Pozice dítěte: Vítěz berlínského festivalu v českých kinech!

10.09.2013

Výjimečné rumunské drama názorně ukazuje, že mateřská láska někdy nezná hranic! Film Pozice dítěte, který natočil režisér Calin Peter Netzer, hned po své mezinárodní premiéře získal Zlatého medvěda a Cenu FIPRESCI na MFF Berlín 2013.

pozice
Foto: Film Europe

Jednoho studeného večera uprostřed března Barbu srazí malé dítě a chlapec krátce po nehodě umírá. Viníka čeká trest odnětí svobody od tří do patnácti let. Tehdy vstupuje na scénu Barbuho matka Cornelia, rozhodnutá zasáhnout a pomoci svému synovi vyhnout se vězení.

Corneliina kampaň za záchranu svého apatického syna nezná hranic. Věří, že úplatky jsou tou správnou cestou, jak přesvědčit svědky, aby nesvědčili v neprospěch jejího syna. Dokonce i rodiče mrtvého dítěte se upokojí, když dostanou nějakou tu peněžní hotovost ...

Režisér Călin Peter Netzer, který ve svém třetím celovečerním hraném filmu Pozice dítěte (2012) soustředěně rekonstruuje události jedné noci, slavil již se svými předchozími snímky - Maria (2003) a Čestná medaile (2008) - úspěchy na mnoha světových festivalech (Locarno, Soluň). 

Ve filmu oceněném Zlatým medvědem na festivalu v Berlíně rumunský tvůrce dokumentárním stylem mapuje nejen dny následující po tragédii, ale poskytuje nekompromisní pohled na morální malátnost buržoazie v Rumunsku. Tvrdě a bez skrupulí tak odhaluje bezútěšný a zkorumpovaný stav státních institucí.

Avšak snímek Pozice dítěte je především psychologicky detailně propracované, výtečně napsané a skvostně zahrané drama o patologickém vztahu matky a syna a je jedním z mála filmů, o nichž lze říci, že vypadá "jako ze života".

Rumunské drama Pozice dítěte/Pozitia Copilului má v českých kinech premiéru 12. září 2013.

Celebrity:
Luminita Gheorghiu, Calin Peter Netzer

Kategorie:
Filmy, Právě v kinech,

Tagy:
Celebrity, herečky, Zahraniční celebrity, zahraniční herečky, herci, zahraniční herci, zahraniční režiséři, režiséři, rumunské celebrity, rumunští režiséři, rumunské herečky, rumunští herci, Calin Peter Netzer film, Calin Peter Netzer režie, Calin Peter Netzer Pozice dítěte, Calin Peter Netzer Zlatý medvěd
TOPlist