lavina zavalila 16 nepálských šerpů, šlo o nejtragičtější událost na Mount Everest.

4, Dokonalá bouře

Šílené přírodní podmínky jsou i v centru dění dalšího katastrofického filmu s názvem Dokonalá bouře. Ten vypráví o posádce rybářské lodi, kterou vede zkušený námořník Billy Tyne v podání George Clooneyho (60). Jeho předchozí výprava skončila neúspěchem. Přestože se do přístavu vrátil v pořádku s celou posádkou, jeho úlovek byl naprosto tragický.

Proto se Billy rozhodne vyrazit na moře znovu jen o dva dny později, a to navzdory nepřiznivé předpovědi. Poklidnou plavbu komplikuje několik technických problémů, a blížící se bouře nad nimi visí jako Damoklův meč. Díky přesným informacím z pobřeží však mají detailní informace o blížící se bouří, a tak se vlastně nemají čeho bát.

Navíc se jim podaří chytit obrovské množství ryb, které víc než dostatečně pokryje ztráty z předchozího nezdaru. Když už ale technika selže nadobro, rozhodne se kapitán vzít nohy na ramena a zamířit přímo do přístavu. V tu chvíli však nemá nejmenší tušení, že míří přímo do srdce ničivého hurikánu.

3. Nezastavitelný

Ne každý katastrofický film se týká pouze přírodních katastrof. Snímek s názvem Nezastavitelný vypráví příběh splašeného vlaku s toxickým materiálem, který se vymkl kontrole v roce 2001. Tenhle katastrofický film je však naštěstí jedním z těch, které končí dobře. Kdyby totiž vlak vykolejil, znamenalo by to katastrofu nejen pro malé městečko z amerického středozápadu, ale i pro životní prostředí v širokém okolí.

Hrdiny filmu i skutečných událostí, které snímek Nezastavitelný vypráví, jsou zkušený vlakový inženýr v podání Denzela Washingtona (66) a mladý strojvůdce, kterého si zahrál Chris Pine (41). Ti musí společnými silami zastavit masivní vlak, který s každým pokusem o zastavení nebo zpomalení mašiny udělá krátký proces. Oba hrdinové riskují své životy, aby posledním šíleným manévrem zastavili nezničitelnou „Bestii“, ženoucí se krajinou.

2. Apollo 13

Americký vesmírný program už není, co býval. Ve chvíli, kdy do vesmíru létají i bohatí byznysmeni už nějaké přistání na Měsíci mnoho pozdvižení nevzbudí. V sedmdesátých letech však byla nálada úplně jiná. Tehdy vesmírné lety sledovala většina světa, a i proto se nezvedená mise Apolla 13 stala takovou legendou, že o ní Ron Howard (67) natočil film.

Apollo 13 vypráví příběh třetí americké výpravy, která měla za úkol dosednout na povrch Měsíce. Kvůli nečekanému výbuchu kyslíkové bomby se jejich snaha změnila v boj o holý život. Řídící středisko v Houstonu i astronauti vysoko nad zemí museli vynaložit veškeré úsilí, aby se posádka vesmírné lodi dostala bezpečně zpátky na Zem.

I Apollo 13 je snímkem se šťastným koncem, jelikož vychází z knihy jednoho z přeživších astronautů. Společnými silami pozemního i vesmírného týmu se modulu s vyčerpanými ale šťastnými astronauty podařilo nouzově přistát v Tichém oceánu jen 4,5 kilometru od záchranné lodi USS Iwo Jima.

1. Titanic

Co by to bylo za článek o filmech založených na skutečných katastrofických příbězích, kdybychom alespoň slovem nezmínili proslulý Titanic. My jsme si jej nechali na samý závěr, jelikož jde o jeden z těch vůbec nejslavnějších a nejtragičtějších příběhů, který se dostal na stříbrná plátna.

James Cameron (67) podal při režírování katastrofického snímku jeden z nejlepších výkonů své kariéry, a i proto se Titanic stal nejvýdělečnějším filmem historie, než jej překonal další Cameronův snímek o mírumilovné rase modrých mimozemšťanů. Cameronovi se výtečně daří mísit tragické osudy 2 240 pasažérů a posádky, z nichž 1 500 přišlo o svůj život, se srdcervoucím milostným vzplanutím dvou lidí pocházejících z dvou naprosto odlišných poměrů.

(tod)

Fandím
3 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
George Clooney, James Cameron, Jake Gyllenhaal, Denzel Washington

Filmy:
Apollo 13, Dokonalá bouře, Nezastavitelný

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
horolezci, Jake Gyllenhaal, tragédie, katastrofy, James Cameron filmy, George Clooney filmy, katastrofické filmy, potopení Titanicu, film Everest, tragédie na Everestu, Billy Tyne film
TOPlist