Princezna: Skutečná story jedné pomatené tanečnice!

25.06.2013

Finské drama vypráví příběh pacientky psychiatrické léčebny, která si o sobě myslí, že je princezna! Snímek Princezna, který se odehrává těsně po druhé světové válce v sanatoria pro léčbu mentálně postižených, byla natočen podle skutečných událostí a osob.

princ
Foto: Film Europe

Kabaretní tanečnice Anna Lappalainen, putující z jedné pěstounské rodiny do druhé, končí v péči psychiatrů, kteří brzy pochopí, že trpí těžkým mámením smyslů. Tvrdí, že je „Princezna", člen anglické královské rodiny z Buckinghamského paláce. Přestože sama patří mezi pacienty, pomáhání ostatním se stane jejím životním posláním.

Její dvůr sestává z první dámy a skupiny spřátelených pacientů. V nemocnici tato rozvrácená žena nachází skutečný domov a vytváří svojí rodinu. Doktor Grotenfelt ale podporuje moderní léčebné metody spolu s novým vynálezem, lobotomií ...

Finský tvůrce Arto Halonen, který režíroval mnoho oceněných krátkých a dokumentárních filmů, vytvořil v roce 2010 svůj celovečerní debut Princezna, který o rok později dostal cenu Jussi (obdoba Českých lvů ve Finsku) za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli.

Podle kritiků i diváků jde sice o chladný, depresivní a smutný snímek, který však na druhou stranu upoutá jímavou atmosférou dob dávno minulých. Pro návštěvníky festivalových art-filmů takřka povinnost!

Finské drama Princezna/Prinsessa má v českých kinech premiéru 27. června 2013.

Celebrity:
Peter Franzén, Katja Kukkola, Arto Halonen

Filmy:
Prinsessa

Kategorie:
Filmy, Právě v kinech,

Tagy:
Celebrity, herečky, Zahraniční celebrity, zahraniční herečky, herci, zahraniční herci, zahraniční režiséři, režiséři, finské celebrity, finské filmy, finský film, finští režiséři, finští herci, finské herečky, Arto Halonen Princezna, Arto Halonen film, Arto Halonen režie, Arto Halonen Prinsessa
TOPlist