Rock života: Olda Říha z Katapultu se bije s osudem!

13.11.2011

Dokument vypráví příběh zakládajícího člena kapely, který se ocitl na životním rozcestí! Rock života není jenom hudebním dokumentem či bilancujícím portrétem, ale hlavně sondou do života vcelku obyčeného člověka, který "dokázal neobyčejné věci" a stojí si stále za svým jako pařez.

rock
Foto: HBO

Olda Říha (63), zakládající člen a šéf skupiny Katapult, je v dokumentu Rock života sledován filmaři během roku 2009, kdy mu zemřeli jeho dva hudební kolegové – Jiří „Dědek“ Šindelář a Karel „Káša“ Jahn. Rány osudu ovšem tento hudebník vnímá jako přihrávky, a tak neváhá a pokouší se obnovit kapelu v novém složení ...

Kapela Katapult se navzdory svojí jednoduchosti, anebo možná právě díky ní, stala legendou - dvojnásobný Zlatý slavík, téměř 40 let na pódiích, cca 7000 koncertů a milión prodaných nosičů. Písně skupiny se hrají v médiích i u táboráku a řada jejich textů zlidověla jako součást obecné češtiny - někdy příště, hlupák váhá, a co děti … A její lídr si rozhodně nebere servítky a na kameru řekne to, co si prostě zrovna myslí!

Jan Gogola ml. (40), který je absolventem žurnalistiky a dokumentární tvorby na FAMU, se jako dramaturg podílel na desítkách snímků svých kolegů ověnčených množstvím prestižních cen. Sám natočil jen několik krátkých snímků (Vila Inocent, Mám ráda nudný život) a Rock života je tak teprve jeho prvním celovečerním dokumentem.

Rock života je vlastně příběhem rockera, kterému se rozpadl vlastní svět a musí tak v pokročilém věku začínat od nuly. Oldřich "Olda" Říha přezdívaný Vedoucí se ovšem s nepříznivým osudem bije docela statečně, a tak diváci s napětím sledují, jak se takřka donkichotsky pokouší obnovit slávu "Kaťáků" a komentuje svět kolem sebe.

Jediným rušivým elementem filmu jsou poněkud irititující otázky režiséra, jimž se obrací na samorostlého Oldu, který není zas až takovým filozofem, aby mu odpovídal jak z učebnice. Není tedy, že občas se Jan Gogola ml. z úst stárnoucího rockera dočká poněkud peprnější odpovědi ... Otázkou tedy je, zda je zrovna Olda Říha tím pravým objektem pro celovečerní dokument.

Český dokument Rock života vstoupil do vybraných českých kin 3. listopadu 2011. 

Fandím
2 fanoušci
Nesnáším
1 antifanoušek
Celebrity:
Jiří Šindelář , Oldřich Říha

Filmy:
Rock života

Kategorie:
Filmy, Právě v kinech,

Tagy:
Celebrity, České celebrity, youtube, české filmy, youtube video, youtube com, čeští režiséři, režiséři, český film, Právě v kinech, dokumenty, české dokumenty, dokumentární filmy, dokumentaristé, čeští dokumentaristé, český dokument, dokumentární film, Rock života foto, Rock života fotky, Rock života film, Rock života dokument, Rock života trailer, Rock života ukázka, Rock života premiéra, Olda Říha Rock života, Jan Gogola ml., Jan Gogola ml. film, Jan Gogola ml. režie, Jan Gogola ml. dokument, Jan Gogola ml. Rock života, Oldřich Říha film, Oldřich Říha dokument
TOPlist