TOP 5 fantasy od roku 2020

17.04.2023

Letos je tomu přesně dvacet let, co jsme se dočkali jednoho z nejlepších fantasy filmů historie. Třetí díl Pána prstenů je diváky po celém světě hodnocen jako skutečné mistrovské dílo a o jeho úspěších kromě výdělků v kinech svědčí i jedenáct Oscarů, které se Návratu krále podařilo získat.

Na ČSFD má tenhle snímek úctyhodných 91 % a je 8. vůbec nejoblíbenějším filmem českých diváků. Jak je to ale se současným fantasy? Točí se vůbec ještě kvalitní filmy tohoto žánru? Tak přesně na to jsme se zaměřili v dnešním článku, kde vám představíme pětici nejlepších fantasy, které vznikly po roce 2020.

5. Avatar: The Way of Water

První film dnešního seznamu by většina z nás nejspíš oprávněně označila spíš za sci-fi než za fantasy. Stejně jako původní film z roku 2009 se i pokračování Avatara s podtitulem The Way of Water odehrává na vzdálené planetě jménem Pandora, kterou lidé kolonizovali z jediného důvodu – těžba vzácných kovů.

I ve druhém díle je hlavním hrdinou příběhu pozemšťan Jake Sully, který se už ale naprosto proměnil v mimozemského Na’aviho. Tentokrát se příběh mnohem víc točí kolem mimozemských zvyků, jejich způsobu života a různorodých tvorů, takže lze mnohem snadněji označit za fantasy. Abychom byli ale úplně fér, jde o sci-fi s prvky fantasy.

Tohle zmatení ale filmu nijak neubírá na kvalitě, což mohou dosvědčit nejen jeho zisky, ale i celková divácká oblíbenost. Avatar: The Way of Water u českých diváků získal 82% hodnocení, což jej řadí na pátou příčku nejlepších fantasy současného desetiletí.

4. Duše

Možná vás to překvapí, ale řada filmů, které se objeví na dnešním seznamu, je povedenými fantasy animáky. Výjimkou není ani „pixarovka“ jménem Duše, která se v kinech objevila už v roce 2020. Duše v mnohém připomíná další úspěšnou pohádku s názvem V hlavě, se kterou sdílí nejen podobný příběh, ale i obdobné divácké hodnocení.

Oba filmy si od českých diváků vysloužily přes 80 % a Duši se dřívější film podařilo ještě o jeden procentní bod překonat. Její současné hodnocení se tak zastavuje na 82 %. Roztomilý animák si pokládá poměrně složitou otázku – Co dělá člověka člověkem? Hlavním hrdinou je středoškolský učitel hudební výchovy v podíní Jamieho Foxxe (55), který se jedinou chybou přenese do Neznáma, což je místo, kde nově narozené duše získávají své vlastnosti před vstupem na Zem.

3. Dungeons & Dragons: Čest zlodějů

Třetí nejlepší fantasy, které se do kin dostalo teprve před několika týdny, příjemně překvapilo všechny fanoušky stolní hry s názvem Dračí doupě. Ti se už v minulosti dočkali hrstky filmových adaptací jejich milované a spletité hry, ale ani jedna z nich rozhodně nebyla žádným zázrakem.

Tuhle křivdu se rozhodli napravit tvůrci letošního Dungeons & Dragons: Čest zlodějů, kteří napsali perfektní fantasy, které v sobě mísí nejen pravidla časem prověřené hry, ale i senzační efekty, zdařilý humor, skvělou akci a povedené herecké výkony hlavních hrdinů.

Film s Chrisem Pinem (42) a Michelle Rodriguez (44) v hlavních rolích je ale skvělou podívanou i pro nehráče. Jde totiž o řemeslně dobře provedené fantasy, které je zasazeno do reálií Dračího doupěte. I proto si snímek s podtitulem Čest zlodějů od svých fanoušků na ČSFD vysloužil 84% hodnocení.

2. Kocour v botách: Poslední přání

Legendárního Shreka asi není potřeba nikomu představovat. Tenhle zelený zlobr si získal přízeň diváků po celém světě, a po víc než desetileté pauze Mike Myers (59) a spol. připravují pátý film o strašlivé stvůře s dobrým srdcem a suchým smyslem pro humor.

Vedle toho ale v minulosti vzniklo hned několik „spin-offů“, mezi kterými byly i dva filmy o jednom z jeho parťáků – obávaném šermíři Kocourovi v botách. Zatímco první snímek nebyl ničím jiným než obyčejnou pohádkou, druhý film, který se v kinech objevil vloni, naprosto zbořil všechna očekávání.

Byl to totiž překvapivě dospělý film s neskrývaným ústředním motivem smrti. Antonio Banderas (62) se v něm vrací do role nebezpečného šermíře, kterému zbývá už jen jediný kočičí život. Kocour v botách: Poslední přání se tak líbil nejen dětským, ale i dospělým divákům, kteří mu přisoudili 85% hodnocení.

1. Vlkochodci

V předchozím filmu je úhlavním nepřítelem kocoura vlk ztělesňující samotnou smrt a vlci hrají důležitou roli v tom nejlépe hodnoceném fantasy „načatého“ desetiletí. Kreslený snímek Vlkochodci si od českých diváků vysloužil úctyhodných 86 % a není se čemu divit. Kromě netradičního příběhu je snímek opatřen i svěží vizuální stránkou, která se nedá přirovnat k žádnému jinému animovanému filmu.

Snímek vypráví o mladé lovkyni, která se se svým otcem vydává do Irska, aby zde pomohla lovit a vymýtit poslední vlčí smečku, která na tomto ostrovním státě žije. Její svět se jí ale obrátí naruby, když se spřátelí s mladou dívkou ze záhadného kmene, o kterém se traduje, že se jeho členové v noci mění z lidí na opravdové vlky.

(tod)

Fandím
5 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Chris Pine, Jamie Foxx, Michelle Rodriguez, Antonio Banderas

Filmy:
Dračí doupě, Kocour v botách, Avatar

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
Fantasy, Kocour v botách animovaný, Avatar 2, fantasy filmy, Pixar, akční fantasy, Shrek film, fantasy žánr, filmy o dracích
TOPlist