Tmář a jeho rod aneb Tříhodinové Slzavé údolí pyramid!

02.05.2012

Svět magie se rozvíjí ve filmovém románu Karla Vachka o mimozemských i zemských civilizacích, reklamokracii a demokracii počítačové sítě. Klasik českého dokumentu nám ve svém více než tříhodinovém opusu opět předloží své názory na současný zkažený svět!

tmar
Foto: NFA

Film uvozují citace ze slavné operety Mam‘zelle Nitouche – Oldřich Nový v klášteře, v divadle i v kasárnách. Chápaná i nepochopitelná realita, vztahy mýtů a historie v souvislosti s vícerozměrnými prostory kvantové fyziky a společensko-politickým uspořádáním světa. Ve filmu se „potkávají“ balkánští válečníci s nadpřirozenými duchy, kteří lidem otevírají zásuvky u stolů a převracejí křesla.

Reklamní slogan britských ateistů „Bůh pravděpodobně neexistuje!“ uvozuje návštěvu papeže v České republice. Barack Obama se Vachkově kameře schoval za čtecí zařízení a režisér ho pomocí střihu konfrontuje s hypotézou, že ani americký prezident nesmí vědět, na co se vynakládají miliardy dolarů z rozpočtu ministerstva obrany.

Režisér a dokumentarista Karel Vachek (71), který točí bizarní dokumenty s předlouhými názvy a s přemrštěnou stopáží (např. film z roku 2006 "Záviš - kníže pornofolku pod vlivem Griffithovy Intolerance a Tatiho Prázdnin pana Hulota aneb Vznik a zánik Československa (1918 - 1992)"), ve svém posledním filmu Tmář a jeho rod aneb Slzavé údolí pyramid medituje zábavnou formou nad "pseudotranscendentálními" tématy jako jsou mimozemšťané, okultisté a jiní magoři. 

Jak zhodnotit tento film? Pokud nemáte rádi dokumenty, tak filmy Karla Vachka budete doslova nenávidět, a to nejenom kvůli jejich délce a jisté nesrozumitelnosti. Jde totiž o snímky v pravém slova smyslu pro fajnšmekry, resp. pro úzký okruh nadšenců, které baví sledovat zdánlivě nesouvisející záběry, jež získávají nečekané asociace až na plátnech kin. Část diváků a kritiky však poukazuje na to, že tentokrát je režisérovo dílo přece jenom přístupnější běžnému divákovi a dokonce i vcelku vtipné ...

Apropo - Karel Vachek, který pohrdá veškerým mamonem a bulvárem dvojnásob, bude mít určitě "radost" z toho, že se píše o jeho díle v magazínu bulvárního ražení ... Co na to říci? Prostě dnešní doba vymknuta z kloubů šílí!

Český dokument Tmář a jeho rod aneb Slzavé údolí pyramid je k vidění ve vybraných kinech od 3. května 2012. 

Fandím
0 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Karel Vachek

Kategorie:
Filmy, Právě v kinech,

Tagy:
Celebrity, České celebrity, české filmy, čeští režiséři, režiséři, český film, Právě v kinech, dokumenty, české dokumenty, dokumentární filmy, dokumentaristé, čeští dokumentaristé, Tmář a jeho rod aneb Slzavé údolí pyramid, Tmář a jeho rod aneb Slzavé údolí pyramid foto, Tmář a jeho rod aneb Slzavé údolí pyramid fotky, Tmář a jeho rod aneb Slzavé údolí pyramid trailer, Tmář a jeho rod aneb Slzavé údolí pyramid ukázka, Tmář a jeho rod aneb Slzavé údolí pyramid film, Tmář a jeho rod aneb Slzavé údolí pyramid dokument, Tmář a jeho rod aneb Slzavé údolí pyramid premiéra, Karel Vachek film, Karel Vachek režie, Karel Vachek dokument
TOPlist