TOP 10 promyšlených detailů, které jste přehlédli v Harry Potterovi

24.06.2020

Jen málokterá věc vám připomene vaše stáří tak dobře, jako fakt, že v příštím roce uplyne 20 let od premiéry prvního Harryho Pottera. Hlavní hrdina sedmidílné knižní ságy, osmidílné filmové série a nespočtu počítačových her se na plátnech kin poprvé objevil v roce 2001 ve filmu Harry Potter a Kámen mudrců, a naposledy na ně zavítal o deset let později díky snímku Relikvie smrti – část 2.

Jelikož série obsahuje osm celovečerních filmů, je v ní celá řada maličkých detailů, které vám mohly velmi snadno uniknout. Ať už jde o odkazy na knížky, minulé příběhy či jenom chytře ukryté vtipy, filmy odehrávající se převážně v kouzelném prostředí Bradavické školy jsou jich plné.

V dnešním článku jsme se vám proto rozhodli představit deset nejzajímavějších z nich. Oprašte své hůlky, nasedněte na košťata a dejte si pořádný doušek máslového ležáku. Tohle bude opravdu magická jízda.

10. Cílevědomý Voldemort

Tom Rojvol Raddle alias Lord Voldemort je jedním z těch nejnebezpečnějších černokněžníků historie. Proslul svou krutostí a nelítostnými vraždami, které páchal na každém, kdo se mu jen trochu postavil do cesty. Jedním z jeho nejodpornějších činů bylo rozdělení vlastní duše na sedm částí pomocí takzvaných viteálů.

Voldemort se informace o viteálech snaží získat od profesora Křiklana během svého studia v Bradavicích, ale ve skutečnosti na ně měl spadeno už mnohem dříve. To alespoň naznačuje scéna z filmu Harry Potter a Princ dvojí krve, ve které Voldemorta poprvé navštíví Brumbál s nabídkou studia v Bradavicích.

Na parapetu malého chlapce se totiž nachází sedm kamenů, které s největší pravděpodobností symbolizují právě viteály.

9. Všudypřítomný Zmijozel

Následujícím bodem se vrátíme k prvnímu dílu, a dokonce jedné ze scén na začátku filmu. Harry to má u Dursleyových skutečně těžké, jelikož jej šikanuje nejen jeho bratranec Dudley, ale i jeho strýc Vernon a teta Petunie. Když ho s sebou vezmou do zoo, je to jenom kvůli tomu, aby se nemohl zabavit sám doma.

Během jejich společného výletu k Dudleyho narozeninám navštíví rodina Dursleyových i pavilon hadů, kde Harry poprvé objeví své magické schopnosti. Ještě předtím, než Harry a Dursleyovi vejdou dovnitř, si můžou diváci všimnout skupinky studentů v zelených uniformách. Tímto záběrem se filmaři snažili odkázat na zmijozelskou kolej, která má ve znaku hada a jejíž oficiální barva je samozřejmě zelená.

8. Skutečná čarodějnice

U prvního dílu ještě chvíli zůstaneme. Teď se ale zaměříme na jednu z prvních scén, které se odehrávají přímo v bradavickém hradě. Svět kouzelníků a takzvaných mudlů (lidé bez magických schopností, pozn. red.) je ve světě spisovatelky J. K. Rowling (54) neoddělitelně spojený, ačkoliv mudlové o existenci magie nemají nejmenší tušení.

Tento fakt zdůrazňuje i portrét Anny Boleynové, který visí nad jedním z bradavických pohyblivých schodišť. A co má slavná manželka Jindřicha VIII společného se světem čar a kouzel? Svou smrt. Byla totiž popravena za cizoložství, incest, pokus o královraždu, ale především za čarodějnictví. Moderní historikové sice tvrdí, že byly všechna tato obvinění naprosto lživá, ale tvůrci filmů o Harrym Potterovi jsou alespoň o jednom z nich skálopevně přesvědčení.

7. Ochránci zvířat

Ze začátku prvního díla se přesuneme na samý konec čtvrtého s názvem Harry Potter a Ohnivý pohár. Když říkáme konec, myslíme tím skutečně konec, jelikož se následující vtípek objevuje v závěrečných titulcích filmu. Když u titulků vydržíte až do samého konce, můžete si všimnout větičky „Při natáčení filmu nebylo ublíženo žádným drakům.“

6. Kouzelník/herec

Dalším vtípkem odměnili pozorné diváky tvůrci předposledního dílu s názvem Harry Potter a Relikvie smrti – část 1. Když se trio hrdinů dá poprvé na útěk před Voldemortovými Smrtijedy, přemístí se do Londýna, kde chtějí pobrat dech v místní kavárně. Než se však stačí pořádně rozkoukat, okamžitě na ně Voldemortovi pohůnci zaútočí.

Kouzla létají ze strany na stranu a útulné prostředí kavárny tak postupně bere za své. Je proto velmi pravděpodobné, že vám následující detail uniknul. V jednu chvíli se za Hermionou objeví zeď plná plakátů, lákající potenciální diváky na řadu kulturních akcí. Jedním z těch plakátů je leták na divadelní hru s názvem Equus, ve které hraje hlavní roli Daniel Radcliffe (30), tedy filmový představitel Harryho Pottera ve všech osmi dílech.

