TOP 5 akčních komedií s ideálním poměrem akce a humoru

22.02.2020

Tvůrci akčních komedií mají před sebou vždy nelehký úkol. Čeká je práce na snímku, ve kterém se akce mísí s humorem, ale ani jedna z těchto částí v něm nesmí převažovat. Jakmile je silnější komediální složka, mají filmy tendenci sklouzávat k trapným parodiím, a když převažuje akce, přijdou snímky o publikum se zálibou v humoru.

Tvůrci těchto filmů tak musí balancovat na tenké linii a jen málokterému z nich se tuto rovnováhu podaří udržet. Vítejte na Showbiz.cz, kde vám dnes představíme pětici akčních komedií, kterým se podařilo vychytat onen kýžený bod mezi akcí a humorem.

5. Tropická bouře

První snímek šel do kin v roce 2008 a nese název Tropická bouře. Režie a hlavní role pomateného herce, který není schopen odlišit natáčení od reality se v něm ujal Ben Stiller (54), který tak po boku prvotřídních herců jako jsou Robert Downey Jr. (54) nebo maleupem k nepoznání proměněný Tom Cruise (57), natočil úspěšnou akční komedii o hercích, kteří jsou nevědomky vystaveni životu nebezpečné situaci.

Svůj nový válečný film totiž odlétají natáčet do Vietnamu. Jelikož však stále nepodávají uvěřitelné výkony, rozhodne se je režisér filmu zocelit menší výpravou. Herce dotáhne do husté džungle, která má z přecitlivělých hereckých primadon vytvořit skutečné chlapy. Během této malé hry se však něco zásadním způsobem pokazí a herci tak nevědomky čelí rozčileným domorodcům, kteří zde provozují ilegální obchod s tvrdými drogami.

Zatímco si herci libují nad věrohodností celého zážitku, nad hlavami jim sviští ostré výstřely. Stiller tak dal dohromady vynikající film, který si střílí nejen z herců, kteří berou své řemeslo až příliš vážně, ale i z diváků, kteří jim jejich srdcervoucí výkony „baští“.

4. Velké nesnáze v Malé Číně

Následujícím filmem se vrátíme do roku 1986, kdy měly premiéru Velké nesnáze v Malé Číně. Největším úspěchem režiséra Johna Carpentera (72) při natáčení tohoto filmu bylo to, že dokázal diváky přesvědčit, že je i tak profláklý akční herec jako Kurt Russel (68) schopen hrát komediální role.

Ve Velkých nesnázích v Malé Číně Russel ztvárnil sympatického kamioňáka Jacka Burtona, kterému v newyorské Čínské čtvrti ukradnou jeho věrný kamion. Jack se proto rozhodne svůj vůz najít, ať to stojí, co to stojí. To však ještě netuší, že mu v cestě bude stát nejen mafiánské podsvětí, ale i nadpřirozené síly včetně více než dva tisíce let starého démona.

Russelův výkon v roli nemotorného řidiče je k popukání a senzačním způsobem se mu daří nabourávat onu představu filmových drsňáků, která byla pro akční snímky z osmdesátých let tak typická.

3. Správní chlapi

Správní chlapi jsou nejmladším filmem dnešního seznamu, jelikož se v kinech objevily až v roce 2016. Rolí dvou hlavních hrdinů – soukromého detektiva a nájemného ranaře – se ujali Ryan Gosling (39) a skutečný ranař Russel Crowe (55). Režie filmu se chopil Shane Black (58), který stojí za takovými akčními klenoty, jako je Smrtonosná zbraň nebo Poslední skaut.

Blackova dvorního herce Bruce Willise (64) byste sice ve Správných chlapech hledali marně, ale duo, které se hlavních rolí zhostilo, tuto ztrátu více než vynahrazuje. Oba dva ze sebe při tom vydávají senzační výkony, a zdá se, že jim herecká spolupráce prospívá.

Naneštěstí šel snímek do kin v tu nejhorší dobu, kdy měl premiéru i superhrdinský Captain America: Občanská válka, a tak se Správným chlapům nedostalo dostatečné pozornosti. Pokud jste jedni z těch, kterým film v roce 2016 proklouzl mezi prsty, doporučujeme vám snímek zhlédnout alespoň zpětně. Určitě nebudete litovat.

2. Jednotka příliš rychlého nasazení

Edgar Wright (45) je často nedoceňovaným režisérem, jehož filmová tvorba mainstreamové publikum míjí. Na druhou stranu má však po ruce i velmi oddanou skupinu věrných fanoušků, která zbožňuje každý jeho film. V roce 2017 vytvořil kritiky oceňovaný snímek Baby Driver, kterému však hodila velký klacek pod nohy sexuální aféra Kevina Spaceyho (60), který v něm ztvárnil jednu z hlavních rolí.

Ačkoliv je Baby Driver filmem, který by podle nás měl vidět každý, kvůli němu tu dnes nejsme. Senzační akční komedií, kterou Wright vytvořil o deset let dříve, je nezapomenutelná Jednotka příliš rychlého nasazení. V té se v hlavních rolí dvou britských policistů objevují Wrightovi dobří kamarádi a oblíbení herci Simon Pegg (49) a Nick Frost (47).

Pegg hraje londýnského policistu Nicholase Angela, který byl kvůli své poctivosti a dokonalému přístupu, který vrhal špatné světlo na zbytek policejního sboru, převelen na ospalý venkov. Tam se setkává s novým parťákem Dannym, který by se jeho naprostým opakem. Společně se jim však daří překonat prvotní neshody, a i v takové díře, jako je Sandford, dokáží najít a rozbít zločineckou organizaci jejíž kořeny sahají až do nejvyšších míst.

1. Policajt v Beverly Hills

I poslední snímek dnešního seznamu je akční komedií, která vypráví příběh nepravděpodobného policisty, který je však velmi dobrý v tom, co dělá. Detektiv Axel Foley je noční můrou svého šéfa, který za něj musí neustále žehlit nějaké průšvihy. Foley se totiž ve svých vyšetřováních nezastaví před ničím a nebojí se ani překračovat různé předpisy, které jeho kolegové mají za svaté.

Role svérázného vyšetřovatele se v sérii Policajt v Beverly Hills ujal Eddie Murphy (58), a i když to šlo s následujícími díly série poměrně rychle „z kopce“, původní film z roku 1984 se nesmazatelně zapsal do dějin akčních komedií jako jeden z nejlepších snímků tohoto žánru.

Ačkoliv je role černošského detektiva dnes již téměř synonymní se jménem Eddie Murphy, vždy tomu tak nebylo. Z počátku měl o roli zájem Sylvester Stallone (73), ale když padlo rozhodnutí, že se Policajt v Beverly Hills přeorientuje z drsného thrilleru v akční komedii, okamžitě z projektu vycouval.

(tod)

Fandím
5 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Kurt Russell, Ben Stiller, Ryan Gosling, Eddie Murphy

Filmy:
Policajt v Beverly Hills, Velké nesnáze v Malé Číně, Jednotka příliš rychlého nasazení, Tropická bouře

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
humor, akce, americké filmy, akční filmy, britské komedie, Ryan Gosling filmy, komediální filmy, Kurt Russel filmy, Kurt Russel role, Tropická bouře film
TOPlist