The Story of Film: Odyssey - Výpravný příběh o vývoji filmu!

18.10.2012

Co říct více? 6 let natáčení, 4 kontinenty, 11 desetiletí a tisíce filmů! Dokumentární seriál The Story of Film: Odyssey se snaží na obrovské ploše několika desítek hodin postihnout historii kinematografie.

story
Foto: Film Europe

Na konci 19. století se zrodilo nové umění. Vypadalo jako naše sny. Ukazovalo nám cizí země. Změnilo vše, po čem jsme dosud toužili. Vznikl FILM. Filmy jsou nyní multi-milionovým, globálním, digitálním, zábavním průmyslem. A jsou o penězích. Nebo snad ne?

Dokument si to totiž nemyslí. Věříme, že kino je o něčem jiném. Ale o čem? Existuje pouze jediný způsob, jak to zjistit – vyjít do ulic, cestovat světem a potkávat lidi, kteří vědí, co to film je, odkud se vzal a jak funguje. Oni vědí, že peníze nepohání vývoj filmu kupředu ...

"Příběh o filmu" je vůbec nejdelší snímek, který byl na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary v celé jeho historii do roku 2012 představen. Na festivalu byl film, který má v nesestříhané verzi celkem 900 minut, rozdělen do pěti tříhodinových bloků.

Dokumentarista Mark Cousins se ve svém obřím spektáklu pokusil postihnout historii živých obrázků pomocí vzletných frází a banalit od několika desítek světoznámých filmařů a formou obrazové eseje nabídnout svou hypotézu, co je to vlastně film.

Bohužel dosti přepálená délka filmu, ve kterém se hodně cestuje a hodně povídá, není zrovna lákadlem pro běžného diváka. Navíc režisér dějiny kinematografie vypráví velmi povrchním způsobem a skrz mluvící hlavy, což nevypadá zrovna moc filmově. Jde opravdu jen o lahůdku pro milovníky kinematografie, která je prostě ničím jiným než "filmem pro film".

Britský dokument The Story of Film: Odyssey je v českých kinech k vidění od 18. října 2012.

Filmy:
The Story of Film: Odyssey

Kategorie:
Filmy, Právě v kinech,

Tagy:
Celebrity, Zahraniční celebrity, britské celebrity, zahraniční režiséři, režiséři, britští režiséři, britské filmy, dokumenty, dokumentární filmy, evropské filmy, zahraniční dokumenty, britské dokumenty, The Story of Film: Odyssey foto, The Story of Film: Odyssey fotky, The Story of Film: Odyssey dokument, The Story of Film: Odyssey trailer, The Story of Film: Odyssey film, The Story of Film: Odyssey premiéra, The Story of Film: Odyssey ukázka, Mark Cousins film, Mark Cousins režie, Mark Cousins dokument, Mark Cousins Odysey
TOPlist