5. Nekonečný příběh

Celý proces ukrývání se před krvelačnými Smrtijedy trvá několik dlouhých měsíců, během kterých se Harry, Ron a Hermiona navíc snaží hledat a ničit Voldemortovy viteály. Celý tenhle „výlet“ je pro všechny nesmírně obtížný, a to jak psychicky, tak fyzicky. Hrdinové nemohou jen tak ubytovat v hotelu, kde by je mohli jejich pronásledovatelé snadno vystopovat, ale musí žít ve stanu a být neustále ve střehu.

Tvůrci filmu naznačují nesnesitelnou dobu společného hledání a ukrývání se před pronásledovateli několika různými způsoby, ale nás nejvíc zaujal jeden z těch nenápadnějších. Když se totiž zaměříte na to, jak postavy vypadají, můžete si všimnout, že Harrymu rostou vousy a Hermiona má na konci jejich dobrodružství mnohem delší vlasy než na začátku.

4. „Neprůstřelné“ heslo

O vzájemném soužití čarodějů a mudlů jsme se už zmiňovali. Asi vás proto nepřekvapí, že se Ministerstvo kouzel nachází v centru Londýna. Existence kouzelníků je však i nadále velmi střeženým tajemstvím, a vstup na ministerstvo je proto nečarodějným zrakům skryt způsobem „pod svícnem je největší tma“.

Podobně jako vstup do Příčné ulice plné kouzelných obchodů je i vstup na ministerstvo chráněn heslem. Návštěvníci se tam dostávají přes telefonní budku, ve které musí na telefonním aparátů vytočit konkrétní číslo. Tohle číslo je 6-2-4-4-2. Když si představíte klávesnici tlačítkového telefonu, vyjdou vám z této kombinace písmena MAGIC, což je česky magie.

3. Rozpad osobnosti

Vzhledem k obrovské oblíbenosti knih si filmaři dávali při natáčení snímků opravdu záležet a promýšleli každičký detail. Jednoho z nejlepších příkladů jejich pečlivosti si můžete všimnout, když budete během posledních dvou filmů pozorovat Voldemortův šatník.

Možná si říkáte, že je to nesmysl, protože Voldemort pořád nosí tu samou černou róbu. Částečně máte samozřejmě pravdu. Když ale budete věnovat pozornost její barvě, všimnete si, že se zničením každého viteálu postupně bledne. To má naznačovat to, jak se Voldemortova duše pomalu, ale jistě rozkládá.

2. Tvář ošlehaná plameny

Jedním z klíčových předmětů druhého filmu s názvem Harry Potter a Tajemná komnata je magický deník Toma Raddla. Díky němu dokáže Harry nahlédnout do minulosti a zjišťovat, kdo před lety otevřel onu pověstnou Tajemnou komnatu. Deník ale nefunguje tak, že byste se v něm dočetli, jak se věci udály, ale fyzicky vás vtáhne do minulosti, a vy tak můžete historii pozorovat na vlastní oči.

Svět minulosti je černobílý, jenom Harry si při své cestě zachová barvy. Při natáčení této scény si tvůrci dali záležet na tom, aby si diváci pořád uvědomovali, že chlapec s jizvou na čele do minulosti jenom nahlíží, a ve skutečnosti je pořád ve své době. Kromě toho, že je jeho oblečení stále barevné, na jeho tváři se odrážejí plameny svíček, které používal při čtení deníku.

1. Zapomětlivý Neville

Ne všechny magické předměty jsou ve světě Harryho Pottera tak zlé a manipulativní, jako je deník Toma Raddla. Například Neville Longbottom dostal hned v prvním díle od své babičky takzvaný pamatováček, který se rozsvítí červeně, když člověk na něco zapomene. Jak ale sám Neville říká, je na nic, že mu pamatováček neřekne, co přesně zapomněl.

Magický předmět samozřejmě po prvním dotyku nemotorného Nevilla zrudne, a ten si tak musí lámat hlavu s tím, co zapomněl. Když se při sledování scény zaměříte na něj i na ostatní studenty sedící v jeho okolí, dojde vám, co Nevillovi uniklo. Jako jediný v celé společenské místnosti na sobě totiž nemá školní plášť, ale jen svetr.

(fod)

Fandím
63 fanoušků
Nesnáším
1 antifanoušek
Celebrity:
Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint, J. K. Rowling

Filmy:
Harry Potter a Kámen mudrců, Harry Potter a Ohnivý pohár, Harry Potter a Relikvie smrti - část 1

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
ochránci zvířat, Fantasy, Daniel Radcliffe role, Harry Potter zajímavosti, Daniel Radcliffe filmy, Harry Potter postavy, Daniel Radcliffe postavy, čarodějnice, Voldemort, postava Neville, filmová postava Neville, deník Toma Raddla, rozpad osobnosti
TOPlist