Top 5 akčních scén na jeden záběr

16.02.2018

Povedená akční scéna dokáže okořenit snad každý film. A pokud je dokonce natočená na jeden záběr, podtrhne navíc geniální práci režiséra i kameramanů. Některé scény mohou být jednolité díky použití kamerových triků, ale pokud je práce odvedená dobře, vy jako diváci nic nepoznáte.

Některé z těchto scén jsou proto neodmyslitelnými vrcholovými momenty svých filmů a seriálových epizod, které dokonale podtrhují smysl pro choreografii a akci. A to dokonce natolik, že i dokázaly svým tvůrcům vyhrát filmová ocenění nebo se alespoň zapsat do paměti fanoušků.

5. Oldboy

Oldboy je jedním z nejmilovanějších akčních filmů. Pozor, nespleťte si původní jihokorejský film z roku 2003 s hůře hodnoceným americkým remakem z roku 2013. Utekla by vám totiž úžasná akční bojová scéna, která byla i díky pomalé (skoro až teskné) podkresové hudbě jedním z nejlepších prvků filmu.

Souboj hlavní postavy Dae-Sua s bandou nepřátel se odehrává v jediné chodbě. Už od začátku je nabitý energií a rány padají hlava nehlava. Dae se postupně unavuje a sám schytává spoustu ran od nepřátel, takže střet se postupně proměňuje a jak Dae postupuje chodbou, spěje brutální akce k vyvrcholení. Pohled kamery na celou bitku z boku připomíná styl oldschoolových mlátiček. Drobný detail, který určitě potěší příznivce videoher, a který navíc umožňuje široký záběr kamery, aby divák nepřišel o žádný detail.

 4. Daredevil

Jednou z nejvýraznějších bojových scén seriálu Daredevil představuje střet v první sérii, když jde stejnojmenný hrdina zachránit uneseného chlapce. Tomuto momentu se naprosto dokonale podařilo napravit Daredevilovu reputaci poté, co ji stejnojmenný film z roku 2003 uvrhl na skládku mizerných komiksových filmů, a který zanechal fanouškům ještě dlouho v ústech hořkou pachuť.

Scéna je dokonalá zejména tím, že kamera neopouští chodbu, která je pro souboj ústřední. Daredevil tak občas zmizí mimo záběr a divákovi zbyde jen napětí, jestli mimo záběr vyhrává, nebo prohrává, představivost a zvukový podkres divokého hekání. Mnoho fanoušků také vyzdvihuje jako důležitý prvek to, jak viditelně je hrdina unavený a bezpochyby i „pomlácený“. Dělá to z něj velmi lidskou komiksovou postavu.

 3. True Detective

V episodě Who Goes There z první série mohli diváci přihlížet jednomu z nejpropracovanějších momentů seriálu True Detective. Tedy nejpropracovanějšímu zejména co se týká práce s kamerou a celkově s vizuálem. Záběr má totiž neuvěřitelných šest minut a tato epizoda tak svým tvůrcům přinesla hned dvě ocenění Emmy.

Sleduje postavu Rusta (Matthew McCoanughey), který v přestrojení za jednoho z členů motorkářského gangu vtrhne mezi zločince. Kamera natáčí každou část přestřelky i každou ránu pěstí a její práce skončí až v momentě, kdy je po všem a Rust nasedá do auta svého parťáka. Divákovi tak neunikne jediný detail celého střetu. Raději se ani nezamýšlet, kolik bylo potřeba úsilí a pokusů, než se scénu podařilo natočit správně!

2. Kingsman

Film Kingsman je napěchovaný skvělými akčními scénami. My se ale zaměříme na jednu konkrétní, která je natočená na jeden záběr. Lidé v kostele ovlivnění technologií hlavního záporáka filmu doslova zdivočí a pustí se do sebe ve stylu „všichni proti všem“. Jedná se o moment naprostého brutálního běsnění.

Scénu dokonale podkresluje píseň Freebird od Lynyrd Skynyrd, která ještě více umocňuje dramatickou surovou akci. Celý bezhlavý boj je z počátku v pár momentech přerušen, hlavní část má ale i tak úctyhodné dvě minuty. Dvě minuty vyplněné rychlými pohyby kamery a dokonalou choreografií.

 1. Avengers

Nejpeckovější částí boje o New York z filmu Avengers je jednoznačně scéna, ve které kamera postupně sleduje jednotlivé členy stejnojmenného týmu po rozsáhlém bojišti. Je sice složená z hromady počítačových efektů a původně samostatných záběrů, ve výsledku ale vznikla jednolitá svižná akce, u které divák ani nepostřehne filmové triky spojující jednotlivé záběry.

Pohled kamery následuje Iron-mana, který prolétá celým bojištěm, a postupně díky tomu zabírá všechny členy Avengers. Dokonale tak podtrhuje nutnou týmovou spolupráci, kterou mají Avengers vžitou pod kůží. Nebo přesněji řečeno vžitou pod superhrdinskými latexovými obleky.

Fandím
1 fanoušek
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Colin Firth, Charlie Cox, Matthew McConaughey

Filmy:
Old Boy, Daredevil, Avengers, True Detectives

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
akce, rvačky, asijské filmy, filmové rvačky, žebříčky, akční scény, nejlepší akční scény, žebříčky scén, scény na jeden záběr, Avengers scény, Old boy scény, nejlepší filmové scény, daredevil zajímavosti, Avengers rvačky, akční seriály
TOPlist