RECENZE: 7 životů – místy dysfunkční dystopie, která vám zamotá hlavu

03.12.2017

Naprosto identická sedmerčata narozená do režimu vyznávajícího politiku jednoho dítěte. Jak se režisér Tommy Wirkola (37) popasoval s tímto námětem, to už můžeme posoudit i v tuzemských kinech.

Noomi Rapace kam se podíváš

Hlavní sedmiroli ztvárnila půvabná Noomi Rapace (37), která se tak musela popasovat se sedmi naprosto odlišnými charaktery. Nutno říci, že nejen její (opravdu úctyhodný) herecký výkon patří mezi silné stránky filmu, kterou nemají šanci ohrozit drobná zaškobrtnutí v podobě místy příliš afektovaného podání emocionálních scén.

Noomi Rapace
Zdroj: Promo

7 životů, to je lahůdka pro milovníky Noomi Rapace!

Ani Christian Rubeck (37), Glen Close (70), či výtečný Willem Dafoe (62) svými výkony nikterak nezaostávají a tvoří solidní a většinou uvěřitelnou nadstavbu zajímavého námětu.

10 malých černoušků hadr…

Děj je příjemně přímočarý, až na konec se nesnaží věci komplikovat, a až na 2 opravdu zbytečně laciné stmívačky ubíhá velmi svižně. Jak již bylo řečeno, ústředním motivem je boj sedmi identických sester proti systému, který stojí na politice jednoho dítěte. Toto poměrně brutální opatření prý bylo zavedeno kvůli přelidnění země, a v momentě, kdy sestry začnou odhalovat poněkud alternativní pravdu, začnou jedna po druhé mizet. Klasika.

Noomi Rapace
Zdroj: Promo

Zápletce vévodí zdánlivě klasická „vyvražďovačka“…

Celé vyprávění je lehce předvídatelné v horizontu několika minut, čímž bohužel některé momenty ztrácí na efektu. Hlavní zápletka je však postavena tak nepředvídatelně, že výše zmíněná ztráta efektu zásadně neohrožuje celý film.

Detaily, detaily, detaily…

A jsme zase u toho. Největším nedostatkem 7 životů je nedostatek pozornosti vůči detailům. Jak v ději, kdy například happy-end naprosto ignoruje základní premisu filmu, tak především ve výpravě. Jistě, film se odehrává v roce 2073, což nemusí být pro konceptuální umělce úplně snadné, nicméně to není omluva.

Tak schválně – věřili byste, že je společnost schopna dosáhnout kryospánku, když vám to oznámí televizní hlasatelka před 6 propojenými obrazovkami s maximálním rámečkem a minimálním rozlišením? Hlavní antagonistce stojící před LED stěnou s rozlišením, které měly stěny za českými kapelami před 10 lety, té už byste to věřili? Ok, možná ano, ale jako v roce 2073 byste si tedy rozhodně nepřipadali.

 

Obrazovky s nízkým rozlišením mají podtrhovat dystopickou atmosféru, jako z roku 2073 však nevypadají.

Konečně koukatelná dystopie!

Po zklamáních posledních let, jakými byly dystopická rádoby dramata typu Labyrint, nebo série Divergence, tu konečně máme pokus, který vesměs funguje i po filmové stránce. S větším důrazem na detail a dodržování stanovených zákonů by to mohlo být ještě o chlup lepší, 7 životů však stále patří mezi to lepší, co se letos k tuzemskému publiku dostalo. Pro fanoušky žánru je pak návštěva kina absolutní povinností!

Fandím
1 fanoušek
Nesnáším
1 antifanoušek
Celebrity:
Willem Dafoe, Noomi Rapace, Tommy Wirkola

Kategorie:
Filmy, Zahraniční celebrity, Filmové novinky, Právě v kinech,

Tagy:
sci-fi, sci-fi filmy, novinky v Kinech, aktuálně v kinech, recenze nových filmů, hodnocení filmů, nové sci-fi, 7 životů, 7 životů recenze, 7 životů hodnocení, Noomi Rapace filmy, Tommy Wirkola filmy, dystopie, filmové distopie, distopie ve filmu, 7 životů názory, sci-fi novinky, Willem Dafoe 7 životů
TOPlist