TOP 5 filmových pokračování, která byla lepší než původní filmy

05.02.2018

Většina filmových pokračování vznikne až na základě úspěchu prvního dílu. To s sebou nese nejen klady v podobě silných základů pro navázání na oblíbený snímek, ale i několik záporů. Jedním z nich je i obtížné překonávání kvality svého předchůdce. Pokračování jsou totiž poměrně často považována za jednoduchý způsob, kterým studia vydělávají na úspěchu prvního dílu, a ne nadarmo jsou proto tak zvané sequely běžně považovány za mor filmového průmyslu.

Naštěstí výjimka potvrzuje pravidlo, a tak existují i pokračování, které na úspěch původního filmu navazují a stávají se dokonce oblíbenějšími, než jejich první díly. My vám teď představíme několik z těchto úspěšných sequelů.

5. Captain America: Návrat prvního Avengera/Winter Soldier

První položka v našem seznamu patří (obdobně jako několik dalších) superhrdinskému snímku. Tenhle typ filmů je totiž pro svá pokračování naprosto typický. Jen těžko byste hledali film o superhrdinovi, který nemá druhý nebo třetí díl. Ne vždy se však pokračování úplně podaří. Například druhý díl Iron Mana byl diváky i kritiky hodnocen o mnoho hůře než originál.

To samé však neplatí o druhém díle Kapitána Ameriky. Ten se totiž zbavuje laciné atmosféry prvního dílu a stává se tak spíše akční detektivkou, kde hrdina rozkrývá různá tajemství. Mnohem více než superhrdinský film totiž Návrat prvního Avengera připomíná spíše sérii filmů o agentu bez minulosti, Jasonu Bourneovi. Film tentokrát obsahuje i vícero ručních soubojů, což postavě „prvního Avengera“ sedí mnohem více.

4. Spider-Man 2

Druhý díl původní pavoučí trilogie Sama Raimiho (58) je mezi mnohými fanoušky Spider-Mana považován za vůbec nejlepší filmové zpracování příběhů o pavoučím muži. A že je z čeho vybírat! Tobey Maguire (42) je v roli superhrdiny z Queensu téměř dokonalý a druhý Spider-Man tak skvěle zachycuje rozpor mezi životem Petera Parkera a jeho superhrdinského alter-ega.

Filmu také dost pomáhají skvělé akční scény, jako například souboj na střeše jedoucího vlaku, Oscarové speciální efekty, geniální sountrack Dannyho Elfmana (64) nebo i charizmatický záporák, kterého hraje Alfred Molina (64). Úspěchu druhého Spider-Mana se zatím přiblížil pouze loňský Spider-Man: Homecoming, který vznikal pod taktovkou komiksového giganta Marvel, kdežto Raimiho trilogie ještě stále patřila Sony.

3. Star Wars: Epizoda V – Impérium vrací úder

Odvěký souboj mezi věrnými stoupenci Hvězdných válek je zpět. My si stojíme za tím, že je Epizoda V, stále tím nejlepším dílem celé série. Kulturní dopad Nové naděje je samozřejmě neopomenutelný, ale dle našeho názoru je jeho pokračování zkrátka celkově lepším dílem.

Na svou dobu výborné speciální efekty byly pro v pořadí druhý natočený díl ještě vylepšeny, souboje byly tentokráte napínavé a přestaly připomínat boj mezi dvěma nehybnými stromy a ten zvrat v podobě Lukeova původu šokuje diváky dodnes. Ne nadarmo jehláška : „Luke, I am your father,“ často hodnocena jako nejlepší citát filmové historie.

Celkově měl druhý díl série Hvězdných válek i mnohem větší rozpočet, což je na filmu dost dobře vidět.

2. Temný rytíř

Obloukem se vracíme k dalšímu superhrdinskému filmu, ačkoliv tentokrát ze studia DC. Řeč je samozřejmě o Batmanovské trilogii režiséra Christophera Nolana (47). Ačkoliv bylo jeho první zpracování batmanovského příběhu s názvem Batman začíná velmi kvalitním snímkem, jeho pokračování v podobě Temného rytíře je bez debat nejlepším filmem celé série. Kdo s námi nesouhlasí, toho vyzíváme na pěstní souboj.

Těžko se nám v Temném rytířovi hledají nějaké chyby, a tak to prostě dělat nebudeme. Ostatně kdo by mohl hledat chyby ve filmu s takovou atmosférou, takovými akčními scénami nebo takovými hereckými výkony, jaké předvedl Heath Ledger v roli Jokera. Pokračování Nolanova prvního Batmana podle nás není pouze jedním z nejlepších pokračování, ale také jedním z nejlepších filmů, které kdy byly natočeny.

1. Kmotr II.

Al Pacino

Tahle položka asi nebude každému z našich čtenářů sedět, ale my jsme přesvědčeni, že byl druhý díl série o mafiánské rodině Corleonových lepší, než ten původní. Tím samozřejmě nechceme říct, že by byl první díl špatný. Popravdě ho máme radši než druhý, ale máme několik důvodů, proč si myslíme, že je dvojka prostě celkově lepším filmem.

Zaprvé se konečně dozvídáme nějaké informace o bývalé hlavě mafiánské rodiny. Za svůj herecký výkon, kde ztvárnil mládí Dona Corleoneho, získal Robert De Niro (74) dokonce Oscara. A nebyla to jediná soška, kterou film získal. Dohromady jich totiž Kmotr II posbíral šest, což je o tři více než originál. Kromě výpravy a hudby získal film i cenu za nejlepší film a stal se tak prvním sequelem, který kdy toto sošku obdržel.

Dalším důvodem našeho hodnocení je i to, jak skvěle svou roli Michaela Corleoneho zahrál Al Pacino (77). Ten dokázal geniálně ztělesnit rozpad osobnosti nadějného lékaře, který dostane na starost vedení mafiánské rodiny. Ve skvělé formě byl i režisér Francis Ford Coppola (78), který všem filmům z mafiánské trilogie zapůjčil svůj neopakovatelný rukopis.

(tod)

Fandím
24 fanoušků
Nesnáším
1 antifanoušek
Celebrity:
Scarlett Johansson, Christian Bale, Tobey Maguire, Al Pacino

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
Batman, Batman pokračování, Hvězdné války, Hollywood, filmové postavy, Christian Bale role, svět filmu, Star Wars, superhrdinové, žebříčky, filmové žebříčky, pokračování slavných filmů, kmotr 2, Spider-Man 2, Kapitán Amerika, mafinánské filmy, Temný Rytíř, Christian Bale postavy, Joker, Hvězdné války Impérium vrací úder
TOPlist